Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJakobové z call center

10.10.2016   Dagmar Hermannová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V loňském létě jsem jedné červencové noci sledovala v televizi na programu Nova jakýsi film, netušíc, že je to naposled. Druhý den na tomtéž programu vyskočil doprostřed obrazovky obdélníček s informací, že vysílání této stanice je zakódováno. Po patnácti letech, kdy jako řádný odběratel konkretních služeb za zvolené programy platím, jsem nechápala důvod. Na můj telefonický dotaz mi sdělili, že něco takového je vyloučeno. Vysílání mého programu jakoby normálně běží, jen musím hledat jiné pásmo, kam byl v rámci změn jakoby přemístěn. Pásmo jsem nenašla a letos v létě - tedy po roce - jsem se rozhodla jednat.

Byla jsem spojena s velmi vstřícným operátorem a dozvěděla jsem se, že zmizelý program v mé televizi samozřejmě jakoby stále je, i když se to jeví tak, jako by tam nebyl. Protože měsíční platby jsou v pořádku, může to být jen tím, že vysílání v příslušném pásmu již zřejmě není podporováno, přesto dotyčný nechápe, proč by se měl program jevit jako zakódovaný právě v mém případě. Byli jsme na tom tím pádem stejně, protože jsme oba nechápali stejnou věc. Nicméně dotyčný program nemám již rok, ani jakoby, ani skutečně, a chtěla bych mít ve věci pořádek.

Byla mi nabídnuta návštěva firemního technika, ale mám si to prý pečlivě rozmyslet, neboť částka 440 korun mi bude vyúčtována za návštěvu s jakýmkoliv výsledkem, případně i za návštěvu jakoby bezvýslednou. Svolila jsem v naději, že mi osoba povolaná ono záhadné pásmo určitě najde, ale technik mi připomněl, že dotyčný program ta stanice normálně vysílá, i když v mém případě je jakoby zakódován, což ani on nezmění. Pásmo, kde byl program vysílán, již zřejmě není jakoby podporováno, proto je vysílán v jiném pásmu. Na moji otázku, proč se to děje jen u tohoto programu, mi řekl, že to pouze vypadá tak, jako by v pohodě šly, ale až je při hledání toho nového pásma rozhodí, možná už nepůjdou vůbec. Naskočila mi kopřivka. Vzdala jsem to i s finančními důsledky 440 korun za poučnou návštěvu.

Jako televizní divák jsem nebyla úspěšná a jako občan už delší dobu pozoruji, že slovo "jakoby" hyzdí češtinu často, nejen v mluveném, ale i v písemném provedení, a hyzdí ji i osoby mediálně činné, třeba televizní moderátoři, nebo jejich hosté. Například z rozhovoru televizního moderátora s hráčem jednoho sportovního týmu jsem se dozvěděla, že mužstvo k zápasu sice jako by nastoupilo, ale odehrán nebyl, protože jeden z hráčů jako by onemocněl. Naštěstí se původní podezření jako by nepotvrdilo...
       
Jakobů stále přibývá, spojení "jakoby" naší novější generaci snad učarovalo, jako nějaké zaklínadlo. Ale jestli se časem trvale zahnízdí i v pravidlech českého pravopisu, do jakého slovního druhu ho jazykovědci zařadí? Snad za příslovečné určení trpné, když je při poslechu nutno přetrpět tyto příšerné výrazy příslovečného určení ničeho? Z historie se můžeme dozvědět o francouzských Jakobínech, ale zatímco francouzský jazyk zůstal neposkvrněn, naši jakobové nemají s češtinou žádné slitování.

Zdroj obrázku: pixabay.com, autor: Peggy_Marco


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0419 s