Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


Měření



Evropští básníci v Praze, v Berouně, na Tetíně a na Krakovci představí tvorbu

31.05.2015   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Již poosmé zavítají ve dnech 9. – 13. června do Prahy, Berouna, na hrad Krakovec a nově také do Tetína básníci z různých koutů Evropy, aby zájemcům o poezii, ale také související žánry, představili svoje umění.

Program festivalu Stranou – evropští básníci naživo se odehrává tradičně v Knihovně Václava Havla Praze a na hradě Krakovci, těžištěm festivalu však zůstává Beroun. „Snažíme se s programem zaujmout nejen širokou veřejnost, ale také se obracet ke studentům, proto opět pořádáme ve spolupráci s berounským gymnáziem a městskou knihovnou na jejich půdě autorská čtení a debaty s básníky. Nově představíme autory také studentům berounské Střední pedagogické školy,“ prozrazuje programový ředitel festivalu Peter Kuhar a vyjmenovává další body programu akcí určených pro Berounské: v úterý 9. června od sedmnácti hodin to bude v berounské kavárně Jiná káva vernisáž děl výtvarnice Daniely Renčové, která přes své mládí poutá pozornost svými kaligrafickými malbami a ojedinělými projekty, jakým je například dvojkniha haiku Kobajašiho Issy v překladu Antonína Límana. „Sama tuto knihu navrhla a doprovodila ilustracemi, které s typickou formou japonských haiku skvěle rezonují. Na výstavě, která bude otevřena až do konce července, mohou zájemci obdivovat jak tyto knižní ilustrace, tak další ukázky tvorby Daniely,“ vysvětluje prezidentka sdružení Stranou Lenka Kuhar Daňhelová. „Po vernisáži Daniela představí samotnou knihu haiku Oči vážky. Krůpěj rosy, a řekne něco o tom, jak vznikala. V další části večera pak představíme nový román Čínská zeď od slovinské autorky Stanky Hrastelj. Půjde o trošku náročnější téma a situaci – pád člověka do schizofrenie pohledem jeho samotného. A tento introspektivní večer hudebně doprovodí Irena a Vojtěch Havlovi,“ doplňuje.

Středa 10. června patří jako obvykle představení autorů v Knihovně Václava Havla. „Neradi bychom zviditelňovali na úkor ostatních jiné básníky, ale máme obrovskou radost, že letos přijali pozvání tak významní autoři, jako například Duško Novaković ze Srbska, István Vörös z Maďarska, Marián Milčák ze Slovenska anebo naši Ivan Matoušek či Radek Fridrich,“ vyjmenovává Peter Kuhar. „Letos se také snažíme o navázání užší spolupráce mezi českými a slovinskými institucemi, takže například Ivo Svetina sem přijede nejen představit svou básnickou tvorbu, ale také by se jako předseda Obce slovinských spisovatelů rád seznámil s nově vzniklou Asociací spisovatelů. Stejně tak chceme prostřednictvím představení tvorby vítězky slovinské básnické soutěže Urška (obdoba české Ortenovy ceny) Petry Žišt představit jejího organizátora, slovinský fond pro kulturu JSKD,“ podotýká. Celý večer hudebně doprovodí Marie Puttnerová a Michal Němec se svým hudebním uskupením Půljablkoň.

Po představení v Praze čeká autory ve čtvrtek 11. června v 17 hodin autorský večer v berounském Muzeu Českého krasu. Kromě výše zmíněných autorů se představí také polské básnířky Genowefa Jakubowska-Fijałkowska či Małgorzata Lebda, z italského Terstu přijede slovinský básník Marko Kravos, poprvé se představí mladá slovenská autorka Veronika Dianišková, ale také Hana Kniežová, Markéta Hejná či Tomáš Weiss, kteří už se návštěvníkům v rámci festivalu představili v minulých letech. Autorská čtení doprovodí violoncellista a člen Stamicova kvarteta Petr Hejný, který návštěvníkům zahraje nejen ukázky z klasické tvorby, ale také své skladby.
Po pátečních dopoledních návštěvách na třech berounských školách čeká básníky autorský večer na pozoruhodném místě – na starém tetínském hradišti a v nejstarším tetínském kostele sv.Jana Nepomuckého. Zazní zde duchovně laděná poezie a kromě koncertu Petra Hejného vystoupí ještě Nataša Burger s Andražem Poličem se svými šansony.

Sobota 13. června patří již tradičně vyhlídkové cestě po Berounsku s konečnou zastávkou na hradě Krakovec. „Toto poslední odpoledne je vždy tak trochu v režii počasí, ale i když nás déšť zažene do sklepení, vystoupení zde bývají nesmírně působivá a vždy na ně dlouho vzpomínáme,“ dodávají Kuharovi.

Prostřednictvím festivalu a jeho doprovodných akcí se dostávají do širšího povědomí nejen města a místa, kde se odehrávají jednotlivá vystoupení a setkání, ale také autoři, které festival hostí a jejichž tvorbu organizátoři českým zájemcům zprostředkovávají. Posledním důkazem je také rozsáhlá antologie Bludné kořeny / Wayward Roots, která vznikla z iniciativy olomoucké Univerzity Palackého. Antologie mapuje současnou slovanskou poezii – kromě češtiny jsou básně přeloženy také do angličtiny. Jejími editory jsou Bob Hýsek a Mathew Sweney, a překlady básní do angličtiny podle nich nic nekončí, ale naopak začíná – teprve teď se otevírá možnost představit zajímavé autory z malých slovanských literatur v jednom z nejrozšířenějších jazyků na světě.


Více o programu a jeho hostech je možné najít na stránkách festivalu: http://festivalstranou.cz.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0341 s