Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 6.6.2020, svátek má Norbert 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12879
Komentářů: 11080


MěřeníTaková ztráta sebevědomí

01.09.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Dej se na politiku. Nikdy jsi to nestudoval, nic o tom nevíš, nemáš žádné zkušenosti, takže tě tam nic nemůže překvapit.“

Taková ztráta sebevědomí

Až donedávna jsem myslel, že jsem docela průměrný člověk, téměř spolehlivě vystihující reprezentativní vzorek občana, vhodný pro různé ankety, statistiky a průzkumy veřejného mínění. Mám vzdělání s maturitou, všeobecný rozhled, lze se mnou promluvit téměř o všem, i když ne na vědecké úrovni, ale až v poslední době jsem si uvědomil, jak hluboce se mýlím.

Zaslechl jsem před časem v rozhlasovém vysílání otázku:
„Už jste navštívili svého prodejce kuchyní?“
Zbystřil jsem pozornost, uvedl jsem do pohotovosti svou paměť, později jsem si vzal na pomoc diář, kde mám zaznamenány různé kontakty, ale běda. Svého prodejce kuchyní jsem ve svých záznamech nenašel. Propadl jsem malé nervozitě, ale po prověření svých zápisů jsem dospěl k závěru, že jsem neodpustitelně zklamal jako občan a spotřebitel. Mrzelo mě to a rozhodl jsem se, že takové jedno pochybení napravím a zachovám si tvář jako všeobecně vzdělaný člověk.

Doufal jsem, že tím bude všechno napraveno a v mém svědomí se opět usídlí klid, ale byl jsem za nedlouho krutě vyveden z omylu. S blížícím se topným obdobím dostalo mé technické sebevědomí vážnou trhlinu. Opět to způsobil rozhlas, kde jakási firma propagovala své kotle, určené k vytápění a přesvědčovala o tom, že:
„… jeho účinnost přesahuje sto procent.“
Začal jsem opět horečně listovat ve svých školních poznámkách z mého oblíbeného předmětu, fyziky. Nic podobného jsem tam nenašel, chvíli jsem si pohrával s myšlenkou, že bych si měl dát patentovat využití toho kotle jako zdroje energie, ale pak jsem znejistěl, protože vzápětí jsem se z téhož rozhlasového zdroje dozvěděl, že:
„… dávají k tomu pět let záruky zdarma.“
To mě vyděsilo natolik, že jsem se stáhl do ústraní, malý okamžik jsem si opakoval ekonomii, ale usoudil jsem, že od dob mého studia uplynula dost dlouhá doba a že se zřejmě v tomto oboru hodně změnilo. Pravděpodobně s novým režimem vznikly i záruky placené.

Několik dnů jsem chodil jako tělo bez duše, sypal jsem si písek na hlavu, že jsem své vzdělání průběžně nedoplňoval o nové poznatky a moje sebevědomí setrvávalo ve stavu traumatického šoku. Od totálního zhroucení mě zachránil kamarád. Když u piva vyslechl moje problémy, poradil mi:

„Dej se na politiku. Nikdy jsi to nestudoval, nic o tom nevíš, nemáš žádné zkušenosti, takže tě tam nic nemůže překvapit.“

Zaplatil jsem jeho tři piva jako odměnu za dobrou radu a vážně o jeho návrhu uvažuji.

Praha 29.srpna 2004

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Richard - 1.9.2004 - 8:09

Je i jiné řešení.
Tak třeba neposlouchat rádio ani nekoukat na televizi. :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0735 s