Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


Měření10 tipů na výlety po Šumavě: pro rodiny, romantiky i gurmány

28.06.2015   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejen populární český seriál Policie Modrava učinil ze &Sumavy hit letošních dovolených.  Vybrali jsme ta nejlepší místa kolem Kašperských hor, kde se bude líbit rodinám, romantikům, aktivnějším i třeba gurmánům!

Nejčastěji na &Sumavu míří rodiny, a právě ty možná budou hledat tu pravou základnu, kde se budou cítit dobře. Pravidelné programy a výlety pro rodiny pořádají například v Nebespán café & apartments v Kašperských Horách. „Kromě rodin se specializujeme i na gurmánské zážitky. Na léto jsme tak mimo jiné připravili na každý čtvrtek od šestnácti do osmnácti hodin speciální program pro děti s pečením sušenek, který ale bude také plný her a zábavy,“ říká Sabina Kmecová. Děti kromě toho mohou trénovat na horolezecké stěně, dětské sedáky tady mají k dispozici zdarma, řádit na rozlehlé zahradě plné atrakcí, v případě špatného počasí pak ve velké plně vybavené herně. „Dospělí mohou relaxovat na lehátkách na terase, každé úterý navečer si zajít na lekci pilates do naší tělocvičny, kde si také mohou zahrát stolní tenis, na zahradě badminton anebo si půjčit elektrokola. K dispozici je naše stylová kavárna a rádi poradíme, kam se v okolí vydat na výlety,“ dodává Sabina Kmecová a přidává několik vyzkoušených tipů:
 
1. Kouzelný hrad Kašperk
Každý den tady pořádají zajímavé prohlídky hned několika okruhů, v 11:00 hodin se vždy koná speciální prohlídka pro děti, na které se stanou nejmenší na chvíli hradními dámami či rytíři. K hradu se můžete přiblížit autem, pak vám samotná cesta na hrad zabere cca 20 minut, či se sem můžete vydat pěšky přímo z Kašperek – pak počítejte určitě s poctivou hodinkou chůze. Více informací a rezervace na www.hradkasperk.cz.
 
2. Zlaté Kašperské Hory
Kašperské Hory mají bohatou zlatokopeckou minulost. V některých domech prý přebývali permoníci a jiná strašidla! To se dozvíte při prohlídce města s průvodcem, která se koná několikrát týdně. Více info na www.sumava.net/ickhory/.
Skvěle vybavené informacemi je i centrum Národního parku &Sumava v Kašperských Horách. „Nejen děti se zde dozví v interaktivních instalacích mnoho zajímavých informací o parku, zvířatech i rostlinách. Celé léto rady probíhají také zajímavé animační programy,“ doporučuje Sabina Kmecová. Více na www.npsumava.cz/cz/1189/sekce/prehled-akci/.
 
3. Muzeum &Sumavy a Motomuzeum
V Kašperských Horách jsou hned dvě muzea, ve kterých se můžete vrátit do minulosti a podívat se, jak se dříve žilo na &Sumavě, nebo si prohlédnete krásné staré motorky. Více informací na: www.muzeum.sumava.net/ a na www.historicke-moto.cz.
 
4. Procházky s kočárky
V okolí města je několik zajímavých okruhů procházek, část z nich můžete absolvovat i s kočárkem. „Zavedou vás ke Zlatému potoku do tajemného Amálina údolí, kde se dochovala řada zlatokopeckých štol, k pranýři a krásným výhledům na &Sibeničním vrchu nebo ke kapli ukryté v lese. Patnáct minut jízdy autem z Kašperských Hor, směrem na Hartmanice a Železnou Rudu přijedete k typickému šumavskému stavení, Chatě Rovina. Odtud se můžete vydat – i s malými dětmi a terénnějším kočárkem – k tajuplné, v lese ukryté kapličce sv. Vintíře. Ze skály nad kapličkou je krásný výhled. Více info www.vintir-dum.eu/dobra-voda/.
 
5. Výlety za zvířátky
U nedaleké osady Červená najdete unikátní výběh s americkými bizony. „Na farmě Farim nebo na Horské Kvildě si můžete prohlédnout skotský náhorní skot Highland. Uvidíte, jak spokojeně žije v drsných horských podmínkách &Sumavy. Malá telátka vypadají jako chundelatí pejsci,“ láká Sabina Kmecová s tím, že v Borové Ladě ve venkovních voliérách zase uvidíte zblízka skupinu sov žijících na &Sumavě. Návštěvní trasa mezi jednotlivými voliérami je řešena pomocí dřevěné stezky s rozšířenými pozorovacími místy. Více na www.npsumava.cz/cz/1387/sekce/sovi-voliery/.
A dětem se určitě bude líbit i vodění nebo projížďka na konících v Pohorsku, kde stojí bývalý lovecký zámeček Záluží, kde potkáte řadu dalších zvířátek. Více www.zaluzi.cz.
 
6. Zříceniny i romantické hrady
Pokud chodíte rádi po hradech, určitě byste měli navštívit další dva krásné hrady v blízkosti Kašperských Hor (cca 20 minut autem), a to Rabí a Velhartice. Rabí je nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina, jež se pyšní jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě. Velhartice zase patří k těm nejromantičtějším hradům u nás. V létě na obou hradech probíhá řada kulturních akcí, koncertů a divadel. Více na www.hrad-rabi.eu/ a www.hradvelhartice.cz/.
 
7. Hurá na vodu!
Vchynicko-tetovský plavební kanál v minulosti sloužil pro plavení dřeva ze &Sumavy. Vodní dílo o délce 13,6 km spojuje řečiště Vydry s říčkou Křemelná a začíná u obnoveného Hradlového mostu ve výšce 940 m nad mořem. Okolo kanálu vede pěkná cesta, můžete jet na kole i s malými dětmi. Elektrárna Čeňkova Pila (národní technická památka) je také částečně napájena vodou z kanálu a ve své téměř původní podobě je dodnes v provozu. Prohlídky jsou denně kromě pondělí. „V létě doporučujeme i s dětmi splutí řeky Otavy v klidném úseku Sušice – Rabí. Auto můžete nechat na břehu Otavy v Sušici, kde vám připraví loď. Po doplutí k mostu pod hrad necháte loď na břehu, a buď využijete dopravu od půjčovny či můžete jet vláčkem ze Žichovic zpět do Sušice. Cena lodi včetně vybavení je okolo čtyřistapadesáti korun,“ doporučuje Sabina Kmecová.
 
8. Svět z nadhledu
Kolem Kašperských Hor si můžete užít překrásné výhledy hned z několika rozhleden. Doporučujeme rozhledny na Sedle, na Javorníku či na Boubíně. Na vrcholové plošině Boubína v nadmořské výšce 1 360 metrů stojí dřevěná, nejvýše položená rozhledna v Česku a při dobré viditelnosti spatříte i téměř 200 km vzdálené Alpy!
 
9. Kde se vykoupat
Vzhledem k nepříliš stálému počasí není na &Sumavě mnoho přírodních či otevřených koupališť. Když je venku opravdu horko, vydejte se k řece Otavě s hezkou kamenitou plážičkou, na zbrusu nové letní koupaliště v Sušici nebo do tamního aquaparku s tobogánem, divokou řekou, nádhernou relaxační vířivkou, dětským brouzdalištěm a dalšími atrakcemi. Za návštěvu stojí také přírodní koupaliště Rohanov.
 
10. Kam za delikatesami
V Kašperských horách je specialitami francouzské, ale také šumavské kuchyně známý právě Nebespán, kde tamní cukrářka vyrábí věhlasné sladké pochoutky. Pokud máte rádi produkty z farem, vydejte se také například do &Sumavské mlékárny v Dlouhé Vsi nebo do Farmářského obchodu v Sušici anebo za rybami na Sádky Annín.
 
foto: Nebespan.cz a Jan Kalista


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s