Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníSametoví teroristé startují dnes v kinech!

10.04.2014   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stano, Fero a Vladimír – tři skuteční muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svodody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají ve slovensko-česko-chorvatském dokumentu Sametoví teroristé.

Film natočili společně přední slovenští režiséři Peter Kerekes (například Jak se vaří dějiny), Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Celovečerní snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi a který balancuje na hraně dokumentu a fikce sklidil úspěch již na slavnostní premiéře v rámci Febiofestu. Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostochovského a „teroristy“ Vladimíra Hučína v rámci Dnů evropského filmu v pražských kinech Světozor (10. 4., 18:30) a Lucerna (11. 4., 20:45). a následně i do dalších kin. Českými producenty jsou Vít Klusák a Filip Remunda ze společnosti Hypermarket Film, kteří v minulosti stáli za snímky Český sen, Český mír nebo za cyklem dokumentů Český žurnál. Film vznikl v koprodukci s Českou televizí. Mezinárodní premiéra proběhla v únoru v soutěžní sekci Forum na festivalu Berlinale, kde dokument získal Cenu diváků. Na MFF v Karlových Varech obdrželi Sametoví teroristé cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří Fedeora, snímek byl vybrán jak na prestižní festival Hot Docs v Kanadě, tak i na Febiofest, Finále Plzeň a řadu dalších zahraničních festivalů.
 
Všichni tři muži ve filmu „přehrávají“ své tehdejší činy a zároveň odhalují, co dělají dnes. Prvním z nich je v Čechách dobře známý Vladimír Hučín, který byl hned několikrát v žaláři za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů. Další, Stanislav Kratochvíl, který chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu připraveného na oslavy Svátku práce, skončil na pět let za mřížemi. František Bednár připravoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. I on šel do vězení. „Přestože se jedná o dokument, nabízí akční scény i atraktivní příběhy opravdových akčních hrdinů. A navíc jméno Hučín hučí v hlavě nejedné generaci“, dodává distributor filmu Richard Němec.
 
O tom, proč by se měli lidé přijít podívat do kin na jejich snímek, má každý z režisérů mírně jinou představu. Pavol Pekarčík si myslí, že „hlavním důvodem je to, aby se divák zaktivizoval a potkal v kině další aktivní lidi a společně se podívali na film o tom, že někdo nebyl pasivní a o něco se snažil.“ Podle Ivana Ostrochovského jde o „pravý hollywoodský film plný tvrdohlavých hrdinů, kteří chtějí změnit svět, plný krásných žen a východoevropského happy endu.“ A pro Petera Kerekese má film i „praktickou rovinu, kdy se divák může naučit, jak připravit atentát na prezidenta nebo jak sestrojit bombu. Což se může kdykoliv hodit. A kromě toho, aspoň tedy doufáme, je ten film vtipný.
 
Český trailer: http://vimeo.com/90131434
 

Sametoví teroristé
Příběhy opravdových rebelů a hrdinů normalizace
Žánr: Akční dokumentární film
Slovenská republika, Česká republika, Chorvatsko 2013
Režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes
Scénář: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes
Kamera: Martin Kollár
Hudba: Marián Čurko
Střih: Marek &Sulík, Zuzana Cseplo
Zvuk: Tobiáš Potočný, Petr Lenděl
Hudba: Marián Čurko


V kinech: od 10. 4. 2014
 

 
www.sametoviteroriste.cz,
http://velvetterrorists.com/, https://www.facebook.com/verbascum,
http://www.eurofilmfest.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s