Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníBetlémské zvonění: vánoční výstava v Betlémské kapli

13.12.2014   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vánoční výstava s názvem Betlémské zvonění v Betlémské kapli otevřena denně  od 9 do 18 hodin do 4.1.2015 (výjimky viz níže).

Vstupné 30/60 Kč.

Betlémská kaple zažije v roce 2015 významné výročí – uplyne totiž 600 let od doby, kdy byl v Kostnici roku 1415 upálen Mistr Jan Hus. V Betlémské kapli vždy byla zvonice a je tam také po novodobé rekonstrukci z padesátých let minulého století. Nemá však to hlavní – zvon. Nedopátrali jsme se příčiny, proč tam zvon není, ale rozhodli, že tam viset bude. Z těchto úvah jsme vyšli, když jsme pro naši tradiční vánoční výstavu hledali téma na rok 2014. Výstava, jejímž hlavním atributem jsou samozřejmě betlémy a vše, co patří k Vánocům v tradičním slova smyslu, se bude věnovat také zvonům a zvonění. Jako zlatý hřeb programu byl  zde před zraky veřejnosti ve dnech 5.- 6.12.2014 odlit zvon, který bude ve výročním roce 2015 zavěšen do zvonice kaple.

Zvony totiž patří k Vánocům stejně jako betlémy, stromky a jmelí. Mají v sobě však ještě něco navíc – tajemné kouzlo a vznešenost. Hlas zvonů má moc svolávat lid, varovat jej před nebezpečím nebo prostě hlásit dobu polední či přinášet radostné i smutné zprávy. Na našem území bylo v historii mnoho různých rodů, které odlévaly zvony, a všem se budeme na výstavě věnovat. Ze současných významných zvonařských dílen zde bude mít svoje práce pan Petr Manoušek z Prahy, dílna paní Leticie Vránové – Dytrychové z Brodku, pana Josefa Tkadlece z Halenkova a také pan Michal Votruba z Myslkovic, který zde na místě odlije výše zmíněný zvon pro Betlémskou kapli.

Kromě těchto zvonů klasických zde budou k vidění i slyšení všemožné zvony a zvonky pastevecké, lodní, koňské, skleněné, orientální, jaké si jen budete přát! Nezapomeneme ani na zvonky školní, na ty, které nám tak příjemně ohlašovaly přestávku ve vyučování. Také tu bude se zvonkem pobíhat šílená kráva. Pro příchozí zkušené muzikanty a na koncerty máme připravenou zvonkohru, vyrobenou panem Manouškem přímo pro tuto výstavu. Uvidíte zvonařskou dílnu s celým postupem výroby zvonů od návrhu a formy až po zavěšený a funkční zvon. Ale zvony jsou „jen“ téma. Hlavní náplní jsou betlémy, lidové zvyky, stromečky, kouzelný les s potokem, vodopád, různá cinkání pro děti, předvádění řemesel….a medovina bude pro všechny!

Otevřeno od 29.11., denně 9 – 18hod.

Ukončení výstavy – 4.1.2015

24.12 a 31.12 otevřeno 9-14hod., 25.12 a 1.1. otevřeno 13-18hod.

13 – 14.12. – setkání krajkářek

Vstupné:
Plné: 60 Kč
Snížené (děti, studenti do 26 let, důchodci): 30 Kč

Podívejte se, jak se k nám dostat

Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple na Betlémském náměstí v centru Prahy(mapa).


Převzato z: vanocnivystava.cz
Fotografie: nahoře vernisáž, dole odlévání zvonu

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0443 s