Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.12.2021, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13149
Komentářů: 11275


MěřeníTajné tipy pro zahřátí

08.11.2015   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nepropadejte smutku, že jsou teplo i slunce pryč. I sychravých dnů si můžete užít. Poradíme vám, jak na to!

 
1. Procházka zahřeje a rozveselí. Kratší dny ovlivňují negativně psychiku a často jsme v pokušení více jíst. Je proto dobré více se hýbat, ideálně na čerstvém vzduchu – zahřejete se, zlepší se vám nálada a pozor: podle průzkumů pohybem v zimě spalujeme více kalorií než v jiná roční období. „Naše tělo musí v chladu pracovat mnohem tvrději, proto se produkce endorfinů zvyšuje, což nás navíc činí šťastnějšími. Pokud se necítíte venku hned na běhání, začněte rychlou chůzí. Nezatěžují se jí klouby ani páteř, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete velice rychle díky deseti tisícům kroků denně,“ říká Jana Havrdová z nezávislé inciativy Česko se hýbe.
 
2. Pět třicetiminutovek týdně pro zdraví. Na podzim se plní i sportovní centra. Lidé nechtějí ztratit formu z léta a se zářím opět získávají pravidelný režim, do kterého je snadnější cvičení zařadit. „Více než druh cvičení je důležité to, aby vás pohyb bavil. Ve fitness centrech si můžete vyzkoušet jednou spinning, podruhé zumbu, kickbox a mnohá další cvičení, či si najmout trenéra, který vytvoří cvičební plán vám na míru. Podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není mnoho, ale snažte se si tyto chvíle naplánovat do diářů,“ doporučuje Jana Havrdová.
 
3. Jezte střídmě a teplá jídla. Podzim a zima by měly být ve znamení klidu, abychom pošetřili náš organismus a načerpali zase síly. „Zklidněním se ovšem myslí také zbytečné nepřejídání se, protože tělo se v tomto období těžce zbavuje přebytků. Poslední jídlo bych proto doporučoval v devatenáct hodin,“ radí ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakosukém Stegersbachu. Denně jezte zeleninu, nejlépe ke každému jídlu, která je v zimě dispozici (kořenová zelenina, zelí, dýně, kapusta) a tepelně ji vždy upravte. Zvyšte příjem kvašené zeleniny a je ideální čas na zařazení do jídelníčku pohanky, jáhlů a luštěnin, zejména fazolí, které posilují ledviny. Dopřát si můžete ryby, kuřecí, hovězí či jehněčí maso. „Dobře vám udělají kořenová zelenina, vejce a také ořechy, které navíc dokážou zvednout náladu i při pochmurném počasí,“ radí Kukku Ramesh.
 
4. Buďte jako cibulka. V teple udrží vaše tělo správné vrstvení oblečení. „Obecně doporučovaný je systém tří vrstev. Jako první vrstva se používá funkční prádlo, které dokáže transportovat vlhkost od těla. Druhá vrstva by měla být zateplovací a zároveň prodyšná, aby se skrz ni vlhkost z první vrstvy mohla odvádět dále. Třetí vrstvou jsou kvalitní bundy, které ochrání proti větru, dešti a zároveň propouští pot ven,“ doporučuje Kateřina Princová ze Ski a Bike Centra Radotín. A pozor na únik tepla hlavou – rozhodně nezapomínejte na čepici. &Sátek na krku vám bude navíc ohřívat vzduch, který dýcháte.
 
5. Zahřívací masáž. Kolem vás zní smyslné písně, terapeutka oděná v havajských šatech doplněných barevnými květy kolem vás nejprve tančí, pak vezme teplý kokosový olej, kterým potře i lehátko, na které si lehnete, a rozetře ho po celém vašem těle. To pak masíruje doslova po centimetrech dlaněmi i předloktími a kombinuje tak dlouhé tahy s rytmickými tlaky, čímž je masáž mnohem intenzivnější. Vše ukončí speciální masáž hlavy a stlačováním těch pravých akupunkturních bodů. Nakonec vás zabalí do ručníků jako mumii a deset minut nechá relaxovat v teple. „Ne nadarmo se říká, že toto je masáž pro tělo i duši. Trvá hodinu a půl a troufám si říct, že během této doby v sobě každý najde potřebnou harmonii,“ říká Mirela Adam z léčebného hotelu Larimar s tím, že kokosovým olejem doporučuje hlavně na zimu vybavit i vaši domácnost: prohřeje zkřehlé tělo, uvolní přetažené svaly, po zábalu dodá jas vlasům i pleti, pokud ho využijete jako nočního krému.
 
6. Vyhlaste doma pohodu. Je ten nejlepší čas na rozmazlování sebe sama. Kupte si pěknou desku, knížku a vyhlaste doma pravidelné chvilky pohody. „Teď si čteme, teď se díváme na film nebo společně vaříme. Nebo vyrazte ven, posbírejte podzimní plody a třeba si postavte vaši podzimní mandalu. Přivítejte podzim v jeho plné kráse a vychutnejte si jak babí léto, tak pošmourno v teple domova,“ přidává osobní tip Jana Havrdová. A to všechno bez výčitek, že venku je krásně a že bychom měli běhat někde v přírodě.
 
7. Nahřejte ručníky. „Každé malé dítě, a často i dospělého, potěší, když vyleze z vany a vy ho zachumláte do předem nahřáté osušky na topení. Ty rozzářené dětské oči a radostné cupitání určitě stojí za zavedení takového rituálu,“ říká &Stěpánka &Strougalová z Baby Clubu Juklík, matka čtyř dětí.
 
8. Konec chladným předsíním. Vstupní předsíně s kabáty a botami bývají většinou chladnější. „Co takhle dát večer boty pod topení? Víte, jak je krásné skočit do teploučkých kozaček? A máte prostor na nahřátí čepic, rukavic případně i mikinky? S takovýmto rozmazlováním bývají rána hned veselejší,“ doporučuje &Stěpánka &Strougalová.
 
9. Překvapte děti teplou odměnou. Dovádějí děti o víkendu u babičky na mokré louce? Než je zavoláte domů, připravte jim teplé kakao, čaj či jinou dobrůtku. Zalezte si pak s nimi pod deku a vychutnávejte si vyprávění jejich příběhu při popíjení dobrého nápoje. Můžete zkusit ohřát i hruškový džus a přidat do něj trošku skořice či hřebíček. Nebo třeba plátek citronu či pomeranče. Je to překvapivě velká dobrota. A vás by mohla potěšit sklenka svařeného vína.
 
10. Hřejivý polštářek. V boji proti nepřízni počasí pomohou hřejivé polštářky. „Prodávají se už různé tvary i velikosti. Každé dítě si může vybrat dle své libosti. Zmáčknutím kovového plíšku spustíte reakci, při které se bude uvolňovat teplo. Polštářek uvedete do původního stavu vyvařením. Polštářek vydává teplo až půl hodiny a dokáže zázraky. I pochmurný den se hned jeví jako velmi dobře snesitelný,“ uzavírá &Stěpánka &Stougalová.
 


foto: pixabay.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0437 s