Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníThea Schejbalová: Tajemná autorka pravdivých příběhů

25.07.2015   Anna Burdová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Její knihy jsou plné hlubokých lidských příběhů. Pro čtenáře jsou o to poutavější, že jsou inspirované skutečností. Jak se Thea Schejbalová k tak zajímavým námětům dostává?

Samotná autorka působí jako velmi tajemná žena. Moc toho o sobě neprozradí, jako kdyby si chtěla slova, dojmy a myšlenky nechat pro psaní příběhů. A možná tím lépe. Její romány jsou plné emocí a lidskosti – možná právě skrze ně dává průchod svým pocitům.
 

Zoufalec

Kniha ZoufalecJejí zatím poslední knížkou, která se na pultech knihkupectví objevila už loni na jaře, je Zoufalec – román popisující životní příběh muže, který se různými kličkami osudu dostal na ulici. Thea Schejbalová prozrazuje, jak k tomuto námětu přišla: „Úplnou náhodou. Začala jsem pravidelně potkávat jistého pána, tu a tam jsme prohodili nějaké to slůvko, ale v té době jsem psala jiný text, a na to, že bych někdy sepsala vzpomínky bezdomovce, jsem vůbec nemyslela. Ten podnět přišel až později.
Zoufalec vypráví o tom, jak příběh bezdomovce vyslechne mladá žena, která jej později sepíše a vydá. Svádí to k myšlence, že ona žena je sama autorka. Na otázku, do jaké míry se zde fikce prolíná se skutečností, ale odpovídá opět poněkud tajemně: „Je to z velké části pravdivý příběh. Samozřejmě, že v malé míře se dostala ke slovu i fabulace, ale základní myšlenka příběhu je skutečná.

Právě mísení fikce a skutečnosti je tím, co na knihách They Schejbalové čtenáře fascinuje nejvíc. Při čtení se neustále do mysli vkrádá otázka, co je ještě pravda a co autorská fabulace. „Z větší části jsem se držela skutečnosti a jen tu a tam jsem si něco přimyslela. Je to ale dané i tím, že se jedná o hodně specifickou tématiku,“ prozrazuje spisovatelka.
 

Rok milenkou

Kniha Rok milenkouKromě Zoufalce Thea Schejbalová napsala i jinou zajímavou knihu, těžko byste ji však hledali pod jejím jménem. „Zájemci si ode mě můžou přečíst ještě moji první knížku s názvem Rok milenkou, která byla publikována pod těžce vyslovitelným jménem Elvíra Hörömpöli. Chci jen upozornit, že nejde o žádnou erotickou literaturu,“ říká spisovatelka.

Román Rok milenkou pojednává o citlivém tématu domácího násilí. Vypráví o úspěšné třicátnici Andree, která je ve svém zaměstnání skutečně spokojená, po návratu domů ji však čeká hotové peklo – psychické týrání ze strany manžela. Andrea nachází jedinou útěchu v náruči svého nadřízeného.
 

Vášnivou čtenářkou i spisovatelkou

Kromě toho, že Thea Schejbalová ráda píše, také ráda čte – a jak říká, zároveň se tak i učí řemeslu. „Když se mi něco líbí, čtu to klidně i desetkrát, učím se na tom, text mě inspiruje, ale při psaní vlastní knihy musím být originální. Mám ráda svérázné příběhy, tzv. společenskou literaturu. Nedávno jsem přečetla knížku Dějiny světla od Jana Němce, což byla literární lahůdka.

A jak se sama dostala ke psaní? „Je to už pár let, co jsem pocítila potřebu změny a zároveň jsem v té době potkala někoho, kdo mě k psaní nasměroval. Láska k psanému slovu ale přišla okamžitě. Určitě to beru jako velkého koníčka. Ráda čtu a zároveň ráda píšu. Když mi někdo sdělí, že se při četbě mé knihy výborně bavil, je to úžasná satisfakce,“ usmívá se Thea Schejbalová.

Díky její lásce ke psaní a zásobě námětů se snad vbrzku dočkáme i dalších jejích děl. „Mám příběh a momentálně na něm pracuji. I tady půjde o skutečné události, které budou podány beletristickou formou,“ dodává Thea Schejbalová.
 
Profil autorky:
Thea Schejbalová se narodila v roce 1961 v Levicích na Slovensku. Vystudovala farmacii v Bratislavě, později se přestěhovala do Prahy, kde dlouhá léta pracovala jako lékárnice. Dosud jí vyšly dvě knihy v nakladatelství Brána – Rok milenkou (pod pseudonymem Elvíra Hörömpöli) a Zoufalec. Jeden z jejích dalších rukopisů momentálně zastupuje literární agentura MÁM TALENT, s. r. o.


Foto: http://www.theaschejbalova.com/, martinus.cz, kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0584 s