Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníJaké jsou příčiny terorismu?

16.09.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Byli jsme v posledních několika týdnech a nejen týdnech svědky projevů terorismu v různých částech světa.

Byli jsme v posledních několika týdnech a nejen týdnech svědky projevů terorismu v různých částech světa. Nebudu hodnotit, který teroristický útok byl nejzákeřnější nebo nejbolestivější a tím i nejúčinnější. To není podstatné. Všechny mají totiž jednoho společného jmenovatele. Všechny takové útoky každého normálního člověka minimálně zarazí, ti citlivější jsou zděšeni, mnohé přepadá strach a na různých úrovních se vedou diskuse více nebo méně odborné. Společným znakem terorismu, ať už je jeho strůjcem kterákoliv z teroristických organizací je nemožnost tento fenomén objektivně pojmenovat, popsat a tedy i posoudit a získat tak možnost se proti něčemu takovému účinně bránit.

I v dnešní Sedmičce na TV Nova byl tomuto tématu věnován poměrně dlouhý čas. Samozřejmě, že se oba „protivníci“ tohoto diskusního pořadu téměř shodli v názorech. Terorismus je asi jeden z mála jevů, kde zřejmě nebudou větší rozpory v náhledu na celý problém. Jen několik maličkostí mě na této diskusi zarazilo. V první řadě se mi zdály dost nemístné, nesmyslné a hlavně nic neřešící poznámky o vztahu EU k terorismu a její úloze v tomto problému, stejně tak jako úvahy o úloze USA a Ruska, popř. dalších zemí. Je přece jasné, že hrozba terorismu není vůbec politický problém a už vůbec ne problém nějaké země. Je to přece problém nás všech, lidí a poznámky o tom, že EU nemá takový potenciál, aby se mohla podílet na zásazích proti teroristickým akcím, stejně jako zmínka o tom, že by EU měla pomáhat zemím, které jsou považovány za centra terorismu hospodářsky pomáhat, aby tak zmírnila projevy nespokojenosti a rebelství v těchto zemích. Četl jsem i v jiných materiálech úvahu, že společnost spokojená, bohatá a prosperující neprodukuje takové teroristické útoky. I to považuji za nesmysl, stačí si uvědomit, že země jako třeba Indie, nebo některé jiné státy, jen pro příklad třeba Brazílie nebo Peru, také mají k blahobytu a spokojenosti poměrně daleko a terorismus jako projev nespokojenosti je jim na hony vzdálený. Kořeny terorismu tkví někde úplně jinde. Stačí asi když napovím …. Poslouchá někdo pozorně jakými názvy se tyto organizace zdobí? Devět z deseti má v titulu nějaký náboženský výraz, slovíčko nebo cíl a to snad hovoří za všechno. Nábožensky podbarvená byla i celá krize v bývalé Jugoslávii a když se trochu zamyslíme nad příčinami válek v historii lidstva, budeme jen velmi těžko hledat důvody těchto válek mimo náboženské rozpory.

Nedokážu dát návod jak celý problém vyřešit, není to totiž zase tak jednoduché, jak jsem se zmínil, přece jenom těch příčin terorismu bude víc, ale přesto si myslím, že v obraně proti takovému násilí jdeme špatnou cestou.

Praha 12.září 2004
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: safa - 11.5.2009 - 15:08

s
TWL:D

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0673 s