Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 15.7.2020, svátek má Jindřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11144


MěřeníMuž jménem Ove

09.10.2014   Milena Nová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Asi každý už se jednou setkal s někým, kdo je povahově hodně podobný jako Ove – mrzutý, nemanipulovatelný a k tomu velmi… odstrašující člověk. Má zvláštní smysl pro humor a k tomu vzpomínky jaké by nikoho ani ve snu nenapadlo. Zdá se vám Muž jménem Ove jako ideální kniha pro Vás? No, v jisté míře Vás určitě ohromí.
Ove je rozhodně případ sám o sobě, protože já nikoho jiného jemu podobného nikdy neviděla. Dobře, možná stejně mrzutého, ale po tom všem, co se mu stalo – kdo by se mu divil?

Ove není dvakrát přívětivý člověk, ale o to více se člověk při čtení této knihy pobaví. Není to úplně klasický humor, takže ani nečekám, že by se každému čtenáři úplně zalíbil.
Ove nadchne i budoucí čtenáře. V knize se jeho příběh vypráví od začátku až do konce a o to více je čtení zajímavější, když o něm až do samého konce nevíte zhola nic. Sem tam se jako střípky minulosti objeví nějaké ty vzpomínky, ale žádná z nich neutvoří ten kompletní obraz stejně jako samotný konec knihy, kde všechno zapadne na své pravé místo. Nevím, jak u ostatních čtenářů, ale tenhle odvážný a nepostradatelný muž se mi rozhodně vryl do mysli a jen tak na něj nezapomenu. O to více mě mrzí, jak to vlastně všechno skončilo, ale co se s tím dá dělat. I tak to byl velmi krásný konec a já jsem ráda za to, že jsem díky této knize měla možnost Oveho poznat.
 
Studené, zasněžené Švédsko – co více si přát? Není to úplně běžné místo, kde probíhají děje knih a právě v tom je to kouzlo. Uvolňující bonus, který ještě více dodává na faktu, že číst tuto knihu například v zimě u krbu musí být dokonalé.
 
A děj? Nechte mě vyřádit. Jak jsem se zmiňovala, kniha ve mně zanechala spoustu různorodých emocí a citů a potřebuji si to všechno pořádně přerovnat a to právě tady.
Začátek je v podstatě kus současnosti v knize a jelikož začíná opravdu popukající scénkou, musíte se smát či alespoň usmívat. Už tam jde vidět autorův specifický styl psaní, který si s jiným nespletete a Oveho povahu – tedy, částečně.
Po první kapitole se potom vrátí čtenář do minulosti, která mu zpočátku může připadat hodně zmatená, ale rychle se zorientuje. Netypické příhody včetně prvního setkání s Oveho manželkou, co je opravdu velice emotivní a zanechá na srdcí první stopu. Ale jenom o tom kniha není, ba naopak. Stačí maličká trocha neštěstí a Ove se pozná s novými sousedy, kteří mu skutečně převrátí život vzhůru nohama. Ovšem v tom dobrém slova smyslu.
Jak do sebe později jednotlivé věci zapadají, čtenář zjistí, že vlastně kniha nemusí vůbec skončit tak, jak si myslel. Může skončit úplně jinak. Čtivost knihy je na maximální úrovni, protože stránky vám ubíhají neuvěřitelným tempem a ani vy sami neuvěříte až to uvidíte. Načasování je skvěle vyhrané, i když působí trochu chaoticky. Maličká chyba, co nijak neovlivní celkový výsledek toho, co si o knize myslím.
 
No a co více k této knize ještě říct? Byla naprosto úžasná! Já vím, že chválím snad každou knihu od Hostu, ale prostě to je tak. Muž jménem Ove je kniha, kterou budete chtít číst pořád a zamilujete si jí. Ačkoliv tento druh knih nemusí být úplně Vaším šálkem kávy, rozhodně bych Ovemu dala šanci, mě se to stoprocentně vyplatilo a já doufám, že stejně to budete mít i Vy. Doporučuji!


 

Muž jménem Ove
Fredrik Backman

Přeložila Jitka Herčíková
Počet stran 336, váz.
Rok vydání 2014
Nakladatelství Host

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2281 s