Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníKončí jedna z nejúspěšnějších inscenací

04.05.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Derniéra jedné z nejúspěšnějších inscenací Divadla Tramtarie v historii K. Čapek, V. Kracík: Válka s mloky proběhne v úterý 6. května 2014 v 19:30 v Divadle Tramtarie.

Praha, Brno, Ostrava, Děčín, Tábor, Kolín, Karviná, Náchod, Žatec, Strakonice, Dvůr Králové, Ústí nad Orlicí, Havlíčkův Brod, Bruntál, &Sluknov, Letohrad… To je pouze letmý výběr měst, kam také zavítala veleúspěšná inscenace olomouckého Divadla Tramtarie Válka s mloky. Premiéru měla v dubnu 2011 a po třech letech pravidelného uvádění jak na domácích prknech, tak po divadlech téměř celé republiky, se Válka s mloky přiblížila derniéře, tedy poslednímu uvedení. Derniéra olomoucká proběhne 6. května, mimoolomoučtí diváci budou mít poslední možnost zhlédnout inscenaci v červnu v Prostějově v rámci festivalu MeDArt. Celkový účet Války s mloky se tak zastaví na 65 reprízách, což ji činí jednou z nejúspěšnějších inscenací Divadla Tramtarie v celé jeho historii.
 
„Již od počátku se inscenace setkala s velmi kladnými reakcemi jak odborné veřejnosti, tak publika, na tři desítky olomouckých repríz byly téměř vždy vyprodané. Jako velmi šťastným se ukázal ústřední dramatizační princip vyprávět osmdesátiletou historii románového příběhu prizmatem tří na sobě nezávislých komorních příběhů, kdy první se odehrával na samotném počátku - objevení nového živočišného druhu mloků, druhý o čtyřicet let později, v období klíčového rozhodnutí zneužívat mloky k podřadným pracím, a třetí, odehrávající se již předvečer globální apokalypsy, kdy armády mloků začaly vyhlazovat lidstvo. Výsledná střihová koláž těchto příběhů se ukázala jako ideální platformou pro zobrazení Čapkovských nadčasových témat o fatálních lidských pochybeních a neodvratnosti konce lidské civilizace, na jejímž počátku byly obyčejné lidské slabosti…“ (Vladislav Kracík, režisér inscenace a autor dramatizace).
 
Válka s mloky se stala velkou hereckou příležitostí pro Marka Zahradníčka v roli Richarda, zakladatele společnosti Salamander Syndicate, společnosti, která se jako první rozhodla pro komerční využití nově objeveného druhu mloků. V dalších rolích se představili přední herci souboru Vojtěch Johaník, Dáša Rybářová, Petra Konvičková, Gabriela Veselá, Jana Posníková a Veronika Löflerová. V roli Josefa se postupně vystřídali tři herci – Alois Pešek, Matěj Mužík a Jan Konopčík.     
 
Na základě značného úspěchu inscenace Válka s mloky sáhla dramaturgie divadla v tomto roce po dalším ze světoznámých děl Karla Čapka, kdy v březnu tohoto roku zařadila na repertoár Divadla Tramtarie Čapkovo R.U.R., které vzbudilo rovněž nebývalý zájem diváků i médií. 
 
Ukázky z recenzí:
 

 „Premiéra Války s mloky byla nejzdařilejším představením sezóny v Tramtárii. Moderně pojaté zpracování nadčasového románu vás rozhodně nebude nudit. Silné lidské příběhy, humor i nebezpečí vámi otřesou ve tmě divadelního sálu. Inscenace je skutečně třešničkou na dortu celé sezóny.“ (Michaela &Skavová, Karel Čapek: Válka s mloky. Příběh, který svou nadčasovostí má co říci dodnes,TOPZINE)

 
„…Kracíkova inscenace je v mnohém pozoruhodnou syntézou formálních i obsahových východisek tří žánrů. Ač dramatizátoři Čapkův text výrazně upravují, stále zachovávají s dramaturgickým citem jeho podstatu a nijak výrazně jej nedestruují. Kracíkovo filmové vidění zásadně ovlivňuje důraz na detail, precizní dohrávání mikrosituací i vnímání celku. Ve výsledku je jeho „film“ Válka s mloky minimalistickým, napínavým a pesimistickým dobrodružstvím. Místy skřípavá hororová hudba (Martin Peřina j.h.) dotváří atmosféru tísně a rozmrzelosti nad „tunelovým“ vnímáním člověka a jeho chuti padat do bezedných pastí osudových katastrof...“ (Martin Macháček, Million salamanders march, Rozrazil on line)
     
Poznámka:
Derniéra Války s mloky je uvedena v rámci festivalu Svět knihy na jevišti. Diváci ke každé vstupence obdrží 50% slevový kupon na vstup na Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, který se koná  15. - 18. května 2014 na pražském Výstavišti. Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s