Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


Měření„Tekuté zlato“ hlasu Kariny Gauvin zaplaví Rudolfinum

09.11.2014   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Tekuté zlato, které obteče jakkoli komplikovaný ornament.“ Tak se hovoří o hlase a umu kanadské sopranistky Kariny Gauvin, která bude hlavní hvězdou listopadového koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu. Na koncertě 18. listopadu tato temperamentní zpěvačka, která získala světovou proslulost především v barokní opeře, provede pod vedením dirigenta Václava Lukse světem operních rivalek a nejslavnějších sopranistek Händlovy doby.

Sopranistky jako Francesca Cuzzoni, označovaná za „ďábla v ženské podobě“, Faustina Bordoni či Anna Maria Strada zářily v Händelových operních produkcích v Londýně a soupeřily o přízeň opery milovného publika. Karina Gauvin je díky svému temperamentu a jedinečným hlasovým schopnostem ideálním průvodcem světem händlovských operních rivalek. Na koncertě v Rudolfinu zazní árie z Händlových oper Rinaldo, Alcina či Rodelinda, ale také Vivaldiho moteto In furore iustissimae irae.

Karina Gauvin, kterou měli pořadatelé cyklu v „hledáčku“ již dlouho předtím, zastoupí původně ohlášenou Saru Mingardo, která musela odřeknout kvůli nenadálé změně ve svém koncertním programu. „Měli jsme štěstí v neštěstí. Tuto velice vytíženou umělkyni žijící v Kanadě se nám podařilo oslovit zrovna v období jejího operního angažmá v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Posluchači tak mají jedinečnou šanci uslyšet tuto legendu barokní opery v Čechách vůbec poprvé.“ říká k tomu Václav Luks, dirigent a umělecký vedoucí Collegia 1704, který je zároveň dramaturgem cyklu. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Pro bohatost a šťavnatost svého výjimečného sopránu bývá Karina Gauvin mnohými kritiky už teď považována za legendu. Vedle barokní hudby se však tato všestranná sopranistka věnuje i hudbě 20. a 21. století – se stejnými úspěchy. Angažmá Kariny Gauvin zahrnují mezi jinými Carnegie Hall, Glyndebourne Festival, Bayerische Staatsoper, orchestry, jako jsou San Francisco Symphony, Chicago Symphony, New York Philharmonic, či Rotterdam Philharmonic, ze staré hudby pak Akademie Für Alte Musik Berlin, Tafelmusik Baroque Orchestra, Les Violons du Roy ad. Za svou kariéru spolupracovala s dirigenty Charlesem Dutoitem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Sirem Rogerem Norringtonem, Kentem Naganem, Helmutem Rillingem a dalšími. Její rozsáhlá diskografie čítá na 30 titulů, ocenění Chamber Music America Award a několik ocenění Opus Prize. Za vystoupení na Boston Early Music Festival byla dvakrát nominována na ceny Grammy.

Podívejte se na videoklip Kariny Gauvin s Händlovou árií Care Selve z opery Atalanta (http://youtu.be/E1cuAXYkSaU), či jednu z nejslavnějších barokních árií: Lascia chi'o pianga z Händelova Rinalda (http://youtu.be/ZsF1w25mWhw).


V koncertním cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu vystoupí vedle Kariny Gauvin další mimořádné pěvecké osobnosti. Série koncertů bude zahájena 21. října vystoupením jednoho z nejuznávanějších kontratenoristů současnosti Bejuna Mehty. Poprvé pak bude v rámci této řady představen šarm francouzské barokní hudby v podání první dámy francouzského baroka Sandrine Piau (28. dubna 2015), který cyklus na jaře 2015 uzavře. Novinkou je série tří koncertů, které jsou vyhrazeny trojhvězdí slavnostních mší: české premiéře Zelenkovy Mše Divi Xaverii v kontrapunktu s Bachovým Magnificat (15. a 16. prosince 2014), Mozartově Mši c moll (24. února 2015) a především Bachově Mši h moll (30. a 31. března 2015), jejímž provedením Collegium 1704 na jaře 2015 symbolicky připomene 10. výročí svého vzniku.

Koncerty nadcházející sezóny vyvolávají značný zájem publika – prodej abonentních vstupenek (v prodeji u České filharmonie) od předešlé sezóny narostl o 50%. Jednotlivé vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketportal, Bohemia Ticket a u České filharmonie v Rudolfinu.


VSTUPENKY

Přenosné abonentní vstupenky (30 % sleva z ceny jednotlivých vstupenek) na šest koncertů cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu jsou dostupné v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz, po — pá 10.00 — 18.00 h).

Jednotlivé vstupenky v cenách 200–950 Kč (140–665 Kč snížené pro seniory, studenty ad.) jsou k dispozici v sítích Ticketportal (www.ticketportal.cz), Bohemia Ticket (www.bohemiaticket.cz) a u České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz).

Při zakoupení vstupenek na tři až pět koncertů najednou je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 % snížené vstupné.


AKTUALITY

  • Oslnivým“ koncertem s Bejunem Mehtou zahájila 21. října 3. sezóna cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu. Bejun Mehta si zcela získal publikum, které jeho výkon ocenilo ovacemi ve stoje. I pro tohoto věhlasného sólistu to byl, jak se nechal slyšet „magický zážitek“. Výjimečnou atmosféru svátečního koncertu Vám mohou aspoň z části zprostředkovat fotografie.

  • Collegium 1704 má za sebou veleúspěšné léto: letní sezóna započala zahajovacím koncertem Tage Alte Musik v Regensburgu, poté se účastnili Early Music Festivalu v Rize, evropském městě kultury 2014. V Polsku vystoupilo hned na dvou nejprestižnějších festivalech našich sousedů: Festivalu Chopin and his Europe a dvakrát na Wratislavia Cantans.

  • Velkou poctou bylo pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z nejprestižnějších festivalů staré hudby na světě – letos s tématem „Habsburkové: Vídeň-Praha“. Collegium 1704 zde na přelomu srpna a září vystoupilo na třech různých koncertech české hudbě a triumfovali na vyprodaném zahajovacím koncertě. Koncerty natáčela holandská televize a rozhlas a bylo to vůbec poprvé, je český soubor rezidenčním umělcem na takto významném festivalu.

  • Na podzim se do Stavovského divadla 3., 11. a 16. října vrátila barokní opera Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka. Olimpiade na jevišti Stavovského divadla v novodobé premiéře zazněla v květnu 2013 ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Teatro San Carlo v Neapoli. Inscenace v režii Ursel Herrmann a pod vedením Václava Lukse byla nominována na prestižní The International Opera Awards v kategorii „znovuobjevená tvorba“.


    zdroj: Kateřina KoutnáKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0309 s