Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníJaký pes se k vám hodí?

13.08.2016   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne nadarmo se říká: "jaký pán, takový pes." Pán a pes, to je dvojka, která se vzájemně doplňuje. Povaha psa musí sednout vašim zvykům. Proto pokud toužíte po pejskovi, vybírejte srdcem, ale i rozumem. Jestliže se vám líbí husky, tak si ho nepořizujte, pokud nejste připraveni na každodenní několikakilometrové procházky, běhy či projížďky s funícím chlupatcem daleko před sebou, který se po vás stále netrpělivě ohlíží, kde se tak couráte

Jak vybrat rasu?

Nejprve prostudujte vhodná psí plemena, podle jejich typické povahy a vašich potřeb. Odlišné budou vaše požadavky  psa na hlídání a na mazlíčka. Rodinný pes by měl zvládat společenskou etiketu levou zadní, měl by rád doběhnout pro házený klacek, ale neměl by se vztekat, když s ním někdy omylem dostane po hlavě. Zatímco pes pro babičku by si měl lebedit ve válení u televizních seriálů a hlazení do úplného otupení.

Kromě povahy psa si zjistěte, kolik času který pes potřebuje na výchovu (někteří pejskové jsou samouci, zatímco jiní bez přísného režimu zvlčí), jak často budete psa kartáčovat (srst některých vyžaduje častější návštěvu kadeřnického salónu než ta vaše) a také kolik peněz do psa nainvestujete (jedněm stačí k večeři tři granulky, druzí ale budou pochybovačně krčit čumák nad desetikilovým pytlem).

Jak vybrat psa?

Tak především si nejprve udělejte jasno v tom, zda chcete fenu nebo psa. Obecně platí, že pes bývá méně poddajný a odolnější výchově než fena. Jakmile si však něco zažije, jeho návyky jsou pevné a trvalé. Problémem bývá značkování a v případě, že se v okolí vyskytne hárající fena, váš dobře vycvičený "voják" se může v mžiku změnit v neovladatelnou střelu. Rozmnožovací pud psa je velmi silný. Feny bývají přátelštější a mazlivější. Výcvik by měl být veden jemněji a ohleduplněji. Fenu ani květinou neuhodíš. Nevýhodou feny je, že musíte počítat se zhruba šesti týdny v roce, kdy nastane očistec. Každý půlrok přijde tři týdny hárání a všechny důsledky z toho vyplývající.

Posledním faktorem jsou sympatie. Když přijdete k majiteli štěnat, nechte na sebe chvíli ten zmatený rej působit. A pokud právě nehledáte výstavního šampiona, nenechte se ovlivnit informacemi o pořadí narození. Ti poslední z vrhu bývají často nakonec velmi povedené a originální kousky. Vyberte si takového pejska, který vám nejvíce padne do oka.

Před pořízením psa

Abyste pejskovi dali vše potřebné, připravte mu ještě před jeho pořízením dostatečné zázemí. Pejsek potřebuje mít svůj pelíšek, misku na jídlo a vodu, ale také očkování. Vše si nejdříve včas zjistěte a počítejte s tím, že prvních pár dní se musíte štěňátku věnovat víc než stoprocentně. Bez dostatečné péče se mu bude stýskat. S ní však položíte základ dobrému přátelství. Zdroj fotografií: http://infopes.cz/
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0434 s