Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníVybírejte sportovní kroužek pozorně: Brzká specializace škodí

04.10.2015   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tenis, gymnastika, atletika, fotbal, golf… Děti dnes mají velký výběr sportů, kterým se mohou věnovat, a to už ve velice raném věku. Trenéři i rodiče od nich pak ale často vyžadují maximální výkony, a tak se u nich radost ze sportu mnohdy vytratí.  Odborníci navíc varují, že brzká specializace při cvičení může negativně ovlivnit psychický i fyzický vývoj dětí!

Podle průzkumů je každý druhý Čech ohrožen nadváhou či obezitou a v nedávném celosvětovém průzkumu obezity jsme skončili na alarmujícím devátém místě! Není se tedy čemu divit, že čeští rodiče jsou často sportováním dětí téměř až posedlí.
„Současná doba je bohužel typická dvěma základními chybnými směry v pohybu u dětí: specializací a tlakem na výkon. Obojí nutí dítě již od raného věku příliš přemýšlet nad svými sportovními výkony, úspěchy či neúspěchy. Vytrácí se samotná radost z pohybu a až příliš brzy pak může dojít k vyhoření, kdy dítě prostě přestane sport nebo i pohyb samotný bavit,“ varuje Kristýna Přibylová z centra Monkey´s Gym, které se zaměřuje na cvičení s dětmi podle jejich psychomotorického vývoje.
Specifický pohyb bez dalších kompenzačních aktivit u dětí může v extrémních případech podle odborníků vést k poškození pohybového aparátu. „Děti nejsou na jednostrannou zátěž připraveny, jejich svalový i kosterní systém je stále ve vývoji. Dlouhodobé intenzivní přetěžování tak u nich v budoucnu může vyvolat zcela zbytečné zdravotní obtíže,“ varuje Jana Boučková z projektu Děti na startu. Původní myšlenka přirozeného a zdravého sportování, které přispěje ke zdravému vývoji, je rychle ta tam…
 
Zapomeňte na tenis, golf i atletiku, nechte je dělat kotrmelce!
Nezávislá iniciativa Česko se hýbe tak přichází s projektem Děti na startu, jehož cílem je podpořit právě všeobecnou pohybovou přípravu dětí v celé České republice.
Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. „Především je ale chceme naučit základy ovládání vlastního těla, jak správně běhat, udělat kotrmelec, skákat, padat, nebo se nebát míče,“ vyjmenovává Jana Boučková dovednosti, které dnešním dětem nejvíce chybí.
Právě všeobecná sportovní průprava děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit, jak se dnes často děje. „Je prokázáno, že každý konkrétní pohyb musíme opakovat zhruba dva tisíce krát, aby se stal automatickým a nemuseli jsme na jeho provádění myslet. Ráda uvádím příklad španělských vrcholových fotbalistů, kteří se specializací na fotbal začínají nejdříve v osmi letech. Do té doby procházejí všeobecnou průpravou, na které potom mohou stavět při tréninku fotbalových dovedností. A jejich úspěchy v celosvětovém měřítku jistě mluví za vše,“ říká Kristýna Přibylová.
Podpora všeobecné pohybové průpravy by měla podle odborníků optimálně trvat minimálně do deseti let věku dítěte. „To vše ovšem bez nutnosti srovnávání s vrstevníky, budování ikonických vzorů a tlaku na podávání vrcholových výkonů,“ upozorňuje Jana Boučková.
 
Nejsou stroje, nechme je žít
Projekt Děti na startu však nabízí řešení i stávajícím malým specialistům. Zařazením jiných druhů cvičení alespoň jednou týdně, lze negativní dopady jednostrannosti do značné míry omezit. Stejně důležité je ovšem podle odborníků také klást důraz na rovnoměrný rozvoj pohybové soustavy dítěte s jeho mentálními aktivitami.
„Specifický přístup k různým věkovým skupinám je náročný především pro trenéry, které naše organizace pravidelně školí. Nenecháváme nic náhodě. Hodiny pro mladší věkové skupiny jsou zaměřeny spíše na hru. Se staršími se naopak provádějí náročnější cviky. Ve výsledku opouštějí naše kurzy sebevědomé děti, které jsou řádně připraveny na vytouženou sportovní dráhu. Ať již zájmovou nebo profesionální. Mnohem rychleji se učí, dělají větší pokroky a sport provozují s opravdovým přirozeným zájmem,“ zdůrazňuje Jana Boučková.
 
Na kurz vám může přispět pojišťovna
Na kurzech Děti na startu jsou vítáni všichni kluci i holky od 4 do 9 let, pohybově nadané i ty méně, štíhlé i s nadváhou. Po celé České republice tak dnes s radostí cvičí stovky dětí.  Cena kurzů se obvykle pohybuje od 800 do 1 000 korun za pololetí. Ceny se liší v závislosti na regionu a dalších okolnostech. Někde kurzy financuje obec a jsou zdarma. Rodiče však mohou při splnění odpovídající docházky na kurzy získat různé příspěvky ze strany zdravotní pojišťovny či města.
 
5 zásad správného cvičení dětí:
1. Vyváženost pohybových aktivit.
2. Nepřetěžování vybraných svalových skupin.
3. Respekt k rozdílnému tempu růstu a dovednostem dětí.
4. Postupné učení a zdokonalovaní v pohybových aktivitách.
5. Hravost: Cvičení by mělo děti především bavit!foto: pixpo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0444 s