Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníPříběh Ježíše Krista ve zlínském divadle

16.02.2016   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

INRI - Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – je nejen latinská zkratka pro označení Ježíš Nazaretský, král židovský. Zároveň se tak jmenuje nová inscenace Městského divadla Zlín a jeho umělecké šéfky Hany Mikoláškové, která je autorkou scénáře a zároveň hru také režíruje. INRI uvidí diváci na premiéře v sobotu 20. února ve Velkém sále.

Divadelní evangelium tady a teď, jak zní podtitul novinky, má být vyprávěním známého příběhu Ježíše Krista v souvislostech téměř dokumentárních. „Tedy podle očitých svědků, jejichž svědectví nám historie dochovala tak kusé a zkreslené, jak nám je dochovala. Zároveň mi nejde o nějaký naučný pořad o událostech starých 2000 let. Naopak v těch dochovaných detailech vidím velkou paralelu s tím, co zažíváme dnes. Jak se spousta lidí snaží najít smysl svého života, někteří se cítí být ohrožení, frustrovaní, nespokojení. Hledají nejrůznější návody, recepty a rady, ale pořád neví, jestli to pravé TO už našli nebo ne. A taky to trochu bude asi inscenace o tom, jak se může samotný příběh lišit podle toho, kdo ho vypráví, což je mediální realita, kterou si denně bolestně uvědomuji,“ přibližuje Hana Mikolášková.

Nasazení tohoto titulu na repertoár divadla komentuje i jeho ředitel Petr Michálek. „Dnes všichni hledají kořeny. V této hektické době snažíme se obracet do svého nitra a hledat počátky, původ všeho konání. Proto vyprávíme příběh Ježíše Krista, příběh o milosrdenství, který s těmi kořeny přece souvisí – ať už jsme či nejsme věřící.“

INRI je pátrání po pravdě a smyslu. Dobrodružné pátrání po síle jeho osobnosti. Po smyslu jeho oběti a jeho myšlenek. Co z jeho odkazu je podstatné? Láska? Víra? Milosrdenství?

V roli Ježíše se diváci mohou těšit na Zdeňka Lambora. „Snad dá INRI každému nějaký impuls. Někomu třeba radost z víry, někomu radost z hledání, někomu třeba položí nějakou otázku… A všem snad silný divadelní zážitek,“ říká herec.

V dalších rolích se na jevišti objeví: Josef Koller (Pavel z Tarsu), Marek Příkazký (Jidáš Iškariotský), Markéta Kalužíková (Máří Magdaléna), Vojtěch Johaník (&Simon Petr), Jan Řezníček (Jan), Tomáš David (Matouš Levi), Pavel Vacek (Pilát Pontský), Marta Bačíková (Marta, sestra Lazarova), Marie Vančurová (Marie, sestra Lazarova), Romana Julinová (Marie, matka Ježíšova) a další.

„INRI není v našem pojetí žádná pseudohistorická „sandálovka s prostěradly“, ale vnímáme ten příběh, či spíš snahu o jeho rekonstrukci, jako velice současné téma, které chceme spolu s výtvarnicemi Luckou Labajovou a Zuzkou Přidalovou přiblížit téměř dokumentárními prostředky. I proto diváci uvidí dění na scéně hned z několika perspektiv: z toho přirozeného pohledu ze svých míst, potom budeme mít jednu stabilní kameru umístěnou nad hracím prostorem a tahle ptačí perspektiva (nebo taky pohled Boha, chcete-li) bude promítána za herci na velké plátno. A občas bude mezi herci procházet někdo s ruční kamerou, na kterou bude snímat detaily přímo na scéně,“ říká režisérka Hana Mikolášková.

Klevetit na téma INRI budou moci všichni zájemci ve středu 17. února v 17 hodin v divadelním klubu Dílna na tradiční předpremiérové besedě s názvem Klevetivka. První zvědavci zhlédnou veřejnou generální zkoušku INRI v pátek 19. února v 10 hodin. Na premiéru 20. února v 19 hodin zbývají poslední vstupenky.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0227 s