Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


Měření



Novocirkusová LeDní Letná, Vánoční speciál festivalu Letní Letné začíná

01.12.2015   Julie Kolocová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Novocirkusová LeDní Letná začíná na Výstavišti v pražských Holešovicích již ve čtvrtek 3. prosince. Hlavní hvězdou druhého ročníku tohoto Vánočního speciálu Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná je francouzský akrobatický soubor Akoreacro. Ve svém vytápěném šapitó uvede celkem patnáctkrát představení Klaxon, které spojuje vrcholnou - v mnoha ohledech překvapivou a vtipnou - akrobacii s živou hudbou. Na jevišti se střídá šest akrobatů a pět hudebníků, aby s obrovskou energií, v neustávajícím frenetickém rytmu vytvářeli zábavné, lehce surreálné, od počátku do konce působivé představení.

LeDní Letná potrvá do 31. prosince 2015 a kromě souboru Akoreacro bude k hlavním lákadlům patřit český soubor Losers Cirque Company, který nabídne dvě úspěšná tanečně-akrobatická představení: Walls & Handbags, které bylo po premiéře na letošní Letní Letné beznadějně vyprodané, a loňské, rovněž nadšeně přijaté, představení The Loser(s). Na LeDní Letné si přijdou na své i rodiče s dětmi díky víkendovému programu s pohádkami, koledami a vánočními výtvarnými workshopy. Například hned 5. prosince na ně čeká Velká Mikulášská nadílka s Rádiem Junior, kde je hlavním lákadlem zdarma koncert Kašpárka v rohlíku nebo pohádka Mikulášův kufr. Na všechny děti, které přijdou v masce Mikuláše, čerta či anděla, čeká malá odměna. LeDní Letná proběhne v rámci akce Advent na Výstavišti a kromě dvou vytápěných šapitó zde návštěvníci najdou kavárnu i bar. 

„Je to poprvé, co v rámci LeDní Letné přivážíme do Prahy zahraniční soubor,” zdůrazňuje ředitel festivalu Jiří Turek. Představení Klaxon se odehrává v atmosféře, kde se obyčejné věci proměňují ve věci magické, kde se nelze divit, když se piáno pomátne, krotitel dá zvířatům svobodu, kde zvuk překypuje údernou energií. Představení kombinuje časem prověřené techniky cirkusového řemesla se soudobými přístupy a výzvami. Precizní akrobacie se mísí s neobvyklou invencí, fantazie prolíná realitou. „Jde o alchymii hudby a akrobacie. Za doprovodu původní hudby plné vypointovaných kontrastů se všichni vydáme na nepravděpodobné putování, kde fantazie a realita umělcova života jsou jedno a totéž,” doplňuje Jiří Turek. „Akrobacie je tajemstvím úspěchu představení Klaxon. Je tak neotřelá a neočekávaná, přirozeně plyne z kolektivních scén a navíc je divákům dopřáno nechat se v pravidelných intervalech ukolébat, aby je akrobatická bravura vždy znovu, a o to víc, překvapila,“ napsala v recenzi představení Anne-Christine Tinel. „Jedna scéna střídá druhou ve frenetickém rytmu, od začátku do konce bez jediné prodlevy, člověk aby vůbec stihl otáčet hlavou za vší tou krásou. Dech se tají, člověk se třese, zažívá okamžiky změněného vědomí, opilý radostí se potácí mezi úsměvy a hlasitým smíchem, které se nekontrolovaně derou na povrch, jako tomu jindy bývá u slz,“ popsal představení časopis L’Echo.


 
Představení Walls & Handbags, které mělo premiéru na letošní Letní Letné s obrovským diváckým i kritickým ohlasem, vzniklo ve spolupráci souboru Losers Cirque Company, režisérky a choreografky Jany Burkiewiczové a režijního tandemu SKUTR. Divadelní tanečně-akrobatická podívaná se inspirovala městským světem zdí a domů. „Kdesi ve městě na dvoře bloku domů stojí zeď. Je výzvou, zkouškou odvahy, ale i podnětem k imaginaci. A také je tu zavazadlo, ve kterém se skrývá naše dětství, naše někdejší přání. Kdysi jsme je tam zabalili. Malý chlapec a pětice dospělých mužů se vrací na dvůr s taškou v ruce, aby opět snili své klukovské fantazie. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji přelézt nebo na ni vylézt a pohlédnout na město z ptačí perspektivy,” uvádí tvůrci. Tvůrci obdrželi za představení Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo.


Tanečně-akrobatický projekt The Loser(s) uvedl soubor Losers Cirque Company v premiéře na Letní Letné 2014. Okamžitě se představení stalo hitem, který má soubor na programu až dosud. Ke spolupráci přizvali tvůrci v tomto případě uznávaného choreografa Jarka Cemerka. Podle tvůrců je představení s několika akrobaty a dvěma tanečnicemi současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého tak partnerského života. Chce si klást otázku, kde se nalézají naše hranice, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem.


Na Lední Letné nebude chybět ani živá hudba a DJs i doprovodný program pro děti a jejich rodiče a to každou sobotu a neděli. Těšit se můžete na pohádková představení souboru MIMo.s., LokVar, Divadla ANPU nebo také Divadla pro malý. Vystoupí také bublinář Václav Strasser! Před pohádkami i po jejich skončení budou také probíhat dílničky s Jablíčkovem, kde si děti mohou vyrobit nejen vánoční ozdoby.


Lední Letou zakončí Silvestr v šapitó, kdy vystoupí Melody Boys, sólisté orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky, swingová jednička českých tanečních škol, ZIG ZAG TAP & SWING, členové francouzského souboru Akoreacro, electroswingový DJ Mackie Messer nebo kouzelník DJ Mikkim. A nebude chybět ceněný londýnsko-pražský projekt Beat Diplomacy, electroswingová špička DJ James Wing a DJ Marionette, starosvětská atmosféra cirkusu, taneční parket v manéži, světácké štamprle pro první návštěvníky grátis, maringotka plná dobrot a mnoho milých překvapení.









Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s