Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníDo Prahy jede laureátka Ceny EU za literaturu 2013, Finka Katri Lipson

18.03.2014   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Katri Lipsonová se narodila v Helsinkách v roce 1965 a jako dítě snila o tom, že se stane spisovatelkou a bude pracovat jako doktorka v džungli. Medicínu vystudovala ve &Svédsku na univerzitě v Uppsale. Je lékařkou, působila ve &Svédsku i v Africe, nyní žije s rodinou ve finském Vantaa.

Její debutový román Kosmonaut byl nominován na Cenu Finska v roce 2008 a vyhrál cenu pro debut deníku Helsingin Sanomat za rok 2008. Za román Zmrzlinář získala cenu EU 2013 za literaturu.

Román finské autorky, zasazený z velké části do Československa čtyřicátých až počátku devadesátých let 20. století, vedle ojedinělého čtenářského zážitku nabízí českému publiku i určitý bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví.
 
Zmrzlinář je tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Epizodický charakter vyvolává dojem povídkového filmu, v němž jsou jednotlivé příběhy propojené některými stěžejními motivy nebo postavami a jejich osudovými okamžiky. Ostatně první epizoda také natáčením filmu nazvaného Zmrzlinář začíná.
Originální způsob vyprávění, v němž se svižné dialogy střídají s vnitřními monology jednotlivých postav, občas ještě okoření trefný komentář samotné autorky. Příběhy jsou zdánlivě bez konce, a to zcela záměrně – vždyť i ve skutečném životě nikdy nic nekončí, všechno se jen prolíná, jednou postavy přicházejí jakoby odnikud, jindy nenávratně mizí neznámo kam. Je až překvapivé, jak takhle fragmentárně pojatý příběh nakonec drží pevně pohromadě.

PROGRAM KATRI LIPSONOVÉ V PRAZE:
20. 3. 2014 od 16,00
AUTOGRAMIÁDA Katri Lipsonové
Palác knih Luxor (Václavské nám. 41, Praha 1, 1. patro – kavárna)
 
20. 3. 2014 od 18,30
BESEDA s finskou spisovatelkou Katri Lipsonovou a překladatelem Vladimírem Piskořem
Galerie Vernon (Janáčkovo nábřeží 21, Praha)
 
Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Galerie Vernon pořádají besedu s finskou spisovatelkou Katri Lipsonovou a překladatelem Vladimírem Piskořem.

Beseda se zaměří především na druhý autorčin román Zmrzlinář, který na jaře 2014 vychází v českém překladu. Román se odehrává v Československu 40. až 90. let a nabízí zajímavý pohled zvenčí na historii naší země. Děj knihy se točí kolem natáčení filmu, jehož režisér se rozhodne natáčet bez scénáře. Herci tak netuší, jaký osud jejich postavy čeká, což u nich vede k improvizaci a intenzivnějšímu prožitku. Prožívají ale fikci nebo realitu?

Autorka za knihu obdržela prestižní Cenu Evropské unie za literaturu 2013. Besedu moderuje Lenka Fárová. Román Zmrzlinář bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Více informací na www.skandinavskydum.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s