Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníZdeněk Zapletal: celou premiéru Devíti měsíců asi propláču

27.01.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Za měsíc čeká Městské divadlo Zlín první premiéra v letošním roce - novinka Devět měsíců. Diváci se na tuto hořkou komedii můžou těšit v sobotu 14. února ve Studiu Z. Režisér Robert Sedláček zkouší s uměleckým souborem od 17. prosince, na plné obrátky se ale příprava inscenace rozjela v novém roce. Na jednu z prvních lednových zkoušek se přijel podívat i autor hry Zdeněk Zapletal.

Zlínský rodák Zdeněk Zapletal si vymyslel pro svůj divadelní debut postavu, do jejíž životních peripetií velmi otevřeně a upřímně promítá své autobiografické zážitky posledních let. Odvážně, nemilosrdně a v mnoha ohledech nekompromisně. „Postupně rozkrývá vztahy k těm nejbližším, k mámě, ke své manželce, ke své nové ženě - k osudovým ženám, které ho obklopují. Tak trochu ztracen v současném světě uniká často do minulosti, je znejistěn přítomností a obává se nejisté budoucnosti. Někdy se možná cítí jako seriálová postava. Někdy se možná cítí jako v podivném kabaretu. Devět měsíců je čas zrání, čas přemítání, čas znovuzrození,“ přibližuje dramaturg Vladimír Fekar.


„Napráskám, že zkouška byla úplně v pohodě. Zase jsem si ale po čase uvědomil, jak moc je ta hra osobní. Celou premiéru asi propláču, i když je tam poměrně dost veselých míst,“ zhodnotil zkoušení Zdeněk Zapletal. „Bydlel jsem naproti divadlu asi dvacet roků. Každý můj pohled z okna byl taky na zlínské divadlo. Takže jsme se potkávali hodně. Ale většinou jenom potkávali. Věřil jsem víc literatuře a filmu. Divadlo bylo pro mě nejmíň uvěřitelné, nejvíc artistní, nejdál od reálného života. Trvalo mi roky, než jsem pochopil, že divadlo je vlastně úplně všecko kolem nás a že my sami si to, co žijeme, v divadelní představení přetváříme. Potřebujeme role, hry, rituály, představení, slavnosti. Přiznám se ale, že divadlu, stejně jako životu, nerozumím a nevyznám se v něm. Určitě se ho ale nebojím. Devět měsíců je moje první a poslední hra. A jedna prohra nebo výhra navíc už v mém životním skóre nehrají žádnou roli,“ doplnil.


V Devíti měsících uvidí diváci Zdeňka Julinu, Romanu Julinovou, Milenu Marcilisovou, Martu Bačíkovou, Markétu Kalužíkovou, Petra Lukáše a Markétu Matulovou.


11. února se v divadelním klubu Dílna uskuteční předpremiérová beseda s tvůrci a herci Klevetivá středa. Vstup na ni je volný a diváci budou mít příležitost vyhrát vstupenky na tuto inscenaci.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s