Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníFinále Plzeň uvede mimo jiné i premiéru loutkové pohádky Malý Pán

14.04.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české, pocty Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a &Stefanovi Uherovi, televizní předpremiéry, sekce ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonská sekce s animovanými snímky Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky, a Jana &Svankmajera, Fenomén underground, Dlouhá česko-francouzská noc krátkých filmů, kompletní domácí hraná produkce za poslední rok i široká nabídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, talkshow, akce pro filmové profesionály, workshopy ... to je pouze malý výčet z programu 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který letos proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Finále Plzeň poprvé veřejnosti představí loutkovou pohádku Malý Pán, která přijde do kin 14. května. Snímek režiséra Radka Berana vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. “Knížka Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha mne hned zaujala. Fascinuje mě kombinace prostých principů se složitými technologiemi. Nejen domečky z mechu, postavy z borové kůry, ale i svítící objekty a téměř mimozemské bytosti. To je svět tichého, tajemného, ale přátelského lesa,” říká Radek Beran. Stejně tak se kniha líbila i producentovi Jakubovi Červenkovi, který od začátku viděl snímek jako loutkový. „Chceme filmem připomenout dětem i dospělým kouzelný svět loutek. Představit jedinečnou československou školu, a to nejen doma, ale i v zahraničí, kde je naše loutka známa svojí kvalitou a nápaditostí.“ doplňuje Jakub Červenka. Autorem scénáře je Lumír Tuček, hudby Milan Cais, výtvarníkem František Antonín Skála, za kamerou stál Filip Sanders. Hlasy loutkám propůjčili například Saša Rašilov, Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška a další známí čeští herci. 

Ve znamení loutek se ponese rovněž zahájení festivalu: na úvod bude poprvé promítnuta plně restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, jejíž digitalizaci významně finančně podpořila právě společnost Plzeň 2015. “Uvedení je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek skvěle doplňuje výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2. Jsme rádi, že i díky dalším akcím v rámci Finále jako projekce v Loosových interiérech dojde k propojení s nabídkou Evropského hlavního města kultury,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.


Na oba snímky žánrově naváže celá zvláštní sekce nazvaná Sláva animaci. Ve spolupráci s Japan Festem budou uvedeny krátké filmy:

Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky (např. Cesta, Chrám Dodžodži, &Sípková Růženka aneb Spící krasavice, Dům v plamenech), a dále krátké filmy Jana &Svankmajera (Byt, Zahrada, Žvahlav aneb &Satičky slaměného Huberta, Možnosti dialogu, Do sklepa, Jiný druh lásky, Konec Stalinismu v Čechách, Jídlo), a filmy Krvavá paní (r. Viktor Kubal) a Strach(y) ze tmy, ve kterém deset světoznámých komiksových tvůrců oživilo odvěký strach ze tmy.


Po Malém Pánovi k dalším festivalovým předpremiérám patří projekce českého televizního filmu Uspávačka režiséra Martina Dolenského o životě známé české vražedkyně Jaroslavy Fabiánové.


Finále Plzeň je festivalem soutěžním, kde ocenění Zlatého ledňáčka udělují mezinárodní poroty v několika kategoriích. Letos podruhé jsou zahrnuty i slovenské snímky. Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, posoudí je porota ve složení režisér, scénárista a producent David Ondříček, polská režisérka Dorota Kedzierzawska, ředitel ukrajinského festivalu Molodist a člen Evropské filmové akademie Andriy Khalpakhchi, makedonská herečka Verica Nedeska a slovenský distributor Michal Drobný. Do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků, ze kterých držitele Zlatého ledňáčka vybere porota ve složení slovenský dokumentarista Robert Kirchhoff, francouzská filmová pedagožka Héléna Fantl a uznávaná maďarská režisérka Ágnes Sós. V kategorii televizní tvorby se letos do soutěže dostalo 16 děl (9 snímků v sekci cyklická, seriálová, tvorba a 7 v sekci necyklická, filmová, tvorba). Posoudí je porota ve složení Libuše &Smuclerová, řecký scénárista a herec Dimitris Emmanouilidis a americký scénárista, producent a pedagog Brendan Ward.


Tradičně se festival zaměří na pocty filmovým osobnostem - letos režisérovi Jiřímu Svobodovi k 70. narozeninám (snímky Schůzka se stíny, Papilio, Jen o rodinných záležitostech a Udělení milosti se zamítá), o němž v rámci festivalu vzniká i kniha, a dvou osobností “československého filmového zázraku” v 60. letech 20. století Pavlu Juráčkovi (na Finále k vidění Klíč k určování trpaslíků anebo Poslední cesta Lemuela Gullivera r. Martina &Sulíka, Zlatá šedesátá II – Pavel Juráček r. Tomáše Kleina) a &Stefanovi Uherovi (Slnko v sieti). Tématicky na pocty naváží projekce sedmé a osmé kapitoly dokumentárního seriálu Československý filmový zázrak Perličky na dně a My a svět.


V rámci sekce Fenomén Underground diváci uvidí tři díly z nové stejnojmenné série - Bránil se jen kytarou o písničkáři a faráři Svatoplukovi Karáskovi, Ve stínu železné opony o akcích v pohraničí s Německem a No Future o punku 80. let.


Připomínka 70. výročí konce 2. světové války proběhne ve spolupráci s Plzní 2015 a Plzeň - TURISMUS v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu (Karol Sidon, Leo Pavlát, Marcel Hájek, Tomáš Kraus) proběhnou besedy a promítání snímků s válečnou tématikou (např. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ...a pozdravuji vlaštovky, Musíme si pomáhat, Protektor).Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.03 s