Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníMŮJ TÁTA HRDINA - TV tip – Gérard Depardieu - otec nebo milenec?

03.06.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když si čtyřicetiletý otec André bere na dovolenou svoji ještě ne čtrnáctiletou dceru, netuší, do jakých problémů ho může tahle cesta přivést. Dívka žije  s jeho rozvedenou manželkou a André ji příliš nevídá a tak je pro něj rychle dospívající dcera tak trochu neznámá. Po příjezdu do letoviska zjistí, že už vyrostla z dětských her a začíná se ohlížet po chlapcích. Tatínkovy rady do života ji unavují a s první láskou si neví příliš rady. Tak se uchýlí se ke lži – rozhlásí, že André není její otec, ale milenec, který ji jako feťačku zachránil z ulice, že její pravý otec sedí ve vězení a matka je prostitutkou. Přítel Ben (Dalton Jones) se nechá oklamat a rád by jí pomohl.
Teď si řeknete, že tohle jsme už přeci v kině viděli. V roce 1991 přišel do našich kin francouzský film TÁTA NEBO MILENEC? scénáristy a režiséra Gérarda Lauzierra s Gérardem Depardieuem v roli otce s mladičkou hvězdičkou Marií Gillainovou, hrající jeho dcerušku. Máte pravdu a tak se můžete zeptat proč po podobném (dokonce stejném) námětu sáhli znovu filmaři za velkou louží.


Američané často znovu přetáčí náměty, které měly v Evropě úspěch, protože to producentům snižuje riziko případné ztráty a také při obrovské nadprodukci filmových titulů tím řeší scénáristickou krizi. Většinou tohle druhé natočení nedopadne příliš dobře. Když si vzpomenete, co zbylo z mimořádného filmu Luca Bessona BRUTÁLNÍ NIKITA zpotvořeného do béčkového amerického ZBABIJÁKA nebo když Michaela Nyqvista a geniální Noomi Rapaceovou vystřídali v americké verzi přepisu románu Stiega Larssona MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY Daniel Craig a Roony Mara, pak snad není nutno uvádět další příklady.

Kupodivu, existují výjimky a tou je právě film MŮJ TÁTA HRDINA, který se s francouzským originálem může směle poměřovat. Možná i proto, že Američané si do Států vzali hlavního hrdinu Gérarda Depardieua a svěřili mu stejnou roli. Jen jeho dcerušku hraje Katherine Heiglová (viz fotografie). Pochopitelně mění se kulisy – oproti přímořskému letovisku na Mauritiu se přeneseme na Paradis Island na Bahamách, kde ovšem písek je stejně prohřátý a moře obdobně modré. Depardieu sice za tři roky od prvního filmu trochu přibral, ale svým hereckým uměním dokáže jak americké turisty, tak i naše diváky přesvědčit, že by tím milencem mohl být. A plážoví zevlouni mu to také dají tvrdě najevo – v očích Američanů je totiž každý Francouz nezkrotným svůdníkem.


MŮJ TÁTA HRDINA je lehkou prázdninovou komedií a tatínek/milenec je možná více zábavnější a komičtější než ve francouzské předloze. Vděčí za to možná i tomu, že Američané ke scénáři angažovali jednoho z nejlepších scénáristů a režisérů komedií Francise Vebera. Hlavní hrdina tady řeší milostné problémy s Američankou, kterou mu dcera dohazuje i staré problémy s milenkou Isabellou, která mu dlouho nebere telefon. Ta se objeví nakrátko až na konci filmu a poznáte v ní Emmu Thompsonovou. Tuto maličkou roli vzala z obdivu k francouzskému kolegovi a není ani uvedena v titulcích.

Režisér americké verze Steve Miner (*1951) ušil film na míru prostotě amerického publika – žádná složitá psychologie ani hlubší úvahy – jen a jen zábava a komické efekty. Prvoplánově vystavěná zápletka ani nic jiného nepotřebuje a divák nic než humorný oddech ani nepožaduje.
Foto: program.sk, en.wikipedia.org, media.film.ru
*******************************************
MŮJ TÁTA HRDINA (My Father, the Hero)
USA 1994, režie Steve Miner,
uvádí Prima Max v pondělí 6. června od 20,15 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0254 s