Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníTest odhalil v čajích proti nachlazení pesticidy a toxický plevel

25.12.2016   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zimní měsíce jsou pro lidský organismus zatěžkávací zkouškou. Počasí je nestálé, teploty nízké a dopravní prostředky i kanceláře plné těch, kteří už svůj boj s virózou prohráli. Způsobů, jak se vypořádat s jejími příznaky, je celá řada, k těm nejběžnějším přitom patří popíjení čajů proti nachlazení. Ne všechny bylinné směsi mají ale na zdraví blahodárný účinek, některé z nich mohou být dokonce toxické.

„Uvařte mu čaj s citronem,“ radí doktor v legendárním večerníčku Mach a &Sebestová mamince angínou ochořelého Kropáčka. A tak není divu, že usrkávat při prvních známkách oslabené imunity horký čaj napadne každé malé dítě. Reportér Jan Tuna proto nechal v nezávislé laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otestovat dvanáct výrobků, aby zjistil, co bylinné směsi skutečně obsahují. Překvapení bylo velké! Výsledky prokázaly u několika  z nich nejen přítomnost plevele, ale také pesticidů a plísní, a to v takovém množství, že byl Státní zemědělské a potravinářské inspekci předán podnět k jejich okamžitému stažení z prodeje.

Nejhůře dopadl porcovaný čaj značky Babička Růženka s názvem Sedmero bylin s echinaceou. „Tento čaj dovezený z Polska měl tak vysoký nález tropanových alkaloidů, konkrétně atropinu a skopolaminu, jaký jsme už dlouho neviděli. Jedná se o látky, které se do čaje dostanou kontaminací s toxickými bylinami, například durmanem, a rozhodně by v něm být neměly. Směs navíc obsahuje plísně a rezidua pesticidů, například množství herbicidu je v něm čtyřikrát vyšší, než dovoluje evropská legislativa,“ upřesňuje výčet škodlivých látek profesorka Jana Hajšlová.

Propadákem se stal také v lékárně zakoupený čaj Nachlazení a chřipka od výrobce Aromatica CZ, &Slapanice. Obsahoval celkem deset reziduí pesticidů, z toho tři několikanásobně přesahující maximální povolené limity a dva, které se k těmto limitům blíží. „Takovýto koktejl pesticidů by vůbec neměl přicházet na trh, protože pak už je otázka, zda nás skolí více nachlazení, nebo právě on,“ varuje Hajšlová, která je jedinou Češkou vyznamenanou prestižním ocenění Harvey W. Wiley Award udělovaným vědcům za mimořádný přínos k vývoji analytických metod.

Naopak mezi sáčky, které lze horkou vodou bez obav zalít, doporučili potravinářští odborníci ty od značek Jemča - Nachlazení z řady Bylinková terapie a Čaj bylináře – Při nachlazení, které se staly absolutními vítězi testu.

Na to, jak v něm obstály další hodnocené produkty, se můžete podívat v pořadu A DOST! internetové televize Stream.cz: https://www.stream.cz/adost/10015035-toxicke-caje


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Zdeněk - 6.1.2017 - 4:33

Čaj sedmero bylin
Tento čaj piji 2 měsíce a až dnes jsem se dozvěděl jaký to je šmejd

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s