Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníŠití: Víte, jak na to?

14.07.2016   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poohlížíte se po novém koníčku nebo dokonce přivýdělku a napadlo vás, že zkusíte šít? Anebo už za sebou nějakou tu zkušenost máte, ale zdá se vám, že by neškodilo přiučit se pár fíglů od profesionálů? Pokud spadáte alespoň do jedné z těchto skupin, tahle knížka od nakladatelství Metafora by vám neměla chybět v příruční knihovničce. Pár triků z ní vám vyzradíme i my…

Životopis Lorny Knightové je přehlídkou švadlenkovského úspěchu. Textil je jejím koníčkem i živobytím. Přednáší o něm na středních školách, pořádá workshopy, píše o něm články. Sama navrhuje oděvy, ale ráda zavzpomíná i na staré časy, kdy byla „obyčejnou“ švadlenkou a vrací se ke stroji. V portfoliu má již dvě knihy – jednu cílenou na oděvní návrhářství, druhou na různé techniky. Třetí kousek – &Sití: Jak na to – má skutečně široké publikum. Ano, jde hlavně o ženy, ale knížka se zavděčí jak těm, které jen přišijí knoflík anebo zalátují díru, tak těm, které stráví v týdnu pár hodin nad strojem, aby daly prostor své fantazii, nebo přispěly do rodinného rozpočtu.

V &Sití začínáte od píky, respektive od jehly. Publikace vás provede světem jednotlivých pomůcek, od těch nepostradatelných, až po ty pro větší komfort a profesionální tvoření. Hned od začátku je jasné, že se v téhle knížce neztratíte. Výborná přehledná grafika dává jasné přehledy, není třeba nic složitě hledat, vše navíc ilustrují vhodně zvolené fotografie. Infografiky toho řeknou více, než pět stran textu. Nechybějí přehledové tabulky a samozřejmě tipy. Ty vás provázejí od první chvíle, tedy navlečení jehly. Že na tak primitivní věci není třeba žádné fígle? Ale ano! Pokud vám to dvakrát nejde, zkuste nit navlékat tak, že očko jehly podržíte proti bílému papíru. A ještě jedna užitečná začátečnická rada z první kapitoly:  Nechcete-li, aby se nit štěpila a hůř se provlékala, stříhejte ji šikmo.

Přes špendlení se propracujete až ke strojovému šití, naučíte se vybírat nůžky a orientovat se v látkách. A to jak v pohledu módy, barevnosti, praktičnosti, tak i z úhlu výběru dle vlákna a jeho vhodnosti pro daný záměr. Přes stehy se dostanete až k vyšívání a poté již k technikám šití, které umožní vytvořit vlastní módní styl. Ne nadarmo Lorna v knížce používá slovní obrat „šifry střihu“. Ale díky ní je zvládnete rozluštit jedna radost.

Až zvládnete všechna cvičení, zkušenější mohou leckterá s lehkou hlavou vypustit, dostanete se ke kapitolám s konkrétními záměry. Naučíte se šít podšívky do kabelek i bund, našít kapsy, nebo vyzdobit byt novými závěsy.

Rychle, jednoduše a efektně. Tak by se dala shrnout lekce „Rychlý efekt“. Lorna v ní zúročuje osvědčené triky z praxe. Doporučuje je hlavně těm, kteří mají slabost pro originální módu a jejich noční můrou je představa, že si vedle nich v tramvaji sedne dáma oblečená úplně stejně.

A dojde samozřejmě i na větší věci. Co tahle praktický měšec, žabkované dětské šatičky, anebo quilting, tedy pár staletí stará technika na polštáře i povlečení, která propojuje dvě vrstvy a spojuje je s „vycpávkou“.  A to není samozřejmě vše…

&Sití: Jak na to je jednoznačně vydařená knížka, na níž je znát ruka profesionála, který dokáže pochopit problémy začátečníků. Nezaobírá se zbytečnou vatou, jde přímo k řešení. Je plná báječných přehledů a rad. Pochválit je nutné i grafika. Vše dohromady tvoří perfektní celek, kterému lze jen zatleskat. Ano, tahle knížka není všeobjímající a nenajdete v ní všechno. Ale najdete v ní hodně, a na rozsah 160 stran to bohatě stačí.
 
&Sití: Jak na to – Více než 250 rad, postupů a výrobních tajemství
Autorka: Lorna Knightová
Vydalo nakladatelství Metafora
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.067 s