Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


MěřeníCvičící miminka jsou zdravější a šikovnější

03.07.2016   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Patříte k rodičům, kteří sami sportují a k pohybu vedou i své děti? Tak to jsou vaši potomci ve velké výhodě oproti svým nesportujícím vrstevníkům. Podle odborníků jim nehrozí tolik úrazů a celkově budou zdravější a „šikovnější“.

Pro děti, které jsou odmalička zvyklé trávit volný čas s rodiči aktivně – například při turistice a různých sportech, se pohyb stává přirozenou součástí života, kterou pak samy v dospělosti vyhledávají.
„Všestranný a přiměřený pohyb má u dětí pozitivní vliv na jejich zdraví, což se projevuje především ve správném vývoji kosterního a svalového aparátu. Ovšem sportující děti jsou i méně nemocné, protože jsou většinou celkově otužilejší a jejich imunitní systém lépe funguje. Bývají také obratnější než jejich vrstevníci, kteří nesportují, takže umí i „lépe padat“, proto je tak často nevídáme v našich ordinacích,“ konstatuje dětský chirurg a traumatolog MUDr. Ladislav Plánka. Zároveň připomíná i další důležitý a pozitivní fakt, který sportování dětí přináší. „U pravidelně cvičícího dítěte se dají mnohem dříve odhalit případné vady pohybového ústrojí a jsou tak i lépe řešitelné.“
 
Počet metráčků stoupá
V poslední době se hodně mluví o nárůstu dětské obezity. Podle průzkumů u nás trpí nadváhou každé čtvrté dítě, přičemž strmý nárůst začíná ve chvíli, kdy se z batolete stává předškolák. Do školy pak už nastupuje s nadváhou téměř čtvrtina všech dětí.
Nelze se tedy divit, že hlavně lékaři bijí na poplach a volají po zvýšení prevenci, která by se měla přesunout hlavně do předškolního věku. Musí však začínat už výchovou v rodinách a měla by být postavena především na správných stravovacích návycích a pravidelném pohybovém režimu.
Jako reakce na nepříliš povzbudivou situaci ve výskytu dětské obezity u nás vznikl i projekt „Česko se hýbe ve školách plných zdraví“, s nímž přišel Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz, a který se snaží zábavnou formou učit děti vhodným návykům v duchu zdravějšího životního stylu.
 
S miminkem do tělocvičny
Dříve bylo zvykem přihlašovat děti do sportovních kroužků až s příchodem do mateřské školky. Dnes se ale ukazuje, že s pohybem je u dětí možné a také velmi žádoucí začít mnohem dřív. Nejlépe krátce po narození.
„Náš mozek funguje jako dokonalý počítač – v centrálním nervovém systému máme zakódované vrozené pohybové vzory. Pokud s novorozencem cvičíme, dítě si pohyby rychleji zautomatizuje,“ říká Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, tělocvičen zaměřených na děti od 6 měsíců do 7 let. „Cvičení s nejmenšími dětmi od půl roku do tří let probíhá vždy za účasti rodičů a jeho cílem je rozvíjet základní pohybové návyky, podpořit koordinaci celého těla a rovnováhu, zaměřit se na rozvoj lezení, chůze a překonávání menších překážek.“
U předškoláků je pak vhodné začít cvičit i s pomůckami a speciálním nářadím. V tomhle věku bývají děti velmi živé, proto je třeba jejich přebytečnou energii využít a nasměrovat tím správným směrem.
 
Hravé a zábavné cvičení
Pozor však na posilovací nebo vytrvalostní cviky, které mohou dětem v předškolním věku vyloženě uškodit. „V této vývojové fázi ještě není dětský organismus připraven na velkou zátěž, proto by mu posilovací cviky, ale i extrémní rozsahy pohybů v kloubech, vytrvalostní běhání nebo doskoky z větší výšky mohly ublížit,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, která je také autorkou speciálního cvičení pro děti podle psychomotorického vývoje. A jaký druh pohybu tedy pro tuto věkovou kategorii doporučuje? „Předškolákům bychom měli dopřát všestrannou a vyváženou pohybovou aktivitu zahrnující rozvoj hrubé i jemné motoriky, základní gymnastické a míčové dovednosti, různé sportovní hry, s důrazem na celkovou koordinaci pohybů a závěrečné protažení. Důležitý je správný přístup, kdy dítě ani nepozná, že cvičí, ale pohyb je pro něj zábavnou hrou. Kromě běžných cvičebních pomůcek se dobře osvědčilo speciální cvičební nářadí, které poskytuje více možností pohybových aktivit a děti velmi baví.“      
 
Doporučení odborníků v číslech
3-4 hodiny – by děti měly strávit denně přirozeným pohybem
2x týdně 60 minut – by děti měly cvičit pod dohledem vzdělaných a zkušených instruktorů
2,5 roku a 9 let – je věk, kdy by měly být klíčové programy zacílené na prevenci dětské obezity nejúčinnější
  

zdroj: www.monkeysgym.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0428 s