Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


MěřeníFresh Film Fest představuje soutěž debutů: Vede Polsko i Indie

07.09.2014   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlavní soutěžní sekce Fresh Generation mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest, ve které se o cenu poroty s finanční odměnou dva tisíce euro ucházejí první celovečerní snímky, letos nabídne šest zajímavých a působivých filmů různých žánrů z Argentiny, USA, Belgie, Německa, Polska a Řecka.

“Při výběru nám jde především o autorské výpovědi, myšlenkově a formálně odvážná filmová díla, která diváka posunou a ještě dlouho po shlédnutí v něm zanechají obrazy a otázky,” říká na úvod dramaturg festivalu Michal Hogenauer. “Snažíme se pokaždé nejenom objevovat nová jména, ale i upozornit na tvůrce, kteří si své premiéry odbyli na významnějších přehlídkách, ale pod nánosem velkého množství festivalových filmů trochu zapadli,” pokračuje.

Každý ze soutěžních snímků je trochu jiný - stylem, hrdinou nebo výpovědí - ale zároveň fungují dohromady a doplňují se. “Spojujícím prvkem je bezesporu mladistvý věk všech režisérů, kteří jsou vždy zároveň scénáristy, a také nízkorozpočtovost jednotlivých titulů,” vysvětluje Hogenauer.
 
Argentinský snímek Above, the burning sun v režii Luisiny AndersonRoberta Bernasconiho zavede diváka na obrovské území severozápadní Argentiny bohaté na pestré barvy, zvyky, kultury i počasí. Snímek, který je kombinací dokumentu a fikce, byl natočen kolektivně za pomoci služby Google Earth, bez níž by, slovy autorů, “nebylo možné naplánovat film s takovou úrovní detailů a tak nízkým rozpočtem.“ 
Trailer: http://vimeo.com/83389271
 
S premiérou na Berlinale přijede do Prahy soutěžit německá komedie Asta Upset režiséra Maxe Linze. Snímek je politickým manifestem ve formátu celovečerního filmu, komediální satirou na dnešní umělecký svět, „levicový“ a „pravicový“ kulturní průmysl. Snímek využívá estetiku divadla, reklam, videoartu i sitkomu, odkazy na evropské divadelníky a filmaře i festivalové manifesty.
Trailer: http://vimeo.com/86009803
 
Mladý polský herec a režisér videoklipů Krzysztof Skonieczny známý z filmů Andrzeje Wajdy či Agnieszky Holland přiveze na Fresh Film Fest svůj režijní debut nazvaný Hardkor Disko, který financoval z vlastních zdrojů. Tajemného Marcina touha po pomstě přivede do moderního a mnohotvárného města, jehož odvrácenou stranu drog, večírků i ilegálních automobilových závodů začne poznávat s mladistvou Olou. Snímek vše ve vytříbených obrazech, ocelových barvách a silných hudebních motivech.
Trailer: http://vimeo.com/82242971
 
S nominacemi na ceny British Film Institute, s uvedením na festivalech v San Sebatianu či Stockholmu bude na letošním Fresh Film Festu soutěžit řecké drama Luton režiséra Michalise Konstantatose. Zobrazuje znepokojivý portrét současného Řecka, zachycený v pečlivě komponovaných záběrech sledujících nicou každodenního života několik postav.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=7LFA-YYdUwk
 
Hlavním hrdinou dramatu Violet belgického režiséra Base Devose je mladistvý Jesse, který se stane svědkem kriminálního činu. Se svým zážitkem se snaží svěřit okolí, ale ani rodiče nebo kamarádi z party mu nejsou oporou. Pro snímek je charakteristické vizuální napětí, minimalistický zvukový design a kompoziční izolovanost.
Trailer: http://vimeo.com/85068938
 
Americká režisérka Eliza Hittman přínáší ve svém debutu It Felt like Love citlivý a často až bolestivý portrét čtrnáctileté dívky na cestě k dospělosti a k hledání vlastní sexuality. Na rozdíl od podobných coming-of-age dramat se film soustředí především na nelehké a trapné okamžiky dospívání, které utváří charakter ,a na deziluzi, kterou sebou tento proces přináší.
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=UrqcUMN4s8E
 
Řada z uvedených tvůrců se Fresh Film Festu osobně zúčastní: svůj film osobně představí polský herec a režisér Krzysztof Skonieczny, německý snímek Asta Upset přijede uvést kameraman Carlos Andrés López. “A s největší pravděpodobností uvítáme i režiséra řeckého filmu Luton Michalise Konstantatose,” doplňuje ředitelka festivalu Radka Weiserová.
 
Letošní - již 11. ročník - mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest zaměřeného na mladé tvůrce proběhne v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Kino 35 - Francouzský institut od 17. do 21. září 2014. Hlavním mottem festivalu se stane téma Krásné nové světy, inspirované literární klasikou Aldouse Huxleyho Brave New World. Fresh Film Fest se zaměří na to, jak ovlivňuje rozvoj technologií filmovou řeč a postupy.. Kromě tematické sekce festival nabídne mezinárodní soutěže, oceněné debutové filmy za poslední rok, poctu výrazné filmařské osobnosti, experimentální program, distribuční premiéry, workshopy, master classy, koncerty a DJské sety. Konkrétní program bude postupně uveřejňován na www.freshfilmfest.net.
 
 


Zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0346 s