Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníPražská oblastní přehlídka amatérského divadla 2017

01.03.2017   Eve Edwards   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve dnech 23. - 26. 2. 2017 se v Kulturním středisku U Koruny, pod záštitou starosty městské části Radotín, pana Karla Hanzlíka, konala tradiční pražská oblastní přehlídka amatérského divadla POPAD 2017. Tato přehlídka je pořádána Amatérskou divadelní asociací za podpory Ministerstva kultury a Hlavního města Prahy. Z ní je vybráno představení, které postupuje na národní přehlídku činoherního divadla pro dospělé – DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ 2017. 

Pro letošní rok byla ustanovena kromě odborné poroty i laická porota tvořena ze zástupců všech zúčastněných souborů. Za DS Refektář přispěla trochou laického zúčastněného pohledu má maličkost. Mohli jsme z části zažít to, co porota zažívá na takovýchto přehlídkách pokaždé, a tím je zhlédnutí většího množství divadelních představení v několika dnech, v tomto případě tedy 12 představení za 4 dny. Přehlídka má určitá pravidla, kdy se po zhlédnutí díla porota jde radit a po 2-3 představeních se vždy sejde spolu s divadelními soubory, případně všemi, koho by to zajímalo, a probíhá následná beseda. Při ní zástupci poroty sdělí svůj názor, vypíchnou místa, kde by viděli prostor na zlepšení a poskytnou případná doporučení.
 
***
 
Divadelní sekce Praha: Příběhy obyčejného šílenství
Jelikož jsem viděla stejnojmenný film s Ivanem Trojanem v hlavní roli, nedokázala jsem se zbavit srovnávání, ale myslím, že soubor může být pyšný na svůj výkon. Koneckonců režie byla pod taktovkou Petra Zelenky, režiséra filmu. Navíc jsme měli možnost prostřednictvím Divadelní sekce Praha alespoň zlomkem nahlédnout, jak vypadalo představení v Dejvickém divadle. A živý hudební doprovod byl třešničkou na dortu.
Divadlo za vodou: Zářivá hvězda
Vtipný a černo-komediální retro pohled na totalitní dobu, lásku a to, jaké to je, když člověk dostane druhou šanci v životě.
Divadlo A jiné: Druhá smrt Johanky z Arku
Závažné nadčasové téma, které se nás dotýká i v současné době. Přiznat – nepřiznat, zradit – nezradit, udržet si ideály – odvolat.DS Ještě NE! : Solitaire.sk/cz
Čerstvé, mladistvé zpracování příběhů čtyř třicátníků bydlících ve stejném činžáku. Úžasný hudební doprovod, vtipná scéna, skvěle vypíchnuté charaktery, které herci drželi po celou dobu.
DS Nenalezen: Gallina problema aneb Mafiáni natvrdo
Autorská hudební komedie z dob prohibice, plná absurdních situací, mafiánů, jednoho detektiva a hledání slepiček.
Výtečníci (H.Počernice): Dvanáct
Sociální sonda, která opět se svou závažností přesahuje do současnosti. Klobouk dolů před režisérským počinem. Zrežírovat na jevišti 12 postav, kdy v jednom momentě hovoří všechny najednou v rámci různých seskupení a divák stihne vše sledovat a nic mu neunikne, je opravdový kumšt.
DS Sumus: Oskar a růžová paní
Závažné téma desetiletého Oskara a jeho boje s vážnou nemocí a rychlého dospění. Ano, popláčete si a projdete jakousi sebereflexí, což bude bolestné, ale očistné.Kočovné divadlo AdHoc: Nové TV
Toto je nyní již fenomén, který nelze popsat, to se prostě musí zažít. Na přehlídce představili svou novinku - autorskou inscenaci - satiru na současné téma manipulace médii, a se svým gejzírem energie a nápadů rozjeli neskutečnou párty. S námi diváky si pohrávali a dělali si, co potřebovali, a jejich hudební čísla a neskutečná hra s českým jazykem nechť jsou jim obrovskou devizou na cestě k jejich bezesporu slavné budoucnosti.  
Divadlo Jana Kašky: Sen noci svatojánské:
Ke 400. výročí úmrtí W. Shakespeara byl klasický příběh převeden s pokorou, úctou a poctou na prkna amatérského divadla. Skvělá scéna, do nejmenšího detailu vypracované kostýmy bájných postav a asi nejlepší děkovačka, kterou jsem viděla.
DS Verva: Boží mlýny
Tento soubor, jehož členy jsou i herci se zrakovým postižením, je stálice na přehlídkách a záruka profesionálního výkonu.  Jejich představení nabízí jinou dimenzi zážitku a herci své postavy ztvárňují naprosto bravurně a s grácií. V této komedii představili vyslýchání vražd, kdy věci nejsou takové, jak se na první pohled mohou zdát.
DS Rachtámiblatník: Pokoj č. 719
Soubor jsem viděla poprvé, představili dílo Neila Simona, tedy dva ze tří příběhů. „Host z lepších kruhů“ popisuje, jak původně plánovaná oslava výročí jednoho manželství nedopadne zrovna tak, jak si hlavní hrdinka představovala. Druhý příběh „Svatební hosté“ rozplétá možnosti, jak se může zvrtnout jeden svatební den.
DS Refektář (Jinonice): Tu myš jí ukopnu u huby
Odlehčená veselá komedie o tom, co se stane, když si starší muž vezme mladici. Zde se ze zištných důvodů zdržím komentáře, protože to je můj domovský soubor, a nejsem nestranná.
 
***
 
Byl to náročný víkend, ale bylo bezesporu velice pozitivní vidět tolik nadšených lidí všech možných profesí zapálených do divadla. A k čemu dospěla laická porota? Dali jsme si za velmi ambiciózní cíl podívat se na inscenace z jiného úhlu pohledu než odborná porota. Ze všech interních debat nakonec vyplynulo, že vlastně nosným spojovacím prvkem propojujícím všechna představení byla… KŮŽE….  Mohla bych začít výběrem kusu oblečení na aktérech (kožené kalhoty na kolegyních dvou představení připravily mnohým mužům bezesný večer), kožený kabát v inscenaci, který zrovna na při této přehlídce soubor nemohl pro hlavní postavu najít, zato druhý kožený kabát se hlavní hrdince nedařilo jednoduše svléci, což by se dalo vzít jako paralela k nechuti ztratit svou kůži, kat přišel o určitou část…kůže, mladý sluha nasazoval svou kůži za svého pána, děvče v nemocnici mělo nemoc, při které ji zmodrala kůže a nebo hlavní hrdinka vypráví svůj příběh a je vlastně po celé představení…kožená… na svém vlastním pohřbu. Ještě nesmím opomenout další věci, kterých si zajisté odborná porota nevšimla, což ostatně dává za pravdu vzniku laické poroty. Je to přesah inscenací do politické oblasti (viz pandí overal v jednom představení) a „ztráta pera“ (Pamatujeme, že?) Ve většině inscenací se navíc hrdinové odvolávali k Bohu. Ale nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá :-)
No a co se mně osobně vrylo za ty 4 dny pod kůži (!), je přímý zásah do srdce u příběhu Oskara a růžové paní divadelního souboru Sumus, příběh a výkon Johanky z Arku v představení Druhá smrt Johanky z Arku Divadla A jiné v provedení Jany Bergerové, taneční kreace Mouchy Příběhu obyčejného šílenství v podání Filipa Řezníčka, snová až pohádková nálada a kostýmy ve Snu noci svatojánské a herecký koncert a celková kompaktnost představení Dvanáct (Výtečníci) a Solitaire.sk/cz (Ještě NE!). Speciální neuchopitelnou kategorii si zaslouží Kočovné divadlo AdHoc. Jak jsem psala, zážitek je nepřenosný, doporučuji je zažít.
 

Ve výsledku byl tedy odbornou porotou vyhodnocen pro postup na DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ 2017 DS Ještě NE! s inscenací Solitaire.sk/cz, který zároveň vyhrál i cenu diváků, cenu za režii a herecké výkony. Porota dále doporučila dvě inscenace, a to Oskar a růžová paní (DS Sumus) a Nové TV (Kočovné divadlo AdHoc), avšak o jejich umístění již rozhodnou organizátoři dané přehlídky. Všechna ocenění budou v blízké době zmíněna na oficiálních stránkách Amatérské divadelní asociace www.ada-divadlo.cz
Děkuji všem organizátorům, dárcům, divadelním souborům, porotě, návštěvníkům, zkrátka všem příznivcům divadla. Na viděnou na POPADu v roce 2018!
 
***
 

Zdroj fotografií: Amatérská divadelní asociace
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0366 s