Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníVe zlínském divadle ožívá Tomáš Baťa

09.12.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Městské divadlo Zlín uzavře rok 2014 unikátní inscenací Baťa Tomáš, živý, jejíž přípravy jsou sledovány s velkým očekáváním. Touto další regionální stopou navazuje na projekty Palubní deník Hanzelky a Zikmunda či Žítkovské bohyně. Fenomén zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati zachytil Dodo Gombár, který napsal scénář a hru také režíruje. Inscenace vzniká ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a je první částí volné divadelní trilogie věnované rodině Baťů a jejich odkazu.

„Když se letadlo, řízené Baťovým věrným pilotem Jindřichem Broučkem, dne 12. července 1932 odlepilo na otrokovickém letišti od země, nemohl Tomáš Baťa tušit, že mezi živými bude už jen několik sekund. Že se už nikdy nesetká se svými blízkými. My mu v divadle tu šanci dáme. Znovu se potkat. Znovu promluvit. S některými. Blízkými. Ale nejen s nimi. V omezeném čase. Čas je neúprosný. To věděl Baťa velmi dobře. Den má 86 400 sekund. Ale kolik času máme, když z času vystoupíme? Koho si Tomáš Baťa pro takové setkání vybere? Nečekejte dokumentární divadlo. Nečekejte ani klasické chronologické životopisné drama. Opíráme se o fakta, ale hledáme, co se za nimi skrývá. Za fakty a činy hledáme i emoce člověka, o jehož citovém životě vlastně až tak moc nevíme. Protože nejen fabrikou, prací a kvůli penězům živ jest člověk,“ vysvětluje dramaturg Vladimír Fekar.
 
„Není to úplná fabulace. Nepracujeme s fakty až natolik volně jako v případě Žítkovských bohyní. Ta fikce, která tady vzniká, je jen v určitých zápletkách, v novém kontextu, ale jinak asi 80 % vychází ze skutečnosti. Pokusíme se zamyslet nad tak výjimečnou energií nejenom jednoho muže, ale energií myšlenky, nebo chceme-li, konceptu. Jako autor však nehledám cesty k adorujícím ódám, láká mě možnost objevovat v tomto lidském příběhu konflikt a napětí,“ říká režisér Dodo Gombár.
 
Titulní roli svěřil režisér opoře zlínského souboru Gustavu Řezníčkovi. Spolu s ním bude k vidění na jevišti dvacítka dalších hereckých tváří, např. Marta Bačíková, Jan Leflík, Petra Králová, Radoslav &Sopík, Pavel Leicman, Rostislav Marek, Josef Koller, Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Eva Daňková a další.
 
Dílny zlínského divadla připravily do inscenace originální scénu podle návrhu Lucie Labajové. Diváci se tak mohou těšit na výrazný vizuální zážitek. Největším scénickým prvkem je svitovská brána v dějinách času, která má včetně portálů rozměr 11 metrů na šířku, 4,5 metrů do hloubky a 6 metrů na výšku. Bránu nese šest sloupů jako ve Svitu a je dvoupodlažní. Váha celé její konstrukce bude asi 1,5 tuny.
 
O nové inscenaci budou její tvůrci a hlavní aktéři debatovat na Klevetivé středě ve středu 10. prosince v 17 hodin v Dílně. První zvědavci mohou zhlédnout veřejnou generálku v pátek 12. prosince v 10 hodin ve Velkém sále. Premiéra 13. 12. je vyprodána. Vstupenky na první prosincové reprízy 16. a 27. 12. jsou v prodeji v pokladně divadla a na webu www.divadlozlin.cz.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s