Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníVELKÁ ŽRANICE – TV tip – gastronomická tragikomedie

27.03.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Skončit dobrovolně život lze různými způsoby. Ten, který zvolila čtveřice hlavních postav filmu VELKÁ ŽRANICE je nejen neobvyklý, ale můžeme pochybovat i o tom, zda je možný. Nicméně slavní herci Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli a Philippe Noiret to na plátně myslí vážně a provokativní režisér Marco Ferreri je k tomu nabádá.
Hned první uvedení filmu na mezinárodním festivalu v Cannes skončilo velkým skandálem. &Sokovaní (a hromadně odcházející) diváci nechápali, jak oblíbení herci se mohli propůjčit k účinkování ve filmu, který údajně degraduje všechny lidské hodnoty.  Už jeho námět je skandální: Čtyři úspěšní muži, zhnusení dosavadním způsobem svého života, se zavřou v opuštěné vile, pozvou si prostitutky a rozhodnou se provždy skoncovat se svým nezdařeným životem hromadnou sebebevraždou. Prostředek jejího provedení je svérázný. Hodlají se „užrat, uchlastat a usouložit“ k smrti.

Citlivějším povahám se za uvedená slova omlouvám, ale skutečnost na plátně je ještě o poznání drsnější a tvrdší.  Zobrazení těchto orgií obžerství a sexu je znázorněno naturalisticky doslovně. Vidět oblíbené hvězdy filmového plátna v (na svou dobu) odvážných záběrech souloží a při konání malé i velké potřeby (včetně příslušných zvukových efektů) je nejen šokující ale i nechutné.
Proč se tedy na tento film v televizi podívat a proč ho doporučujeme? Jednak již nesporně patří do historie kinematografie a lze jej brát jako vyplnění mezery ve znalostech filmové historie, způsobené naší dřívější cenzurou, která podobná díla (namátkou třeba i POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI nebo SALO ANEB 120 DNÍ SODOMY) do kin nepustila. Důvod je i v tom, že podobná díla – ať se nám to líbí či ne – do filmového umění patří a nelze je z ní vydělit.

Jde také o dluh vůči kontroverznímu režisérovi Marco Ferrerimu (1928-1997), jehož csfd.cz charakterizuje: „Ferreri byl vizionář, anarchista, praktik absolutních negativ a rozporuplné vulgarity, básníkem chaosu a metlou morálky.“  Jeho filmy rozhodně diváka nešetřily a ani při dnešním promítání nešetří. V našich kinech se z jeho asi 30 filmů promítala kdysi jen z dnešního pohledu „nevinná“ VČELÍ KRÁLOVNA z roku 1963. Další jeho díla jako ŹENA OPICE, skandální HARÉM, podobenství o anarchistické vzpouře DILLINGER JEJ MRTEV či černohumorná LIZA, které VELKÉ ŽRANICI předcházely, se k nám v době normalizace neměly šanci dostat. Dnes sice cenzura neúřaduje, ale Ferreriho další filmy k nám v zhledem k nezájmu distributorů také nepronikly (a jen málo z nich se objevilo na DVD). Připomeňme si alespoň některé, jejichž názvy naznačují, že nepůjde o líbivou tématiku: NEDOTÝKEJ SE BÍLÉ ŽENY, AHOJ, SAMEČKU, EREKCE, EJAKULACE, EXHIBICE A DAL&SÍ PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO &SÍLENSTVÍ, PŘÍBĚH PIERY, MASO či MANIAKŮV DENÍK. Je vidět, že dluh vůči Marcu Ferrerimu je velký a televize by měla kam sáhnout, kdyby měla zájem.

Vraťme se však k filmu VELKÁ ŽRANICE. Část kritiky v něm nachází odsudek spotřební společnosti, která zbavena všech existenciálních starostí redukovala život jen na uspokojování animálních potřeb (život ve věčné slasti). Má jít o metaforu současné Sodomy a Gomory a zdegenerovaného světa, z něhož je únik pouze smrtí.

Osobně dávám přednost umění povznášejícímu a dílům, která mě osloví krásou a citlivostí, ale nezavírám oči před druhým pólem uměleckých snah, jichž můžeme být svědky zhruba od druhé čtvrtiny minulého století až po dnešek. Záleží jen na míře únosnosti… Těm divákům, kteří vydrží u televize až do konce, přeji dobré zažití (a nejen filmu).
************************************
VELKÁ ŽRANICE
(La grande bouffe)
Itálie, Francie 1973, režie Marco Ferreri,
uvádí ČTart v úterý 31. března od 23,10 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0315 s