Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníNa miskách vah a Hodina před svatbou

10.11.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divadla ABC a Rokoko uvádí 7. a 14. listopadu dvě premiéry. První z nich, strhující drama Ronalda Harwooda Na miskách vah, se odehraje v Divadle ABC. Současné španělské drama Hodina před svatbou s podtitulem Každá rodina je nemocná po svém… bude mít premiéru v Divadle Rokoko. 

Harwoodova hra Na miskách vah je inspirována skutečným příběhem geniálního dirigenta Berlínské filharmonie Wilhelma Furtwänglera, jehož si zahraje Jan Vlasák. Dirigent čelí obvinění ze spolupráce s nacistickým režimem. Proti němu stojí americký vyšetřovatel major Steve Arnold (Vasil Fridrich), který chce Furtwänglera usvědčit za každou cenu. Hra je nejednoznačná, provokuje diváky, doslova je vybízí k aktivní účasti, nutí je řešit, ke které straně se přiklánět. „Díváme se na střet dvou nesmiřitelných soků. Hra je velmi napínavá, klade otázky, jak žít v totalitní společnosti a neprovinit se. Velmi intenzivně vnímáme paralelu mezi nacistickým režimem v Německu a komunistickým režimem u nás před rokem 89,“ popisuje režisér Petr Svojtka, podle něhož se na rozdíl od Německa česká společnost se svou totalitní minulostí nevypořádala. „Když se člověk ocitne v životě, musí se umazat. Zůstat čistý je naivismus," říká herec Jan Vlasák. Premiéra inscenace Na miskách vah bude uváděna v Divadle ABC od 7. listopadu, a to u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. 
&Spanělské drama Hodina před svatbou s podtitulem Každá rodina je nemocná po svém… bude mít v Divadle Rokoko premiéru 14. listopadu. „Tato znepokojivá hra určena především těm, kteří vše obětují rodině, a přesto jejich vztahy s blízkými připomínají spíše peklo,“ říká režisér Ondřej Zajíc. Ústřední postavu, hlavu rodiny a úspěšného, leč stárnoucího podnikatele Victora, ztvární Petr &Stěpánek, jehož drama okamžitě zaujalo, téma hry je podle něj současné a univerzální. Právě ve schopnosti postihnout konflikty moderní doby a skvělém psychologickém vykreslení postav spočívá síla mladého dramatika Pera Riery. Zdánlivě šťastná událost, jakou je svatba, rozpoutá doslova noční můru. V domě se sejde celá rodina a brzy vyjde najevo, že synové mají s otcovou firmou svoje záměry. Kromě toho má každý z nich svoje vlastní starosti. Nevěsta postupně zjišťuje, že její sňatek hraje nepěknou roli v intrikách jejích sourozenců, a pod povrchem se skrývá děsivé rodinné tajemství, jehož nečekané odhalení přichází v závěru hry.

Ronald Harwood
Na miskách vah
Režie: Petr Svojtka
Dramaturg: Jiří Janků
Překlad: Julek Neumann
Výprava: Jaroslav Milfajt
Hudba: Vladimír Nejedlý
Hrají: Vasil Fridrich, Jan Vlasák, Jiří Suchý z Tábora, Nina Horáková, Pavel Juřica, Veronika Janků.
Premiéra 7. listopadu 2015

Pere Riera
Hodina před svatbou
Režie: Ondřej Zajíc

Dramaturgyně: Věra Mašková
Překlad: Romana Redlová
Úprava dialogů: Ivana Slámová
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Dana Hávová
Hrají: Petr &Stěpánek, Michaela Badinková / Barbora Valentová, Viktor Dvořák, Jiří Hána, Lukáš Jurek, Evellyn Pacoláková, Dana Batulková, Máša Málková, Milan Kačmarčík.
Premiéry 14. a 16. listopadu 2015
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0396 s