Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníPrávě vychází monografie kostýmní výtvarnice Heleny Anýžové

05.01.2016   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V edici Osobnosti české scénografie, kterou vdává Institut umění – Divadelní ústav, právě vychází monografie přední české kostýmní výtvarnice Heleny Anýžové (1936 – 2015). Dvoujazyčná publikace mapuje její tvorbu pro divadlo od začátků v šedesátých letech až po rok 2015, kdy se navždy uzavřela. Autorkou knihy je Marie Zdeňková.

Publikace v českém a anglickém jazyce obsahuje stručný umělecký životopis umělkyně, studii sledující její tvůrčí dráhu, představující nejvýznamnější inscenace, na nichž se podílela a dotýkající se i její práce pro film (kostýmní návrhy i herecká účast). Základem publikace je obrazový materiál: výtvarně kvalitní kostýmní návrhy, fotografie z inscenací a filmů a rovněž fotografie z osobního života.

Kniha je čtvrtým dílem monografické řady s názvem Osobnosti české scénografie (v této řadě již vyšly monografie a Josef Jelínek, Vladimír Soukenka a Jan Vančura, ) navazující na přerušenou řadu publikací, kterou vydával Divadelní ústav v letech 1970 - 1989 v edici "Režisér - scénograf" (například František Tröster, Josef Svoboda, Jan Sládek, Jaroslav Malina). Monografická řada věnovaná dílům scénických a kostýmních výtvarníků je cenným studijním a dokumentačním materiálem, neboť se týká umělců, formujících významnou měrou podobu českého divadla v letech minulých, aniž by se jim dosud dostalo komplexnější odborné reflexe.

Helena Anýžová se narodila 21. 8. 1936 v Plzni a zemřela 23. 8. 2015 v Praze. Vytvořila návrhy pro více než tři sta divadelních inscenací a od šedesátých let se podílela i na vzniku mnoha filmů, kde vytvořila kromě řady kostýmních návrhů i několik nevšedních hereckých rolí. Mezi její nejzářivější období patří její angažmá v DivadleF. X. &Saldy v Liberci, kde působila mezi lety 1962 a 1982. Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0232 s