Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníČernou perlu slzy vzkřísí

11.04.2014   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sólová výstava mladé talentované slovenské malířky Lucie Tallové byla zahájena v pražské Galerii Vernon ve čtvrtek 10. dubna 2014. Výstava představí nejnovější velkoformátové malby ze dvou aktuálních sérií „Schwarzer Regen“ a „Memory Space“.

Lucia Tallová (1985) absolvovala v roce 2011 ateliér prof. Ivana Csudaia na V&SVU v Bratislavě, je držitelkou ocenění Strabag Artaward International – Award of Recognition a vítězskou 1. ceny Maľby roku 2013 Nadácie VÚB. Má za sebou několik domácích i zahraničních výstav, pražská přitom bude jjejí první sólovou výstavou v České republice. Tallová vypráví prostřednictvím média malby intimní příběhy. Stěžejní role v nich hrají dva protichůdné vizuální vjemy: pohled na neosobní produkt industriální společnosti na jedné straně a na tajemnou neidentifikovatelnou krajinou na straně druhé. Autorka se o své tvorbě vyjadřuje takto: „Ústredný námet mojich obrazov tvorí krajinomaľba. Mám rada otvorený priestor, keď je krajina opustená, vyľudnená a vyprázdnená. Príbeh v obraze na seba preberajú prvky architektúry, ornamentálne rastre alebo opakujúce sa symboly - čierne kvapky, perly a kvety.“ Charakteristickou autorskou technikou Tallové je aplikace vyšívaných a háčkovaných textilií na plochu plátna, čímž vznikají ornamentální struktury a obrazce. Práce s krajkou představuje nejen určitou vizuální kvalitu díla, ale také nevyslovený vnitřní význam.

Tímto vrstvením získává malba specifickou atmosféru a sentimentálnost, nádech nostalgie a romantiky, naivní dekorativnost a poskytuje divákovi známou, lehce čitelnou informaci, se kterou se dovede ztotožnit.

Na pozadí zjemněných a znejasněných obrazů se vynořují horizontály a vertikály strohých chladných architektur (anonymních i identifikovatelných městských dominant), které jsou zdramatizovány a „zkrášleny“ právě nadreálnou atmosférou.

Výsledkem je intimní umělá realita, kterou je možné v nejlepším významu slova označit za „ženskou“, to jest zjemněnou, zkrášlenou, znejasněnou, zvnitřněnou, a díky kvalitě a intenzitě umělčina malířského ztvárnění i za nadindividuální. Ačkoliv v tvorbě Tallové převažuje malba, věnuje se i jiným uměleckým formám, například kresbě, grafice či vytváření objektů a lightboxů.

Zdroj: Jitka Hanušová

www.galerievernon.com

Lucia Tallová
Galerie Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5
10. 4. – 31. 5. 2014


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s