Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.3.2023, svátek má Taťána 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13390
Komentářů: 11360


MěřeníTak trochu jiný pohled na Pabla Nerudu a Chile

27.08.2014   Petr Čapek   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak jde dohromady držitel Nobelovy ceny za literaturu a jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších básníků 20. století Pablo Neruda a fascinující román s detektivní zápletkou? Na to a mnoho dalšího, se snaží odpovědět jeden z nejúspěšnějších jihoamerických autorů Roberto Ampuero, ve svém románu Případ Neruda.

 

Roberto Ampuero je jedním z nejvýznamnějších chilských spisovatelů posledních let. Pochází z Valparaísa. Prostředí tohoto města využil i ve své kriminální sérii, jejímž hlavním hrdinou je detektiv s kubánskými kořeny Cayetano Brulé. A právě tato série vysloužila Ampuerovi největší slávu, jen v Chile překonala hranici 200 000 prodaných výtisků a vyšla i v řadě dalších zemí. Případ Neruda, je šestým dílem série a zároveň prvním, který byl přeložen do angličtiny a vychází i v češtině.

Autor zavádí čtenáře do doby, kdy jihoamerické Chile bylo na pokraji státního převratu. Komunistický prezident Allende nezadržitelně ztrácí půdu pod nohama a k moci se tak dostává generál Augusto Pinochet. Mimochodem Pinochet se narodil stejně jako Ampuero ve Valparaísu. Bohužel v té době ještě obyvatelstvo netuší, jaké hrůzy a útlak si pro ně tento diktátor připravil. Je to také doba, kdy se levicově orientovaný básník Neruda dozvěděl o své rakovině prostaty, na kterou zemřel necelé dva týdny po převratu.

Na pozadí těchto událostí Pablo Neruda najímá Cayetana Brula, aby mu vypátral jednoho lékaře, kterého básník znal před dlouhými lety. Tento bývalý kubánec je vše, jen ne detektiv. A tak se Cayetano vyzbrojen detektivkami s Maigratem, ze kterých se má dozvědět co dělat, vydává po stopách básnikovi minulosti. Jeho pátrání ho zavede řady zemí, takže kromě Chile na čtenáře čeká i výlet do Mexika, na Kubu, nebo do východního Berlína.

Ampuero vytvořil fascinující příběh, který je velmi těžké zařadit. Není to klasická detektivka, není jen o politice, revoluci, komunismu nebo o lásce. Autor si bere od všeho trochu a skládá ho do jedinečné mozaiky, která dokáže čtenáře naprosto pohltit. Přesto tu jde hlavně o lásku, ať o lásku k bližnímu svému, své zemi, literatuře, nebo jako v případě Nerudy k ženám. Ostatně jeho přelétavá povaha byla velmi dobře známá a možná i díky tomu dokázal tvořit na takové úrovni.

Na druhou stranu je pravda, že politikaření a místní vyhrocená situace, nemusí sednout všem. Navíc se při čtení ne jednou přistihnete, že jste úplně ztraceni. Přeci jen, o Chilské historii se toho v našich školách moc neučí, a to málo, co si můžeme zapamatovat, zde rozhodně nestačí. A právě občasná nepřehlednost a popis tehdejší situace, může být pro někoho nestravitelné. Kdo se ovšem v tomto stylu vyžívá, bude mile překvapen a navíc se dozví mnoho zajímavého. A to ne jen o Chile a tehdejších poměrech, ale i o Nerudovi samotném.

Jako šedá eminence tento básník proplouvá celým příběhem a utváří tak osudy nezkušeného detektiva Cayetana Brula. Milovníky kvalitních příběhů nadchne a čtenáře detektivek dokáže překvapit. Přeci jen je jihoamerická detektivka něco úplně jiného, než všechny ty severské krimi, nebo americké thrillery, které nalezneme na každém rohu. Čtenáři tak mohou jen doufat, že se nakladatelství Host nakonec odhodlá vydat i další knihy z této pozoruhodné série, se sympatickým detektivem jako hlavním hrdinou.

Roberto Ampuero - Případ Neruda
Přeložil: Jana Lišková
Vydal: Host Brno,2014
Počet stran: 400


 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0637 s