Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníJak to (prý) začalo se Stínadly

06.07.2017   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zvlášť děti mívají jednu typickou touhu: zvědět, co bylo „předtím“. Kladou všetečné otázky. Sice ne každý příběh generuje jejich zvědavost, ale dejme tomu základy Ostrova pokladů na ní přímo stojí. A ne? Ano. A například v románu Porto Bello Gold (Londýn 1924) zužitkoval dotyčnou šanci Arthur Douglas Howden Smith (1887-1945), americký to spisovatel. Jeho dílo přeložil právě před třiceti lety do slovenštiny Pavel Branko, vyšlo pak i česky a vrcholí sekvencemi s tituly Kapitán Bill Bones či Darby McGraw, sem ten rum!, ale co naplat, se spisovatelem Josefem Pecinovským zůstanu za jedno. Knížka jest to nevalná, snad i zbytečná.

K dispozici ale máte i jiné fikční světy a potenciál pro tzv. prequel poskytuje tak i známá řada románů o bludištní čtvrti Stínadla. Tu zahájil trilogií (1941, 1947, 1986) Jaroslav Foglar, a zatímco různých pokračování té trilogie vzniká a vznikla už celá přehršle, tzv. prequely zatím existovaly jen ve fantazii čtenářů, kteří se (opět a opět) tázali: „Jak proběhlo to, co Foglar pouze naznačuje? To, co jenom nastiňuje, když se zmiňuje o vzniku vontské organizace a o jejím rituálním korunovačním klenotu? Odkud se vynořil Tleskač?“ Atd.
Ale chodí to i tak, že většina zvědavců s věkem „moudří“, až si jednoho krásného, možná spíš smutného rána řeknou: „A proč to mapovat? Netkví část kouzla právě v nedořečenosti?“
Možná ano. Ale odpověď si každý musíme dát sám a kupříkladu Josef Blažek ji letos poskytl vcelku odvážným scénářem pro publikaci Hlavolam ze Stínadel.
Do barevného komiksu jej zručně převedl Jiří Filípek a vracíme se díky nim do časů, kdy Stínadla ještě nebyla jednotná a dosud neduněl žádný bezeslovný chór... Kdy se ještě na klopě nenosily žluté špendlíky.
Ale nevracíme se zas tak daleko, aby už klukovští obyvatelé Stínadel nepátrali po „ježkovi“! A co víc?
Hned úvodem je tu naštěstí i motiv od Foglara nepřevzatý, a totiž záhada „okřídleného lupiče“. Někdo mu podobný totiž znovu a znovu vykrádá budovy s plochými střechami. Ještě magičtější otázkou, než jakou má tento mistr totožnost, přitom zůstává problém, jak se dotyčný na ony vrcholy dostává. Nu, a dva kluci, horkokrevný Martin Rýznar a přemýšlivý Ondra Hlobil, právě nad tímhle dumají. Když tu...
Dojde k dalšímu z výpadů stínadelských part a pohár trpělivosti přeteče. Díky komu?
Mirku Dušínovi se poněkud podobající Vilda Stach je synem vojáka a má mezi svými vrstevníky snad i proto potřebnou autoritu. Rovněž pak má zrovinka tak dost ústrků. I svolá schůzi, ta se odehraje v malebném altánu a výsledkem je rozhodnutí. Jaké? Řádění nájezdníků učiníme přítrž. „Ano, válku!“
Ne snad, že by kluci přímo plánovali i nějakou okupaci Stínadel, nicméně...
„Znova získáme do své moci Rozdělovací třídu,“ hřímá Stach a odmlčí se... „Přísaháte, že budete zachovávat věrnost naší Druhé straně a chránit ji před všemi jejími nepřáteli vnějšími i vnitřními?“
„To přísahám!“ zazní sbor. Nicméně...
Právě jen Martin a Ondra vytuší, že by výpady Stínadelských přece dávno ustaly, kdyby kdosi neznámý z Druhé strany vrátil... Co? Jistěže ježka v kleci! Ani Martin, ani Ondra ještě netuší, že stojí na začátku neuvěřitelných dobrodružství, během nichž projde jejich kamarádství „pekelnou“ zkouškou. Ano, ano, jistě, právě tak, jako tomu bývalo u Jaroslava Foglara.
A zatímco Martin se vrhne do bojů, Ondřeje čeká kariéra špióna...
Josef Blažek a Jiří Filípek seriál pečlivě promyslili a rozdělili jej do sedmnácti kapitol, z nichž každá je pestrou stránkou o čtyřech vrstvách políček. I ocitáme se čtvrt století před událostmi Záhady hlavolamu a jen tři roky po smrti Jana Tleskače. Ve světě dospělých právě začíná válka dnes nazývaná první světovou, ve světě chlapců však ostré pohraniční boje už hoří.
A hle, dvanácté pokračování se jmenuje Z deníku Jana Tleskače. - Jistě, už Foglarovi Rychlé šípy z téhož deníku hojně citovali (respektive četli), ale teprve teď se dostáváme k jiné jeho části. A ta „&Sípákům“ známa nebyla!
Publikaci Hlavolam ze Stínadel doplňuje tuhý vnitřní dvojlist s malým pexesem a závěrečná dvojstrana Kdo je kdo ve Stínadlech, kterou už však nenakreslil Jiří Filípek, nýbrž Karel Zeman. Filípkovo pojetí kreseb mi přitom připadá právě pro komiksy víc než vhodné a navzdory výš uvedené výhradě se mi nakonec líbí i to, že scénář tak solidně vysvětluje, jak došlo k tomu i onomu, co už známe z pozdějších knih.
Zbývá tu vůbec místo pro nějakou výtku? Ano. - Ten příběh je bohužel až moc krátký. Omluvou pak může být leda, že čteme i slib autorů pod závěrečnou trojicí obrázků. Jak zní?
Pokračování v příběhu Povstání Vontů!
Post scriptum o autorovi
Josef Blažek (*1980, některé údaje o jeho životě a díle najdete například zde: https://www.csfd.cz/tvurce/54176-josef-blazek/) se doposud podílel na třinácti filmech a desetidílném televizním seriálu Pionýři hororu (2013).
Sepsal mimo jiné scénáře komiksů Třída smrti (časopisecky 2010, zfilmováno 2013), Zámek hrůzy (2013) a To není moje sestra! (2015, téhož roku zfilmováno) a v březnu 2015 uveřejnil ve foglarovském magazínu Bohoušek současně povídku Smrt ve Stínadlech (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030003-smrt-ve-stinadlech.html) a studii Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030002-strach-a-smrt-v-dile-jaroslava-foglara.html).
Ještě v prosinci 2012 následovaly první tři kapitoly románu rozvrženého do dvou set stran (http://www.bohousek.cz/clanek-2015120003-hlavolam-ze-stinadel.html) a tento nadšený začátek se stal i podkladem pro scénář nynějšího komiksu, jenž je navíc jen první částí slibované „nové stínadelské trilogie“.

Hlavolam ze Stínadel. Scénář Josef Blažek. Kresby Jiří Filípek.
Další ilustrace Karel Zeman a Bohumil Konečný. Jako SPECIÁL vydal časopis Bobří stopa ve spolupráci s Nakladatelstvím Josef Vybíral. Brno 2017. 24 stran. Doporučená cena 69 Kč

Foto obálky: www.kosmas.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0368 s