Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníCo jste minulý rok nestihli a máte šanci to dohnat?

21.01.2015   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máte výhodu v tom, že to, co jste ještě nezvládli, ověřili jiní. Proto dnes můžeme říct, že ještě máte šanci vidět výstavu Mody demokracie v pražském DOXu.

Zažíváme po dlouhodobém šíření demokracie její ústup? Co naznačují úspěchy populistických politiků, návrat autoritářských režimů či masivní sledování a mizející soukromí občanů? Výstava MODY DEMOKRACIE v Centru současného umění DOX představí na projektech českých i zahraničních umělců inspirativní příběhy demokracie ze zemí celého světa.

Na základě předpokladu, že neexistuje pouze jeden model demokracie, nýbrž více jejích modů, výstava MODY DEMOKRACIE představuje různé způsoby participace na politickém životě prostřednictvím případových studií z různých částí světa. Předkládá inspirativní příběhy demokracie, které se odehrávají na různých úrovních – od městské čtvrti, přes velkoměsto, autonomní oblast, stát, až po globální měřítko. Tyto příběhy současně ukazují, jak lokální demokratickou praxi dnes formují globální trendy a naopak.

„Otázka, zda zažíváme v posledních letech ústup demokracie, je výzvou k diskusi o nových formách demokracie, protože její tradiční podoby – sociálně demokratická a liberálně demokratická – přestávají fungovat ve světě ovládaném globálními finančními trhy. Od 90. let 20. století se spekuluje o dalších formách demokracie, které se snaží reflektovat stále větší propojenost různých míst a měřítek, od lokálních až po globální,“ říká hlavní kurátor výstavy Jaroslav Anděl.

Podle tématu a geografie je výstava členěna do 8 oddílů, přičemž Evropu zastupují příběhy demokracie ve 3 zemích – v České republice (umělecké projekty občanských iniciativ v Ústí nad Labem), v Itálii (soužití tří etnických skupin v autonomní oblasti Jižní Tyrolsko) a na Islandu (pokus o vytvoření nové ústavy demokratickou cestou). 

Výstava je otevřena v Centru současného umění DOX do 16. 3. 2015.

Centrum současného umění DOX Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21 (kavárna do 22), So–Ne 10–18. Prostory Centra DOX jsou bezbariérové.

Zdroj:  http://www.dox.cz/

 

Partneři výstavy: Německé historické muzeum (DHM), Program Culture EU, Rada Evropy, Norské fondyKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s