Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníOSLAVA UVAŘENÍ PRVNÍ VÁRKY PLZEŇSKÉHO ORIGINÁLU PILSNER URQUELL

28.09.2015   Stanislav Polauf   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rok 1842 bude už navždy zapsán nejen v plzeňské historii zlatým písmem. Právě tehdy totiž opustila místní měšťanský pivovar vůbec první várka speciálně vařeného piva – spodně kvašeného ležáku. Sládkovi Josefu Grollovi se za pomoci výjimečné plzeňské vody, hořkého žateckého chmele (poloraný červeňák) a světlého ječného sladu podařil zázrak - zlatavý, řízný a mimořádně lahodný mok, který svou kvalitou překvapil i samotného sládka. Dal tak vzniknout jedinečnému pivu se zlatavou zářící barvou a sněhobílou pěnou a s chutí, kterou dosud svět neznal. 

Tento výjimečný okamžik piva, jemuž s hrdostí říkáme „nejlepší na světě“ se odehrál před 173 lety, konkrétně 5. října, kdy byla uvařena první várka. Následně pak toto pivo, jak říká Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje: „založilo celou pivní kategorii „pils“, která dnes tvoří sedmdesát procent všech světových piv.“ Na nejbližší možný termín - sobotu 3. října připadá letošní narozeninová oslava, která bude jako každý rok zcela velkolepá.

PILSNER FEST patří už tradičně mezi nejnavštěvovanější festivaly u nás – loni na něj zavítalo přes 45 tisíc lidí, kteří vypili kolem 400 hl zlatavého moku. I letos pojmou prostory pivovaru i celý koridor až k plzeňskému náměstí Republiky desetitisíce návštěvníků. Kromě piva (včetně druhé značky GAMBRINUS) si mohou užít spoustu kvalitní gastronomie a k tomu program plný pestré hudby a znamenité zábavy.
Je to právě hudební dramaturgie, letos opět připravená Pavlem Andělem, která je mimořádně atraktivní a lákavá. Pořadatelé vsadili na několik hudebních hvězd, které jsou spolehlivými heandlinery českých hudebních festivalů od Rock For people po Colours od Ostrava. Je to v první řadě kapela DIVOKEJ BILL. „S tou se podařilo domluvit pro letošní rok koncertní exkluzivitu pro náš region,“ říká Anděl a dodává: „Dalšími hvězdami jsou bezesporu XINDL X se svým nesmlouvaným humorem a písničkářským nadhledem, MONKEYX BUSSINES, jejichž nakažlivá taneční energie vykouzlí dobrou náladu i ve spojení s originálními kostýmy, ve kterých vystupují, NO NAME, dnes již téměř domestifikovaná kapela, jejichž textové příběhy jsou srozumitelné i českému divákovi a jejichž melodie si fanoušci zpívají ještě dlouho po jejich koncertech.“ I MICHAL HRŮZA patří k vyhledávaným hudebníkům stejně tak jako jsou z různých vystoupení po Česku známé kapely UDFG, RYBIČKY 48, ZAKÁZANÝ OVOCE, TRABAND i OHM SQUARE.

PILSNER FEST byl vždy znám tím, že objevoval nová jména, jimž dal počátek k proslulosti – vzpomeňme na ELECTRIC LADY, ILLE, MYDY RABICAD nebo THE FELLAS. Letos se z talentů s objevů můžete těšit na kapelu POLETÍME? Sami o sobě říkají: „Jsme skupina dobře vypadajících mužů hrající originál banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu.“ Z dalších jmen vzpomeňme kapelu COME AND PLAY, zpěváka a skladatele Johannese Benzeho, Michala &Sindeláře a Báru Zemanovou.
Navnadit před hlavním sobotním programem vás může už speciální páteční podvečer, kde za branou pivovaru čeká nejen pivo a kulinářské speciality ale také skupina MEDITERIAN (world music), dívčí vokální uskupení SUIT UP a punk-rock´n´rollová kapela SQOST.

Atrakcí v pivovaru je mnohem více, než stačíme popsat – od prohlídek vnitřních prostor s prvnímé  sládkem, přes možnost poznání pivovarských řemesel a technologie tankových piv až po hromadný přípitek v sobotu v 18 hodin 42 minut – tedy v čas, který odkazuje k významnému roku 1942, kdy – jak jsme již v úvodu zmínili – vznikla vůbec první várka slavného originálu. Více informací  najdou zájemci na www.pilsnerfest.cz.

Jo, a zapomněli jsme sdělit to hodně podstatné – vstup na PILSNER FEST a na koncerty jmenovaných kapel je zdarma. 


Takový byl příval diváků a posluchačů v loňském roce. Budete mezi nimi letos i Vy?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0256 s