Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníHvězdné nebe

17.11.2014   Dagmar Hermannová   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pestré výlohy trafik a novinové regály v obchodech nabízejí dlouhé řady časopisů plné krásných tváří a vzrušujících titulů, jeden přitažlivější než druhý. Do čeho se začíst? Na koho se podívat zblízka? V níže uvedeném fejetonu se zamýšlím nad současnou barevnou lidovou tvořivostí.

Mediální zájem a sláva jsou přitažlivé, zvlášť pro mladé lidi - to je bez debat. Ovšem jásavá sláva dnešních hvězd je o dost jiná, než byla v minulosti popularita lidí, kteří dokázali zaujmout svým uměním, a konkretně -pokud jde o herce- lidé je dokonce vnímali a rozlišovali podle rolí. Některým se udělovaly tituly "národní" nebo "zasloužilý" umělec, a excelovali v době, kdy emoce patřily jen estrádám a divadlu - ještě nebyly veřejně na prodej. Ale i v časopisech, např."Kino-revue" a v různých rozhlasových či televizních pořadech přibližovali tito umělci svůj soukromý a rodinný život. Ještě stále jsou žádané a opakované publikační a životopisné pořady s ukázkami - dnes už možno říci nesmrtelných - rolí, přičemž filmy z archivů bývají při zařazení do televizních programů uváděny právem jako "herecké koncerty".

Dnešní star, modelky a celebrity, které už nepřehledně hustě zaplnily světové i české hvězdné nebe, jsou dost o něčem jiném. Zatímco kdysi musel umělec prokázat a předvést talent, celebrity se zúčastňují výběrových castingů a předvést mohou cokoliv. Je to jiný druh slávy, jenž zpočátku naši tradiční a klasickou společnost podněkud zaskočil, a mediální průmysl se proto od svého vzniku dělí na větev spíše seriozní a větev prodavačů emocí, které je nutno stále doplňovat.

Zpočátku - pro nedostatek modelek a celebrit - čerpal nový český bulvár z pozoruhodných příběhů obyčejných lidí, jenomže potřeboval vedle vzrušujících titulků také hladké tváře s dokonalým make-upem a výstavním chrupem, a mediálně přitažlivý svět slavných. Proto ve spolupráci s komerčními televizemi nastoupila jakási "výroba" hvězd seriálů, modelek a celebrit z různých televizních šou, přičemž bulvár nově vytvořené hvězdy následně zužitkovává podle potřeby - třeba právě do časopisů.

Stejně jako v zemích za velikou louží, kde se televizní šou nakupují, tak i u nás jsou mladí lidé pro slávu a trochu peněz ochotni veřejně předvádět doslova psí kusy, a o pořady typu Vyvolení, Farmář hledá ženu, Výměna manželek, Superstar a podobné, bývá extrémní zájem. Kdo by nechtěl být za krasavici v říši světel? Dav milionářů, sportovců a jiných hvězd se řadí do front před tvou postelí....případně i před tvou nemocniční postelí bude stát dav bulvárních novinářů, neboť čtenářsky a divácky přitažlivé jsou i hvězdné nehody ,nemoci, sebevraždy, stejně jako skandály, bujné večírky s rozhazováním peněz, a konečně i osobní problémy, nevěry, rozvody a dluhy. To vše českého čtenáře (ženských) časopisů a diváka V.I.P. televizních zpráv údajně vzrušuje a nově vytvořené hvězdě proto dlouho stačí ke slávě.

V mládí si to jaksepatří "užívají" a nepřemýšlejí, že přijdou do let a zašlá sláva může vadit třeba v zaměstnání nebo před rodinou, jenomže mediální mafie musí dostat zpátky to, co do hvězdy investovala. Titul zasloužilý umělec dnešním hvězdám nehrozí - spíše vysloužilý - a to poměrně brzy, protože ke slávě se tlačí stále nové a nové tváře. Okoukaná celebrita začne mít znovu mediální cenu, až zestárne, a může se psát, že jí to i v padesátce sluší, nebo naopak, že je opuštěná, zdrcená, zadlužená a propadla alkoholu.

Výstup na hvězdné nebe současné mediální slávy je zkrátka na vlastní nebezpečí, i když na barevné a nablýskané kráse časopisů v regálech to vytuší jen velmi vnímavý čtenář.

Zdroj foto: depositphotos.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s