Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 3.6.2020, svátek má Tamara 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12875
Komentářů: 11076


MěřeníKřivky

17.02.2015   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pod tímto názvem se ukrývá tajemství. Tajemství přírody a zrodu všech linií. Půvabně nás láká a naší fantazii udává směr podle nálady, která kolem nás její tvary vykroužila. Květy, listy, poletující vločky, ulity, ty všechny ji mají a přehled všech těch linií nám předkládá útlá knížečka.
Křivky, květy, listy a ozdoby ve formálním dekorativním umění.

Její autorkou je Lisa De Long, původem z Utahu, dnes žije mimo jiné i v Londýně. Slyšíme o ní především v oblasti užitého umění spolu s uplatňováním geometrických tvarů.
Nyní se zaměřila na stylizování rostlinných linií do výtvarných motivů. Poukazuje na ně právem jako na základní složku dekorativních ornamentů, jež jsou známy stejně dlouho jako umělecké lidské výtvory vůbec. Kdo se zajímá jakkoli o design, rád tuto knížečku uvítá. Sáhne po ní rád ovšem i ten, kdo různým způsobem s výtvarnem experimentuje nebo pouze výtvarno "vstřebává".
Pomocí názorných ukázek můžeme vytvořit neuvěřitelné opakování vzorů, které nám byly až doposud skryty. Budeme je navíc nacházet všude kolem sebe. Na tkanině, v květu kaktusu či v právě se rozevírajím listu kapradiny. Pohltí nás tak nový svět. Neuvěřitelně krásný, plný tajemství a snových krajin. Geometrie květinové kompozice je všudepřítomná.
Kniha nás stručně provede její historií. Začneme u prehistorických vzorů třeba na čínské váze z období 8 000 př. n. l., abychom se přenesli ke kořenům filozofie a její symboliky, základní matrice jednoduchých forem, život -kruh, jeho sbíhání, oddělování a opětovné slučování a najednou je tu JIN a JANG, protiklad a doplňování. Můžeme se naučit pracovat i s mřížkou základních vzorů, seznámíme se tak např. s hravými "damaškovými" vzory a objevíme fascinující množství možností, jež vzniknou pravidelným opakováním struktur.
V tomto ohledu je úžasná příloha v závěru knihy s velkým množstvím příkladů běžných dvou a trojrozměrných křivek v počítačových aplikacích, druhá příloha s klasickými křivkovými bordurami a nakonec třetí - kalichové prvky.
Suma sumárum, kniha KŘIVKY/ květy, listy a ozdoby ve formálním dekorativním umění je vítaným průvodcem umocňujícím náš dennodenní prožitek.
Křivky
květy, listy a ozdoby ve formálním dekorativním umění
Lisa De Long
vydalo nakladatelství PERGAMEN v roce 2014


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0623 s