Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníBoris Pasternak a DOKTOR ŽIVAGO v DIVADLE NA ZÁBRADLÍ

26.05.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V pátek 22. května uvedlo Divadlo Na zábradlí dramatizaci románu Borise Pasternaka Doktor Živago. V režii Jana Mikuláška se v titulní roli ruského lékaře představil Stanislav Majer.

Netradiční, citlivé a velmi silné zpracování Pasternakova přelomového románu Doktor Živago pro jeviště Divadla Na zábradlí připravil režisér Jan Mikulášek, dramaturgyně Dora Viceníková a scénograf Marek Cpin.


 
Rozplétání zákrut lásky na skličujícím pozadí ruských a sovětských dějin: osudová Larisa Fjodorovna, tajemný Antipov, láskyplná Toňa, nebezpečný Komarovskij, bohatý Semděvjatov a mnoho dalších nás spolu s idealistickým lékařem provedou dynamickou spletí vztahů a společenských změn. Jejich životy se bohužel zdaleka neřídily pouze krédem Doktora Živaga, že lidi je třeba k dobru přivádět dobrem...


 
V režii Jana Mikuláška uvede Divadlo Na zábradlí Doktora Živaga se Stanislavem Majerem a Janou Plodkovou v hlavních rolích. V inscenaci slavného příběhu plného spletitých milostných vztahů v historicky komplikované době se dále představí Miloslav König jako revolucionář Antipov/Strelnikov, Anežka Kubátová jako Živagova žena Toňa, Jiří Vyorálek jako padouch Komarovskij a další. Autorem originální zrcadlové scény je Marek Cpin.

„Bez historických kulis - ruské revoluce - by byla románová zápletka velmi jednoduchá: ženatý lékař potká v Moskvě osudovou ženu, pak se osudem předurčení muž a žena na krátko setkávají a na dlouho rozcházejí v bouřlivých a krutých časech, aby společně prožili dlouhou zimu na osamělé dače a potom se už nikdy nesetkali. Jenomže právě ony historické
kulisy jsou více než podstatné. Jurij Živago hledá své místo v revoluci. Respektive jej ani příliš nehledá, ví, že žádné místo v ní nemá, ani mít nechce.
Naprostá apolitičnost Pasternakova hrdiny vyvolala při čtení rukopisu románu v polovině padesátých let v řadách Chruščovových kulturních rádců paniku. Zjevný vypjatý individualismus, neschopnost intelektuála najít své místo v revoluci na správné straně, zhoubné myšlenky, jež skrze svého, silně autobiografického hrdinu, autor prezentoval, znamenaly jednoznačný závěr: publikaci díla, které je "nožem do zad politiky strany", nelze
připustit. Pasternak reagoval po svém: rukopis, jenž považoval za své životní dílo, ( ...Doktor Živago je mi dražší než fyzický život...") byl doslova propašován do Itálie, vzápětí přeložen a brzy nato, roku 1957, v italštině vydán. Když byla Pasternakovi o rok později udělena Nobelova cena, propukl v autorově vlasti doslova politický skandál. Pod tlakem nejvyšších sovětských kulturních a stranických orgánů se Nobelovy ceny nakonec vzdal.“, napsala Ivana Ryčlová.

Doktor Živago je poslední novinkou sezony 2014/15 s podtitulem „Za nás“.
Do konce června bude Divadlo Na zábradlí hostovat na zahraničních scénách (Berlín, Varna) a svou tvorbu bude prezentovat i na domácích festivalech (Ostrava, Hradec Králové, Uherské Hradiště aj.)

DOKTOR ŽIVAGO (Boris Pasternak)
Režie Jan Mikulášek
Překlad Jan Zábrana
Dramatizace Jan Mikulášek a Dora Viceníková
Dramaturgie Dora Viceníková
Scéna a kostýmy Marek Cpin
Výběr hudby Jan Mikulášek
Osoby a obsazení:
Živago Stanislav Majer
Toňa Anežka Kubátová
Samděvjatov Ladislav Hampl
Lara Jana Plodková
Komarovskij Jiří Vyorálek
Antipov/Strelnikov Miloslav König
Guichardová Dita Kaplanová
Alexandr Alexandrovič Leoš Noha
Galiullin Ladislav Hampl
Koka Kornakov Petr Jeništa
Gordon Ivan Lupták
Mladík Petr Jeništa
Předpremiéry 22. a 23. května 2015
Další uvedení 29. května a 10. června 2015 vždy v 19 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0258 s