Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníNezanedbávejte pitný režim. Obzvlášt, máte-li víc křížků...

25.06.2017   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Doplňování  tekutin  je  základem  nejen  zdravého životního  stylu, ale zejména správného fungování celého organismu. Příjem tekutin je důležitý v každém věku, zejména pak ve stáří, kdy tělo zaznamenává značný úbytek tekutin. Proč je příjem tekutin pro tuto skupinu tak podstatný?

Voda ovlivňuje regulaci tělesné teploty, má nezastupitelnou úlohu při trávení a metabolismu, je nezbytná pro transport kyslíku a živin k tkáním a buňkám a v neposlední řadě tvoří základ cirkulace krve. Dodržování pravidelného přísunu dostatečného množství tekutin je také důležité pro to, aby byl organismus schopen zajišťovat látkovou výměnu a vylučování škodlivých látek,  které  v těle vznikají.  Dostatečné  zásobení  těla tekutinami  zajišťuje  plnou výkonnost  i všech ostatních orgánů a ovlivňuje kvalitu pokožky. Nebezpečí dehydratace u starších lidí Starší lidé často zanedbávají pitný režim. Nejen, že méně pociťují žízeň, ale v pitném režimu je často omezují psychické aspekty – zejména obavy z inkontinence. Přitom právěvestáří je organismus na změny hydratace   citlivější a k dehydrataci   dochází snáze a rychleji. Nedostatek vody v organismu způsobuje  problémy akutní i chronické  povahy.  

Dehydratace může u staršího člověka vznikat v důsledku užívání některých lékůči poruše regulace tekutin. Pokud  je  tělo  dehydratované, člověku  stoupne  mírně teplota, přidá se únava, podráždění, bolest hlavy, vyšší tlak krve a svalové křeče.Jaké nápoje ideálně pít?  

Obecně  se  senioři často  přiklání spíše  k chuťově  výraznějším,  slazeným nápojům  a  vůbec  si neuvědomují, jak je přijímání tekutin touto formou pro jejich zdraví škodlivé. Zvláště, pokud trpí diabetem,  hypertenzí či  oběhovými potížemi.  Přírodní  minerální  vody  jdou mnohdy stranou. Na vině může být jejich složení, některé totiž obsahují řadu prvků, které je při řaděonemocnění zakázané pít. Je tedy nutné sledovat složení a nehledět ani tolik na chuť a cenu.

Pro  lidský  organismus  je  nejlepší  taková voda,  která  je  přímo z lůna přírody,  neobsahuje žádné prvky a sloučeniny a neprošla chemickou úpravou. Příkladem může být pramenitá voda z podzemních chráněných  zdrojů  Toma Natura.  

Kromě  vody  by  měl  pitný režim  seniorů zahrnovat  také  bylinkové čaje  a ovocné a zeleninové šťávy,  které jim dodají  potřebné vitaminy.ikonka: Dreamstime.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0345 s