Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníZookeeper´s Wife / Úkryt v ZOO (2017)

28.03.2017   Eve Edwards   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dne 31.3.2017 vejde na plátna našich kin příběh založený podle skutečné události.
Manželé Jan a Antonina Żabiński byli po německé invazi do Polska 1.9. 1939 postaveni před nelehké rozhodnutí ohrozit svou rodinu za cenu záchrany několika stovek Židů.

Ve 30. letech 20. století pracoval Jan Żabiński jako ředitel varšavského ZOO. Jeho žena, Antonina Żabińska, byla velmi vnímavou ženou, a pro zvířata i svou rodinu vytvořila v místní vile a přilehlém ZOO útočiště plné lásky. Při práci se zvířaty se stala "zaříkávačem".

Rodinnou idylu naruší až vpád německých vojsk do Polska a tím začátek 2. světové války. ZOO má přijít o veškeré zvířectvo a stane se skladištěm zbraní a útočištěm německého vojska. Manželé si dokáží vymoci kompromis, kdy si mohou ponechat část nejlepších chovných druhů s tím, že začnou chovat prasata. To poskytne obživu německým vojákům.
Jelikož ale mají vyvinutý silný smysl sociálního cítění, když potřebuje pomoci jejich židovská přítelkyně s partnerem, nezůstane jen u nich. Nakonec se jim podaří, aby jejich útočištěm (suterénu a klecích pro zvířata) postupně prošlo do bezpečí více než 300 židů. Někteří se zdrželi krátce, někteří delší dobu.

Filmová adaptace podle bestseleru Diane Ackerman se podle scénáře Angely Workman a pod režisérskou taktovkou Niki Caro natáčela v roce 2015. Varšavskou ZOO nahradila částečně pražská ZOO a kulisy ZOO vyrostly na pražském Výstavišti v Holešovicích. Ve filmu si zahrály i další pražské lokace jako Senovážné náměstí či hlavní nádraží a židovské ghetto vyrostlo v Žatci. Role manželů Żabińských ztvárnila Jessica Chastain a Johan Heldenbergh, role nebezpečného nacisty Lutze Hecka se zhostil Daniel Brühl.
Ve filmu dostalo příležitost i několik českých hereckých kolegů: Marta Issová, Daniel Ratimorský, Jitka Smutná a Arnošt Goldflam. Rozhodně byli hollywoodským hvězdám rovnocennými partnery. Jessica Chastain, držitelka Zlatého Glóbu dvakrát nominovaná na Oskara, vytvořila věrně Antoninu jako ženu velmi křehkou a zároveň silnou, která je motivovaná bojem o přežití. Dobrovolně to je právě ona, která jedná s nebezpečným Lutzem, jelikož stejně tak, jako si dokáže podmanit ta největší zvířata, i s tak nebezpečnou bestií dokáže hrát hru kočky s myší.

Daniel Brühl hraje dokonale zpočátku milého a ochotného obchodního partnera, který se dokáže proměnit ve zrůdu. Niki Caro dokázala obrazově vytvořit malebné záběry, kdy hned úvodní scéna Jessiky se dvěma lvíčaty je až kýčovitě snová, až po záběr, kdy celé kino trne se stupňujícím se napětím a leknutím sykne a zatají dech (troufám si říci, že všichni do jednoho).

Není mnoho knižních adaptací, které bych ráda viděla na stříbrném plátně. Ještě sporadičtější jsou filmy, které bych ráda viděla opět a Úkyt v ZOO mezi ně patří. V případě příběhu Úkrytu v ZOO jsem knižní předlohu, přiznám se, nečetla, ale filmová adaptace na mě zapůsobila silně. Herecké výkony byly vyrovnané, české lokace měly možnost zazářit. Nikdy zásadně neodcházím z kina před dojetím závěrečných titulků. Užívám si, že ve mně příběh doznívá. A tento film ve mně zůstane ještě hodně dlouho.

První Gala Screening proběhl logicky ve Varšavě 8.3. 2017 za přítomnosti hlavních herců i dcery Antoniny Żabińské. Speciální screening v Muzeu holocaustu ve Washingtonu, D.C. proběhl 23.3. 2017 a screening pro herce a štáb v Praze za přítomnosti režisérky proběhl 10.3. 2017.

Do kin vejde film celosvětově dne 31.3. 2017.
Důležité odkazy: Zookeeper´s Wife na IMDB
Zookeeper´s Wife na AMAZON.COM
TRAILER

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s