Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníPLZEŇ SE OTEVÍRÁ KULTUŘE

08.01.2015   Stanislav Polauf   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zisk titulu EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2015 je pro město Plzeň zavazující a podněcující. Společnost Plzeň 2015 připravila několik set programů a akcí nejrůznějších žánrů od nového cirkusu, přes výstavy, koncerty, divadlo, tanec, až po vzdělávací projekty a velké akce ve veřejném prostoru, které v průběhu roku mohou jak občané města tak i jeho návštěvníci navštívit a případně k nim sami přispět.


Zde stačí nyní připomenout alespoň několik těch hlavních jako bude koncert legendární americké kapely Lynard Skynard (poprvé v ČR - viz plakát), výstavy, z nichž dvě budou věnovány plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi a jedna představí „malíře Maorů“ Gottfrieda Lindauera, poprvé vystavujícího v Evropě, otevřou se nové industriální prostory pro kulturní dění (DEPO), bude pokračovat program 9 týdnů baroka a celoročně bude probíhat sezóna nového cirkusu, kdy do Plzně zavítá devět profesionálních souborů z Francie, Itálie, &Spanělska, Kanady a &Svýcarska a uvede více než šedesát představení. Zájemci se mohou s podrobnou nabídkou seznámit na stránce http://www.plzen2015.cz/cs/program.
 
Slavnostní zahájení a otevření Plzně jako Hlavního evropského města kultury proběhne v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana v  sobotu 17. ledna pod širým nebem v historickém centru západočeské metropole. Nejprve se na náměstí Republiky sejdou čtyři průvody symbolizující plzeňské řeky, poté se na celé ploše rozehraje strhující podívaná, které se zúčastní přes 150 českých i zahraničních herců, akrobatů, hudebníků a dalších umělců. Diváci mimo jiné uvidí adrenalinové vystoupení švýcarského provazochodce Davida Dimitriho (viz foto) nebo největší videomapping u nás z dílny 3dsense, který na ploše 5.000 m2 oživí nejen katedrálu, ale i domy okolo. Zahájení doprovodí premiéra původní skladby skladatele Marka Ivanoviče Symfonie zvonů v podání Plzeňské filharmonie, která vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů umístěných v katedrále sv. Bartoloměje díky veřejné sbírce Ze srdce zvon.
Na ceremoniálu se podílí řada dalších renomovaných tvůrců - například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro nebo scénárista Ivan Arsenjev. Od 18.30 hodin ožije celé město venku i v desítkách klubů, restaurací a kaváren bohatým programem - koncerty, tančírnami, puntíkatým plesem i nejrůznějšími party. Připraveny jsou také večerní prohlídky výstav a muzeí, autorská čtení a besedy, venkovní ledový bar Františka Bálka s ledovými sochami, večerní varhanní koncert v katedrále a vystoupení několika hvězd české hudební scény, jejichž jména budou pro diváky překvapením.

Kromě sobotního zahájení čekají na české i zahraniční návštěvníky po celý víkend od pátku do neděle na mnoha místech Plzně další zajímavé a nevšední zážitky - první možnost vidět rozsáhlou retrospektivní výstavu Ateliér Jiřího Trnky, netradiční procházky s výkladem po známých i neznámých místech Plzně, oslava narozenin umění Art´s Birthday, veselice v Plzeňském Prazdroji nebo setkávání s plzeňskými osobnostmi.

Podrobnosti o zahájení a o všem, čeho se návštěvníci mohou ve dnech 17. a 18. ledna v Plzni dočkat najdete opět na stránce http://www.plzen2015.cz/cs/zahajeni.
Foto: ceskatelevize.cz, cestovani.idnes.cz, cirque-trottola.org, pinteres.com
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0238 s