Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníTAKOVÁ ZVLÁŠTNÍ RODINKA – TV tip – Návrat nehodného otce

19.03.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dvaadvacet let si užíval Royal Tenenbaum (v podání Gene Hackmana) světských radostí plnými doušky. Velký milovník žen a života opustil  manželku a tři děti a vydal se do světa. Jenže co teď, když je bez peněz a přátel, kteří by mu pomohli? Tak se pustí do riskantní hry – vymyslí si, že je smrtelně nemocný a apeluje na soucit svých blízkých. Ti už dávno mají své starosti a problémy, ale bývalého manžela a tatínka nemůžou nechat v bryndě, ne?Tak začíná hořká komedie amerického režiséra Wese Andersona (ŽIVOT POD VODOU, GRANDHOTEL BUDAPE&SŤ). Ovšem návrat nezdárného otce přichází v nejméně vhodnou dobu. Manželka  Etheline, stále nerozvedená archeoložka (v podání Anjelicy Hustonové), právě dostala seriózní nabídku k sňatku od distingovaného archeologa Shermana (Danny Glover). Dětem, které měly v mládí sklony ke geniálnosti, život ubral mnohá plus a potácí se jak se dá. Chas (Ben Stiller) je úspěšný finančník, ale právě ovdověl a bojí se o své dva syny. Adoptivní dcera Margot (Gwyneth Paltrowová)  byla spisovatelkou a autorkou divadelních her, ale právě prožívá manželskou krizi a Richie (Luke Wilson), před lety nadějný tenista se o ni bojí. Návrat otce znamená rozdírání starých zapomenutých ran, vyvolává lety zasuté vzpomínky a traumata. Pozdní prozření otce, který  se s nimi ocitne pod jednou střechou, je opravdu pozdní...
 
Film rozdělil režisér (a zároveň i spoluscénárista a producent) do několika kapitol a snažil se ho stylizovat do bláznivé komedie. Ovšem ta legrace je velmi trpká – kdeže můžeme zavzpomínat na českou komedii podle Fan Vavřincové s podobným názvem TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA Patrika Hartla. V TAKOVÉ ZVLÁ&STNÍ RODINCE sice najdete dostatek humoru ale postupně začnou převládat spíše vážněji míněné úvahy o lásce, odpouštění i smrti. Počáteční hravost se zajímavými postavami jak v hlavních tak i v dětských rolích se postupně stává šedivou emotivní podívanou s happy endem, jenž by se dal vyjádřit slovy: Přes všechno tě milujeme, otče.
Výše uvedeným stručným hodnocením by se však televizní divák  neměl nechat odradit. Bavit se budete zaručeně. Už proto, že Gene Hackman (slavný po FRAMNCOUZSKÉ SPOJCE, STRA&SÁKU či HOŘÍCÍM MISSISSIPPI) zde podává jeden ze svých excelentních výkonů. Jak napsal Jakub Lederer: „Dokáže být skotačivým gurmánem života, provokujícím gentlemanem i nenápadným ukřivděným starcem.“  Role byla Hackmanovi psána zjevně přímo na tělo a není divu, že za ni dostal uznání jak od Filmových kritiků, tak od amerického filmového institutu.
Film si bere za cíl americkou rodinu, tento všude vychvalovaný vzor dokonalosti, kde se ovšem pod vnější slupkou mohou objevit velké trhliny ve vzájemných vztazích. Stejně tak satirické ostří míří k americké úspěšnosti, na honbu za kariérou a úspěchem, k němuž jsou vedeni děti od mala. Úspěšnost však může být jen chimérou nebo se může zvrátit, vést až k sobectví případně přivodit deziluzi. Křehká zábava TAKOVÉ ZVLÁ&STNÍ RODINKY je určena inteligentním divákům.
Na fotografiích: Gene Hackman, Anjelica Hustonová a Gwyneth Paltrowová.
Zdroj: sledujfilmy.cz, pintrerest.com
************************************
TAKOVÁ ZVLÁ&STNÍ RODINKA
(The Royal Tenenbaums)
USA 2001, režie Wes Anderson,
uvádí v pondělí 22. března ČT2 od 21,45 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s