Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníKe komu přiletí Zlatý ledňáček? Plzeň očekává české i slovenské filmaře

18.03.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tradiční soutěžní přehlídka české a slovenské tvorby filmové a televizní tvorby FINÁLE se v Plzni uskuteční již po devětadvacáté  - a to ve dnech 15. – 21. dubna 2016. S novým vedením v podobě společnosti Servis Plzeň, s.r.o. přichází mladý a moderní pohled, kterým by pořadatelé rádi překvapili a získali především mladé diváky. Proto je připraveno nové logo, jehož autorem je grafické studio Carton Clan a dochází k řadě změn jak personálních tak organizačních. 

To hlavní zůstává – soutěž nejlepších celovečerních hraných nebo animovaných filmů, soutěž dokumentů a pak také soutěž o nejlepší televizní projekt. Novému organizačnímu týmu festivalu bude velet půvabná ředitelka Eva Veruňková Košařová, která vysvětluje: „. „Chceme navázat na to nejlepší, co festival Finále Plzeň dosud nabízel, ale zároveň bychom rádi odstartovali novou éru této akce. Prakticky to znamená, že v programu bude ponechána soutěžní sekce, avšak celková koncepce programu je zpřehledněna, velký důraz je kladen na zvýšení prestiže, v rámci čehož by tato akce měla získat patřičnou váhu mezi filmovými profesionály i laickou veřejností a přilákat mladé návštěvníky.“

Poprvé se bude festival konat od pátku do čtvrtka, aby projekční dny pokryly i víkendové dny a přišli tak i diváci, kteří v ostatních dnech pracují. Vyvrcholením festivalu bude udílení cen Zlatý ledňáček. O jejich přidělení rozhoduje mezinárodní porota. Posel jara – ledňáček – má letos výrazně změněnou podobu. Dejme opět slovo ředitelce festivalu Evě Veruňkové Košařové:  „Chtěli jsme našemu ledňáčkovi najít nový příběh, který bude současnou dramaturgii a směřování festivalu více vystihovat. Zvířecí ledňáček je přirovnáván k létajícímu drahokamu, který loví v křišťálově čistých vodách. I my symbolicky chceme, lovit v ,nejlepších vodách filmové produkce´, což představují soutěžní snímky, ze kterých vybírá nezávislá mezinárodní porota.“
 
Na fotografii odleva programový ředitel Peter Badač, ředitelka Eva Veruňková Košařová a dramaturg archivní sekce Jaroslav Sedláček
 
V čele soutěže celovečerních filmů zasedne nejočekávanější host festivalu – scénárista a producent Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi či filmu Doba ledová. O Zlatého ledňáčka v hlavní kategorii celovečerních hraných a animovaných filmů se utkají tyto snímky: David, Domácí péče, Eva Nová, Gangster Ka: Afričan, Kobry a užovky, Koza, Malý Pán, Nenasytná Tiffany, Padesátka, Rodinný film, Sedmero krkavců, Wilsonov a Ztraceni v Mnichově.
 
Vedle hlavní soutěže přinese FINÁLE i řadu dalších možností, jak uspokojit potřeby filmových fandů. Diváci budou moci zhlédnout mimo soutěž i další filmy, natočené od minulého ročníku včetně novinek, uvedených od ledna do dubna v sekci Na vlně 2016. Sekce Festivalový zoom nabídne filmy, které zvítězily na zahraničních filmových festivalech a národních přehlídkách. Promítání snímků s minoritní koprodukcí České republiky najdou návštěvníci v rámci programové sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích. Archivní sekce s názvem Krása na export nabídne archivní snímky s přesahem do zahraničí. Pro tento rok uvede nejslavnější zahraniční filmy s hereckými hvězdami, jako jsou Anny Ondráková, Lída Baarová, Jana Brejchová či Olga Schoberová.
 
 Součástí Finále Plzeň bude v letošním roce bohatý doprovodný program pro odborníky i filmové fanoušky. Sekce Industry days umožní filmovým odborníkům nahlédnout do zákulisí tvorby filmů a kinematografie jako takové prostřednictvím panelových diskuzí, workshopů či prezentací a poskytne také prostor pro navázání nových spoluprací. „Soutěž televizní tvorby i industry program nesmírně obohatily festival především po odborné stránce. V této oblasti vidíme velký potenciál, který je třeba rozvíjet,“ podotkla Eva Veruňková Košařová.
 
Laická veřejnost i filmoví odborníci mohou na festivalu dále zhlédnout talk show kritika Kamila Fily, v níž se bude věnovat aktuálním tématům rezonujícím v oblasti české kinematografie. Další součástí programu budou autorská čtení s hosty, jako jsou Marie Doležalová či Dominik Ladsman. Finále Plzeň myslí i na mladé návštěvníky a tak v rámci doprovodného programu uspořádá setkání youtuberů Cine tube, které poodhalí zákulisí současného fenoménu youtuberství. Jedním z hostů bude streamer FattyPillow, který patří mezi nejsledovanější youtubery v České republice, či zpěvák a tanečník Ben Cristovao. Festival Finále Plzeň se letos poprvé věnuje i charitě – spolupráci navázal se sdružením Elpida, která se snaží pomoci seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti.
 
Hlavním festivalovým sídlem bude tradičně Měšťanská beseda v Plzni s několika promítacími sály i filmovou kavárnou, k níž se přidá prostor DEPO 2015, kde se odehraje soutěž dokumentů, party, talkshow a pak hlavně doprovodný program včetně večerních koncertů. Pro diváky je připraveno několik různých akreditací a lákavá je i nová cena jedné vstupenky - 80 korun.
 
 
Oproti již proběhlým rozdělením Cen české filmové kritiky a udělení Zlatých lvů, kde šlo o jednorázové akce, má festival FINÁLE svoji neopakovatelnou přednost. Mají možnost se ho přímo zúčastnit všichni zájemci o český a slovenský film a televizní práce, ať již od nás či ze zahraničí. Navíc je určitě láká možnost sejít se s tvůrci a hereckými představiteli a pobesedovat s nimi. Tato setkání jsou rovněž inspirativní pro filmaře. S řadou filmů se už (nebo ještě ne) v kinech nesetkáte a proto rozhodně stojí za to, se do Plzně přijet podívat. Některé vstupenky jsou již v prodeji na portálu www.goout.cz. Kompletní předprodej bude spuštěn 1. dubna na portálu www.festivalfinale.cz, kde je možno získat další podrobnější informace.
Foto: festivalfinale.cz, wfdd.org
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0256 s