Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníVŠECHNA JITRA SVĚTA – TV tip – zážitek pro hudbymilovné diváky

11.04.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mimořádně úspěšný francouzský film potěší hlavně milovníky barokní hudby. Propletenec příběhů dvou skvělých muzikantů 17. století je nejen o jejich mistrovském ovládání nástroje, ale je i zajímavým střetem dvou zcela protikladných ale přesto se doplňujících koncepcí přístupu k životu i umělecké tvorbě.

Ocitáme se na počátku 17. století v kraji Creuse uprostřed Francie. Sem se uchýlil do ústraní velký mistr hry na violu de gamba pan de Sainte-Colombe (mistrně ho ztvárnil Jean-Pierre Marielle). Geniální skladatel a virtuos zasvětil svůj život zcela hudbě a společnosti i světských lákadel se straní. Odmítl všechny pocty, lesk a slávu dvora Ludvíka  XIV jen aby se mohl plně oddat hudbě, kterou provozuje se svými dvěma dcerami. Snaží se o absolutní dokonalost a podmanivými tóny se pokouší přivolat z říše mrtvých svoji zesnulou manželku.

Osud ho dovede k setkání s jiným skvělým hudebníkem Martinem Maraisem (Guillaume Depardieu). Tento jeho žák je však zcela jiné povahy.  Hudba je pro něj prostředkem jak proniknout do lesku královského dvora, kde se chce proslavit a získat proslulost. Zatímco Martin usiluje o dokonalost hry na violu proto, aby oslnil a pronikl do vyšších pater společnosti, jeho učiteli jde o úplné oproštění, o téměř mystickou ryzost.

Řetěz přijmutí o odmítání, který provází vztah dvou geniálních umělců, je prodchnut  láskou k hudbě a kořeněn Martinovým vztahem ke skladatelovým dcerám (Carole Richertová a Anne Brochetová). A ve filmu slavného Alaina Corneaua hraje nejen hudba. Barokní svět v něm ožívá v plném lesku, nebo lépe v plném svitu svíček. Režisérovi se podařilo dokonale evokovat  dobu, kdy oba umělci tvoří, přičemž nasvícením a stylizací scény připomene obrazy holandských mistrů 17. století. Vše je poměrně statické, jen gesta jsou mnohdy prudká a vášnivá na rozdíl od dlouhých pohledů. Staromódní pohled odpovídá době, kdy se příběh odehrává, ale ztvárněním může na první pohled působit trochu strojeně.  Pro náročnou vytříbenost mnozí film srovnávali s díly Ingmara Bergmana či japonského tvůrce Jasudžiró Ozua. Divák zvyklý na dnešní akční filmy musí svoji mysl zpomalit a „naladit“ se nižší vnímací frekvenci.

Film měl v době svého vzniku (1991) ve Francii mimořádný ohlas. Lámal divácké rekordy a získal plných sedm Cézarů (což je francouzské obdoba Oscara) – za nejlepší film, režii, ženský herecký výkon, kameru, zvuk, kostýmy a hudbu. Psalo se o něm: „Je to první film o barokní hudbě…“, „další hudební událost po Amadeovi.“ Režisér dokázal svoji všestrannost – zatím měl na kontě pestrou směsici žánrů – třeba příběh z francouzské kolonie v Africe FORT SAGANNE, kriminálku ČERNÁ SÉRIE, příběh útěku dvojice před spravedlností VOLBA ZBRANÍ či příběh hledání mladého spisovatele v Orientu INDICKÉ NOKTURNO.
 
Ve filmu V&SECHNA JITRA SVĚTA dostal první velkou hereckou příležitost Guillaume Depardieu, syn slavného otce, a film tak odstartoval jeho hereckou kariéru. Tu však ukončila předčasná smrt v jeho 37 letech (v roce 2008). I jeho otec Gérard Depardieu se ve filmu mihne v několika scénách, ale jeho hlas procházel v originálním znění jako komentář celým filmem.
Foto: poron.cz, toutlecine.com, ceskatelevize.cz
***************************************************
V&SECHNA JITRA SVĚTA
(Tous les matins du monde)
Francie 1991
Režie Alain Corneau
Uvádí ČT art ve čtvrtek 17. dubna od 20,20 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0289 s