Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.3.2023, svátek má Taťána 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13390
Komentářů: 11360


MěřeníHarry Hole a jeho Přízraky minulosti

10.11.2014   Petr Čapek   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Velký knižní čtvrtek je za námi a již tradičně měl jednoho jasného vítěze. Jo Nesb? fenomén posledních let zamířil na pulty českých knihkupců s novou knihou Přízrak a opět to byla trefa do černého. Během tří dnů se nejnovějšího případu Harry Holea prodalo přes 20 tisíc, čímž se stal jasným vítězem této akce. Stojí ovšem nový Nesbo za přečtení, nebo se jedná jen o nastavovanou kaši?

Každá nová “Holeovka” vzbuzuje v zástupech fanoušků opravdu velká očekávání, která vzrůstají s každou další knihou. Tentokrát máme možnost se začíst již do deváté knihy s tímto charismatickým hlavním hrdinou a připravit se tak na velké finále, které si pro nás autor přichystal v posledním dílu série, jenž by měl u nás vyjít na jaře.

Po událostech v Levhartovi se Harry vrátil zpět do Asie. Zpřetrhal tak poslední vazby s Norskem, policií i známými a pokusil se začít znovu, pokud možno bez alkoholu a dalších návykových látek. Uplynuly tři dlouhé roky a Harry se musí opět vrátit do Osla, aby prošetřil smrt feťáka, ve které figuruje jako hlavní podezřelý Oleg, syn jeho femme fatale Ráchel.

Ačkoliv tento svérázný hlavní hrdina vyhrál nad alkoholem i dalšími závislostmi, jedno se mu nepodařilo. Zapomenout na minulost a pohřbít ji tak hluboko, jak jen to jde. A právě přízraky z minulosti vyplouvají v nejnovější knize Joa Nesb?ho na povrch a na Harryho tak čeká jeden z případů jeho života. Dokáže se postavit tváří tvář pravdě, nebo ho minulost semele a pro odnaučeného alkoholika bude již na všechno pozdě?

To že je Nesbo mistr dechberoucích zápletek si mohli čtenáři již zvyknout a ani v nejnovější knize tomu není jinak. Autor střídá zvraty jak na běžícím pásu a postupně poodhaluje pozadí celého příběhu, který se tentokrát nese v čistě osobní rovině. A jelikož již Harry není u policie, nezbývá mu než pátrat na vlastní pěst. Naštěstí se pořád může spolehnout na staré známé a kolegy, kteří mu nějakou tu službičku dluží. Postupně se tak setkáme se starými známými, na které se v předchozích knihách trochu pozapomnělo. Na scéně se tak znovu objevuje Gunnar Hagen, ale i Beátu L?nnová, či Dřevák. Zapomenout se samozřejmě nesmí ani na Olega a Ráchel, kolem kterých se celý tento díl točí.

Kromě samotného vyšetřování a pátrání po skutečném vrahovi se Nesb? soustředí především na stále více časté nefunkční rodiny a vztahy mezi rodiči a dětmi. Samozřejmě nezapomíná ani na všudypřítomnou korupci jenž sahá až do nejvyšších pater politiky a policie. A jak je jeho zvykem servítky si rozhodně nebere a nebojí se ukázat problémy v celé své nahotě.

Co ovšem trochu zamrzí je Harryho nezničitelnost. Již v předchozích knihách si někteří čtenáři stěžovali, že Hole je nesmrtelný a není možné aby všechno přežil. A i když se autor snažil tentokrát držet na uzdě, i tak se mu to ne vždy povedlo. Přeci jen přežít podříznutý krk, to je kousek hodný nejednoho superhrdiny z produkce komiksového Marvelu. Na to už si ovšem budeme muset asi zvyknout, i když kdo ví, třeba Nesb? všechny ještě překvapí a ve své poslední knize přinese opravdu nečekaný závěr. Na to si ovšem budeme muset ještě počkat.

Když kniha nestačí

Už se stalo více než dobrým zvykem, že dlouho očekávané tituly se nedlouho po vydání dočkají i své audio podoby a u Přízraku tomu nemohlo být jinak. Stejně jako u Červenky a Netopýra se tohoto úkolu zhostilo vydavatelství OneHotBook, které si k načtení pozvalo již tradičně herce Hynka Čermáka, kterého mohou posluchači znát, kromě “Holeovek” i z Rudišovy Národní třídy, za kterou mimochodem získal i cenu Audiokniha roku 2013 - Interpret roku.

Pro ty, kteří se s načteným Nesbem ještě nesetkali, bude ze začátku možná trochu zarážející samotná výslovnost Holeova jména. Přeci jen málo kdo hledá na internetu správnou výslovnost Harryho jména. A tak hlavně ze začátku může někomu připadat “Hary Hůle” poněkud úsměvný. Naštěstí není problém si na tuto výslovnost po chvíli zvyknout a poté si naplno vychutnat nerušený poslech dalšího skvělého příběhu, který si král severské krimi pro své fanoušky připravil.

Hynek Čermák k Harry Holeovi skvěle sedí, a to nejen svou vizáží, ale i hlasem, který dodává celé knize ten správný šmrnc a náboj. Navíc je ze samého poslechu jasné, že si narátor svou úlohu vyloženě užívá a samotný příběh ho baví. Nebojí se trochu si pohrát s hlasem a odlišit tak jednotlivé postavy, nebo ve správné chvíli přidat na dramatičnosti. Naštěstí má pro vše ten správný cit a nic zbytečně nepřehání.

Nahrávka vedle skvělého Čermáka disponuje i původním hudebním doprovodem, který spolu s interpretem tvoří skvělý celek, jenž je radost poslouchat. Jednotlivé pasáže odděluje hned několik podkresů, které se mění podle jednotlivých pasáží, od melancholické kytary, až po dynamický rockový zvuk v nejakčnějších částech příběhu.

Ať už jste příznivci klasických knih, nebo jejich audio podoby, obě tyto formy nabízí nervy drásající jízdu, která vyvrcholí pro někoho možná trochu překvapivým závěrem. Nadšencům tak zbude hezkých pár otazníků, na jejichž odpověď si musíme počkat do jara na závěrečný díl této strhující série.

***************************************************************

Jo Nesbo - Přízrak

Originál: Gjenferd, 2012; Překlad: Kateřina Krištůfková; Vydal: Kniha Zlín, 2014; 515 stranKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s