Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníRitter, Dene, Voss - Na cucky

13.02.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rakouský spisovatel a dramatik Thomas Bernhard napsal roku 1986 hru Ritter, Dene, Voss. V České republice ji proslavila inscenace Jana Antonína Pitínského s Emíliou Vašáryovou, Zdenou Hadrbolcovou a Jiřím Ornestem, která se úspěšně držela na repertoáru Divadla Na zábradlí pět let. Téměř po patnácti letech od její derniéry se nyní titul objeví na repertoáru olomouckého Divadla na cucky. Režie se ujal Petr Nerušil.

V Bernhardových dílech se opakují stále aktuální motivy jako společenský chaos, otázka umělecké originality a morální devastace člověka, který se snaží vymanit z izolace, do níž se dostal vlastním, nebo cizím přičiněním. „Bernhardův text inscenuji proto, že patří k nejlepším hrám, které jsem v životě četl. Řeší problém rodinné determinace, míru osobní svobody i důležitost autenticity lidského konání, přitom však nepostrádá ironický nadhled a prvky absurdní komiky, což jsou mile typické rysy Bernhardovy tvorby,“ uvedl režisér inscenace Petr Nerušil.
 
Nemilosrdná existenciální analýza sourozeneckých vztahů, volně odkazující k životním osudům významné rakouské rodiny Wittgensteinů, která byla napsána pro tři konkrétní herce Burgtheatru – Ilse Ritterovou, Kirsten Deneovou a Gerta Vosse – se od své vídeňské premiéry dočkala řady dalších úspěšných uvedení na předních evropských jevištích. Zmiňovaná adaptace režiséra J. A. Pitínského v Divadle Na zábradlí – s podtitulem Vášáryová, Hadrbolcová, Ornest – byla oceněna jako nejlepší tuzemská inscenace roku 1996.
 
Téma „sourozenecké lásky“ otevře v Divadle na cucky herecké trio Petra Dosoudilová, Simona Vičarová a Tomáš Uher. Toto nastudování bude vůbec první interpretací tvorby jednoho z nejvýznamnějších dramatiků a prozaiků 2. poloviny 20. století na olomoucké scéně a zároveň první premiérou souboru v letošním roce. Dvě herečky vídeňského Josefstadtu a génius ze Steinhofu pozvou k rodinnému obědu už v pondělí 16. února v 19 hodin v Divadelním sále DNC. Jak premiéra, tak první repríza o den později jsou vyprodané, nejbližší reprízy se uskuteční 2. a 4. března.


Online rezervace najdete na webu divadla www.divadlonacucky.cz.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0598 s