Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníZákulisí vrcholového tenisu: Co čeká Petru Kvitovou nebo Lucii Šafářovou?

25.10.2015   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Analýza velkých dat nemusí měnit jen velké kolektivní sporty jako je fotbal či hokej. Důkazem toho může být rozšíření spolupráce mezi ženskou tenisovou asociací WTA a společností SAP. Ty spojily síly a vyvinuly řešení pro analýzu herních dat v reálném čase. Již během zápasu tak budou mít trenéři – a časem i fanoušci – k dispozici velmi detailní informace o zápase, včetně úspěšnosti jednotlivých úderů, míst dopadů míče a mnoha dalších.

Nová aplikace SAP Tennis Analytics dává trenérům do rukou úplně novou zbraň. V tenise často nerozhoduje samotná síla úderů a dokonce ani jejich přesnost. Mnohem efektivnější je někdy správně odhadnout, kde je největší slabina soupeřky. Ve spolupráci asociace WTA a společnosti SAP nyní vznikl nástroj, díky němuž mohou mít poprvé v dějinách profesionálního tenisu hráčky a jejich trenéři v průběhu zápasu přístup k údajům o výkonnosti v reálném čase.
 
Řešení SAP Tennis Analytics pro trenéry, založené na platformě SAP HANA, bylo vyvinuto exkluzivně pro WTA a lze jej používat jen na tabletech schválených touto asociací. Na nich mohou trenéři a hráčky najít informace, které jim pomáhají analyzovat výkon a optimalizovat strategii. To může znamenat rozdíl mezi ziskem nebo ztrátou dalšího bodu, setu, zápasu, nebo i celého turnaje.
 
Trenéři si mohou například paralelně srovnávat kompletní statistiky zápasu obou hráček, které jsou aktualizovány nikoli po setu či gamu, ale každých 15 sekund. Velmi snadno si zobrazí například údaje o úspěšnosti podání, gamů při podání či počet proměněných breakpointů. Systém je navíc schopen analyzovat a vizualizovat také informace o dráze a dopadu míče, směru podání, bodu dotyku při returnu a umístění úderů při výměnách.
 
Tím, že společnost SAP spolupracovala na vývoji nejen s WTA, ale také s jednotlivými hráčkami a jejich trenéry, mohl vzniknout skutečně efektivní nástroj, který v reálném čase poskytuje přehledné informace, které mají pro hráčky zásadní význam při tréninku, zápase i pro přípravu na další utkání. Od zavedení technologické platformy pro kurty loni v říjnu asociace WTA a společnost SAP společně řešení testovaly a zapracovávaly zpětnou vazbu od hráček a trenérů na celém světě. Nová verze rozšiřuje možnosti filtrů a předdefinovaných scénářů, pomocí nichž mohou hráčky zkoumat data na různých úrovních — např. podle setů, skóre v gamech, vítězství, chyb, nevrácených podání apod. Další novinkou je také režim archivu, který umožňuje zkoumat kompletní informace o odehraných zápasech turnaje.
 
V průběhu roku 2015 budou trenéři moci využít SAP Tennis Analytics na šesti akcích WTA, včetně Rogers Cup, Connecticut Open, Wuhan Open, Prudential Hong Kong Tennis Open, finále BNP Paribas WTA v Singapuru a WTA Elite Trophy v čínském Ču-chaj. Další turnaje budou následovat v roce 2016. Asociace WTA zavedla možnost koučování na kurtu v roce 2008 s cílem dále zvýšit zábavní hodnotu ženského tenisu pro televizní diváky i přítomné obecenstvo. Zdroj: Jan Lodl / EMC a.s.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0426 s