Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníPatero věcí, které (možná) nevíte o vodě

04.12.2016   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak moc je voda v našem životě důležitá? Co vůbec o vodě víme? Řada informací o něčem tak běžném, jako je voda, vás možná překvapí! Víte třeba, že děti musí pít víc než dospěláci a že neupravovanou vodu takřka nikdy neochutnáte?

1. Voda v procentech
Lidské tělo je tvořeno až z 60 % z vody. Při 10% poklesu vody z těla hrozí úpal, halucinace a přehřátí organismu. Při 20% poklesu je zde už smrtelné riziko. Zhruba 40 - 50% vody z těla se vylučuje přes kůži a plíce, 50% močí a 3 - 10% stolicí.
Zhruba 20 % vody přijímáme z jídla, zbývajících 80 % z tekutin. Kupříkladu chléb obsahuje 35 %, med 20 %, mléko 87 % a vejce 75 % vody.

2. Váš den by měl začít sklenicí teplé pramenité vody s citronem
Pití teplé vody s citronem po ránu může napomáhat a předcházet různým zdravotním problémům jako jsou bolest hlavy, problémy se srdcem, obezita, zácpa, apod. Citrón pomáhá odkyselení žaludku, posiluje imunitu, pomáhá dobrému trávení. 
Nepijte však vodu studenou, a to nejen ráno, ale ani během jídla. Chlad zpomaluje trávicí proces a ztužuje tuky z mastných jídel, které když zareagují se žaludečními kyselinami, tak se rychleji přesouvají do střev. &Spatně strávené tuky pak mají negativní vliv na zdraví. Pokud pijete vodu z kohoutku, nechte ji přes noc odstát, aby z ní vyprchal chlór. Ideálním řešením je pití pramenité vody, která je „živá“ a nezatížená žádnými úpravami.  

3. Proč děti potřebují více vody než dospělí?
Vodu bychom měli pít průběžně a nečekat na pocit žízně. Sucho v ústech, tmavá moč, pocit neklidu, zhoršené soustředění, nervozita, to vše jsou příznaky nedostatku vody. Dospělý člověk by měl denně vypít 20 - 40 ml tekutin na 1 kg váhy, což je přibližně 2 - 3 l denně. Potřeba tekutin je však velmi individuální a je závislá na různých faktorech například zdravotní stav, věk, pohlaví, tělesná aktivita, atd.
U dětí jsou ovšem hodnoty jiné. Voda tvoří u těla novorozence až 80% tělesné hmotnosti. Látková přeměna u dítěte probíhá rychleji, o to důležitější je tedy pravidelný přísun tekutin.

4. Většina vody, které pijeme, je nějak upravována
Že je voda z veřejných zdrojů, kterou běžně spotřebováváme k pití a vaření, technologicky a chemicky různě upravována, aby vyhovovala náročných zdravotním a hygienickým normám, asi všichni tušíme. Pro mnohé však může být překvapivá informace, že se nějaká technologická úprava, filtrace či ozařování UV zářením týká i řady balených vod.  A to nejen těch, které jsou nejspíš čerpány z veřejných zdrojů, ale i mnoha minerálek nebo pramenitých vod z podzemních zdrojů.  Důvodem je snaha vyhovět přísným kritériím a limitům stanovujícím obsah dusičnanů a organických látek. Existuje jen málo pramenů, které takové úpravy nepotřebují. Příkladem je např. „živá“ voda Toma Natura z hlubin Adršpašsko-teplických skal, která bez jakékoliv úpravy a z artézského vrtu putuje nerezovým potrubím hluboko pod povrchem země přímo do lahví.

5. Vody si stále nedokážeme vážit
Vody je třeba si mnohem více vážit. V celém západním světě ji bereme jako samozřejmost, stačí přeci otočit kohoutkem. Přitom více než polovina světových řek je znečištěná. Důsledky tohoto znečištění jsou změny chemického složení vody, biologických a fyzikálních vlastností a negativní dopad na lidský organismus. Intenzivní lodní doprava, znečišťování vod a rybolov má za následky vyhynutí ryb. Příkladem může být i vzácný druh čínského říčního delfína, jehož domovem byla Žlutá řeka. Odhaduje se, že se v řece objevil před 20 miliony lety. Dnes ho v řece už jen těžko zahlédnete.foto watertechonline.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0404 s