Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKdyž dívkám sukně ze silonu ulicí zavlají

13.09.2014   Dagmar Hermannová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Byly krátké zhruba pětačtyřicet centimetrů podle délky nohou. Zpod dolního okraje sukně muselo "vykukovat" ozdobné štykování bílé spodničky a celá sukně končila deset centimetrů nad koleny, nahoře nabíraná do pasovky kolem štíhlého pasu. Byly barevné - zelené, žluté, červené, fialové, růžové, květované - nad bílým okrajem spodničky nepřeberné množství barev.

 K sukním se nosily bílé halenky na mnoho způsobů, a bylo z čeho vybírat a šít. Len, popelín, viskózové hedvábí, bavlna, hedvábí - bluzka se střihla jednoduše, stejně jako sukně a spodnička. V každé domácnosti byl šicí stroj a každá žena - matky, babičky, tety - všechny uměly šít. Leckde bylo možno nechat si udělat střih na míru a za víkend byl spíchnutý model z francouzských nebo německých mód. Pak někdo přišel s nápadem vysokého pasu vpředu sestřiženého do špičky a v pase se nosily úzké barevné pásečky. Úžasné! K tomu byly barevné střevíce na jehlovém podpatku od sedmi do dvanácti cenťáků a vlasy sestřižené nakrátko, nebo na mikádo.

V době, kdy náš svět ještě neznal panenky Barbie, byly živé panenky Barbie v ulicích českých měst, obcí, i na vesnicích. Jehlové střevíčky klapaly a mužské oči měly na co se dívat, ať to byl kvintán či kmet, ať to bylo v Přešticích, Klatovech, v Plzni nebo Rokycanech a jinde. Podmínka této levné barevné parády byla jediná - rovné, štíhlé nohy a pas maximálně pětašedesát cenťáků po obvodu, barevná suknička se pak už postarala o to ostatní, aby celek byl půvabný a koketní.
Nedávno - uprostřed horkého léta na terase cukrárny si postěžoval jeden starší pán, že doba hezkých děvčat je nenávratně pryč. Jeho tatík zrovna tady také rád sedával a věru se nenudil, měl se na co dívat, a vždycky pak říkal, že městské ulice odpoledne, když mládež opustí školní lavice, vypadají jako krásná, rozkvetlá louka. Asi se nedožil dneška a žádná z půvabně oblečených dívek tehdy si určitě nepředstavovala, že o nějakou dobu později barevné sukně i střevíčky poletí do komory a své triumfy po celém světě bude slavit Lewi Strauss a jeho modré gatě původně určené pro zlatokopy a že všechna lidská těla budou od pasu dolů modrá - mladá i stará. K tomu důkladné botasky a jakési triko na stejný elastický způsob, který prozradí, kolik deka tuku je uloženo nad pasem a po stranách zad. Když se dívčí mládež vyhrne ze školy, ulice připomíná rozhrnuté mraveniště ,protože děvčata jsou si navzájem podobná jako mravenci. Účesy, líčení, tetování - všechno.

Jo - barevné sukničky! Jenže kde by se dnes do nich vzaly útlé pasy? Ty postupně spolehlivě vyzmizíkovaly plněné bagety, hamburgery, pizza, hranolky s čímsi červeným nebo bílým v kelímku, které lze pojídat za chůze vidličkou z umělé hmoty a k tomu srkat colu z litrového kelímku s víčkem, z jehož otvoru čouhá syntetické stéblo. Do barevných sukniček by se nedaly nasoukat plástve tuku usazené zrovna kolem pasu, kde neposedně přetékají přes okraje modrých gatí. "Dráždivou a svůdnou" chůzi v botaskách sice docílit nelze, zato jsou pohodlné. Dnešní styl oblékání připomíná jakýsi unisex a někdy opravdu nejde rozeznat hocha od dívky. Z ulic půvab jednoznačně zmizel, ale možná se vyskytuje někde jinde, kam my dospěláci nechodíme.

Nicméně - na modely z denimu a na modré jeans ještě nikdo písničku nesložil, ale ta ..."když dívkám sukně ze silonu ulicí zavlají, zpívám si ráno na nábřeží ,písničku, která s vodou běží"...kterou zpíval Rudolf Cortés - nebo to byl Milan Chladil? To už je jedno - byla to smyslová lahoda, stejně jako tenkrát ulice plné děvčat.

Proč to vlastně píšu? Protože jsem se právě vrátila z nábřeží řeky Radbuzy a uřícených pochůzek městskými ulicemi plnými mládeže vracející se z prázdnin, ale nic zpěvného mne nenapadlo. Podobnost s rozkvetlou loukou bych na ulicích našeho - právě komplet rozkopaného města - hledala marně.


Foto: krasopotreby.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0269 s