Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníKoncepce

20.10.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bude osud další, kolikáté už, koncepce zdravotnictví stejný nebo podobný?

Koncepce

V mnoha situacích, které nám život přináší, existují dvě možnosti – buď a nebo. Současné dění ve společnosti dává k tomu příležitostí víc než dost. Abych tedy naplnil ty dvě možnosti. Po přečtení dnešních lidovek na portálu Centrum si říkám: „Buď ministryně zdravotnictví Emmerová zešílela, nebo si z nás dělá legraci.“

Paní ministryně totiž bude, představte si, žádat vládu o deset miliard korun na vyrovnání platební bilance zdravotních pojišťoven. Sama přiznává, že se nejedná o systémové řešení a že tento jednorázový krok nic neřeší, ale v tom případě proč takový návrh? Navíc, co má společného ministerstvo zdravotnictví s finančními problémy zdravotních pojišťoven?! Nejedná se ani zdaleka jen o nesystémové řešení, ale o zcela nepochopitelný pokus vytáhnout z bryndy zejména Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. I tato pojišťovna nevítá návrh paní ministryně s velkým nadšením, uvítali by komplexnější řešení, ale připouští, že nějaký přísun peněz by pomohl. To řekl mluvčí VZP Jiří Suttner a ještě tomu nasadil korunu prohlášením, že by VZP uvítala racionalizací výdajů na zdravotní péči, vybudování sítě zdravotnických zařízení a snížení výdajů na léky. Racionalizace výdajů na zdravotní péči je přece zcela v kompetenci VZP, možná by stačilo omezit ty výdaje, které jsou zbytečné, na příklad honosná a nákladná rekonstrukce bývalého kina Flora v Praze, na úřadovnu VZP. Jděte se tam podívat, stojí to za shlédnutí. Pokud jde o síť zdravotnických zařízení, myslím že taková i když ne zcela vyhovující síť existuje již z dob bývalého režimu a stačilo by upravit a pozměnit a současně zkvalitnit ji tak, aby odpovídala současnému stavu poptávky po těchto službách. Bohužel princip nabídky a poptávky funguje i ve zdravotnictví, ale přesto by si měl stát zachovat v tomto případě téměř úplný monopol. Výdaje na léky jsou těžko ovlivnitelné, to je záležitost výrobců léčiv, kteří si ceny diktují.

Je otázkou, zda něco alespoň v budoucnosti vyřeší nová koncepce zdravotnictví, kterou chce paní ministryně Emmerová předložit ještě do konce tohoto roku. Připomíná mi to již zpracovanou koncepci bývalé ministryně paní Součkové. Ani ta se nedočkala uvedení do praxe. Pro ilustraci. Před lety, když začalo hromadné zavádění výpočetní techniky ve všech možných a i nemožných oblastech společnosti, tehdy ještě komunistické, bylo velkým hitem zpracovávání ASŘP (Automatizovaný systém řízení podniku). Jeden můj známý byl pověřen takovým úkolem, zhostil se ho s úspěchem a stačil ještě doprostřed mnohastránkového díla vtělit nádhernou větičku: „Kdo dočetl až sem, má u mne tisíc korun.“ Nikdo se tehdy o nabízenou tisícovku nepřihlásil.

Bude osud další, kolikáté už, koncepce zdravotnictví stejný nebo podobný?

Praha 18.října 2004Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0676 s