Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníMísto pamatování hesel bude stačit mobil

26.10.2014   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovenský start-up Excalibur uspěl se svým bezpečnostním řešením v soutěži Cisco IoT Security Grand Challenge a získal odměnu 75 tisíc dolarů. V konkurenci více než stovky firem z 33 zemí celého svět dokázal, že ověření identity může být bezpečnější a pohodlnější bez používání hesel. Kromě slovenského Excaliburu uspěla i německá společnost Aircloak spolupracující s Institutem Maxe Plancka, a americké týmy univerzit Carnegie Mellon University, Cornell University a Rice University.

Z hlediska bezpečnosti je stále patrnější, že současný systém ověřování identity se není schopen vyrovnat s rostoucím počtem zařízení a věcí připojených k internetu,“ uvedl Ivan Klimek, CEO společnosti Excalibur. „Víc jak 90 procent hesel je příliš slabých, aby odolaly hackerskému útoku. Kromě toho systém registrací, hesel, zadávání znaků a ověřovacích e-mailů je příliš složitý a znepříjemňuje život uživatelům i poskytovatelům služeb,“ dodává Ivan Klimek.
 
Řešení společnosti Excalibur sází na smartphone jako bezpečnostní prvek pro digitální svět. Chytrý telefon je jedním z nejosobnějších zařízení současnosti. A protože mobilní operátoři mají k dispozici doklady totožnosti svých uživatelů, je jejich prostřednictvím možné spojit virtuální a fyzickou identitu.
 
Excalibur chce vyvinout systém, který by umožnil co nejpohodlnější a nejbezpečnější ověření identity při zachování maximálního soukromí uživatelů. S využitím metody založené na teorii grafů, lokální distribuované databázi uskutečněných transakcí (tzv. blockchain) a kontextového povědomí bude možné do budoucna zapomenout dlouhé seznamy hesel a přestat se starat o jejich pravidelnou aktualizaci. K identifikaci postačí jen chytrý mobilní telefon.
 
Kromě finanční odměny ve výši 75 tisíc amerických dolarů získá slovenský start-up Excalibur i rozsáhlou podporu od společnosti Cisco v podobě školení, odborného vedení a poradenství i zprostředkování nových obchodních příležitostí. Kromě toho získá společnost i přístup k vývoji, testování a pilotnímu provozu nových technologií společnosti Cisco.
 
Počet zařízení připojených do internetu dnes výrazně přesahuje počet obyvatel na planetě. Nastává éra Internet of Everything,“ konstatuje Ivo Němeček, generální ředitel společnosti Cisco ČR a dodává: „Mobilní zařízení uživatelů, měřící čidla, regulátory, IP videokamery, osobní elektronika či zdravotní senzory přinášejí na jedné straně velkou hodnotu, na druhé straně nová rizika. Síť vidí veškerou komunikaci. Bezpečnostní vlastnosti sítě budou proto stále důležitější.“
 
Cisco Security Grand Challenge je jednou z kategorií prestižní celosvětové soutěže Cisco IoT Grand Challenge. Do té se zapojilo více než 1 000 firem ze 71 zemí světa. Společnost Cisco rozdělila mezi vítěze více než půl milionu amerických dolarů. V souběžně vyhlašované kategorii IoT Innovation Grand Challenge uspěla německá společnost Relayr, irsko-americký Waygum.io a společnost Toymail z amerického Michiganu.
 
Pojem internet věcí (Internet of Things, IoT) označuje stále rostoucí počet zařízení a senzorů, které jsou připojené k internetu a vzájemně spolu komunikují. To otevírá prostor pro využití informací z našeho okolí, které dosud zůstávaly ležet ladem. Podle odhadů společnosti Cisco bude v roce 2020 připojeno k internetu 50 miliard takovýchto zařízení a otevře se prostor pro nástup éry Internet of Everything znamenající vzájemné propojení lidí, procesů, dat a věcí.
 
Více informací najdete na:
http://newsroom.cisco.com/press-release-content?type=webcontent&articleId=1499975

Informace o soutěži Cisco IoT Innovation Grand Challenge najdete zde: https://iotchallenge.cisco.spigit.com/Page/Home
 
 
 

 
Zdroj: Jan Lodl / Madison PA

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.039 s